Knihy,  kočky

Falešné předsudky a omyly o kočkách. Jste proti nim imunní? Víte jak se nejlépe postarat o kočku?

Share

Máte doma čtyřnohého přítele, který se vám schoulí do náruče, otírá svou chlupatou tvář o vaši ruku a sladce vrní? Díváte se mu do očí a máte pocit absolutního souznění. Ohromuje vás svou povahou a důstojností. Hrdě se procházípo bytě, jemně našlapuje po koberci a pak mrštně vyskočí na opěradlo gauče. Přitom na vás lstivě pohlédne. Je na čase si položit otázku – kdo je tady páníček a kdo mazlík? Kdo si koho ochočil?

.

„Lékaři se mají na pozoru před přítomností kočky u těhotné ženy z důvodu rizika přenosu toxoplasmózy… U člověka je nákaza zpravidla bez následků, vyjma dvou konkrétních okolností: u jedinců s oslabenou imunitou a u těhotných žen, protože plod je na tuto chorobu velmi citlivý… V současnosti se již ví, že nebezpečí spojené s kočkou je malé a lehce zvládnutelné, aniž by kočka musela opustit domácnost. Většina toxoplasmóz přenesených na člověka totiž pochází z nedostatečně tepelně upraveného masa nebo špatně umyté zeleniny. Kočka nemůže nakazit přímým kontaktem, protože vyloučená vajíčka parazita jsou pro člověka nebezpečná po jednom až pěti dnech „zrání“ ve venkovním prostředí (podestýlka, půda). Je tedy zbytečné se znepokojovat!“ (70)

Dr. Laetitia Barlerin. 100 falešných předsudků – Kočka

Nakladatelství C Press ve společnosti Albatrosmedia, a. s.

Je vaším nerozlučným přítelem a bránili byste ho jako každého dalšího člena domácnosti. A kniha Sto falešných předsudků může být jednou z vašich zbraní, jak obhájit svého kamaráda ze světa zvířat před různými lidskými omyly a mýty, jak ho co nejlépe vychovávat, pečovat o jeho zdraví, hygienu a potravu. Vyhýbat se špatným zlozvykům i neúmyslným chybám.

Buďte k sobě upřímní, jak byste odpověděli na některé následující otázky:

Ztloustne kočka po sterilizaci? Vyvolává antikoncepční pilulka u koček rakovinu? Trpí kočka potichu? Může se kočka koupat? Jak se cítí kočka, když mrská ocasem? Je kočka čistotnější než pes? Může kočka, která je chovaná v bytě, mít blechy? Je kočka barvoslepá? Jsou bílé kočky hluché? Jsou kocouři mazlivější než kočky? Jsou kočky nebezpečné pro těhotné ženy?

Zajímají vás odpovědi a chtěli byste znát desítky dalších?

Sto falešných předsudků je nádherně vypracovaná knížka pro všechny milovníky koťat, koček a kocourů. Publikace je plná fotografií a rozdělená do graficky srozumitelných a jasných oddílů s důležitými informacemi. Text je koncipovaný do hlavních částí. „Předsudek“ například „Játra nemohou kočce uškodit.“ Následuje krátký příklad ze života: víte o tom, že vaše kočička, jak se otevře lednice, už u ní stojí a chce dostat svá milovaná jatýrka. Následuje oddíl „Pro lepší pochopení“, kde se například vysvětlí, proč právě takto kočky reagují a jaké mohou vzniknout následky jednostranné stravy. Další oddíl nese název „Co můžete udělat“ s návodem, jak byste měli postupovat. Poslední dva body: „Mezi námi“ obsahuje rychlou radu do života a konečně „Víte, že…?“ ukazuje zajímavost z daného problému v jiném úhlu.

Například Víte, že před vitamínem si nejsou všichni rovni? Na rozdíl od člověka a psa nemůže kočka vyrobit vitamin A syntézou z beta-karotenu, provitaminu obsaženého v ovoci a zelenině. Musí ho tedy nezbytně přijímat s potravou, a tudíž konzumovat živočišné produkty (23)

 

 

 

 

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy