Glosy

George Clooney byl ve Washingtonu zatčen za občanskou neposlušnost.

Spread the love
Share

George Clooney byl dnes ve Washingtonu zatčen za občanskou neposlušnost kvůli na demonstraci, odehrávající se na půdě súdánského velvyslanectví. Svou účastí chtěl upozornit na humanitární krizi v Súdánu a apelovat na ukončení strašné tragédie v jižní části této africké země. 

Připojte se k nám na Facebook. Hledáme zajímavé fanoušky, kteří se nebojí říci svůj názor. Sledujte nové informace, užijte si články a soutěže.  Superrodina je na Facebooku

Možná znáte George Clooneyho jen jako úspěšného a charismatického herce. Ale Clooney je také horlivým aktivistou za práva homosexuálů (zde: George Clooney a Brad Pitt hájí homosexuální sňatky.) a další společensko-politické aktivity, ale již delší dobu se hlasitě ozývá kvůli nefungující humanitární pomoci v jižním Súdánu.

Několikrát tuto zemi navštívil a podle jeho slov “Nejlepším odhadem je, že zemře několik desítek tisíc lidí hladem… to není hlad, to je uměle vyvolaná tragédie vládou v Chartúmu, která tyto lidi opustila.”

V poutech odveden byl americký herec i  se svým otcem a mnohými dalšími aktivisty po té, co po třikráte ignoroval varování policie, aby demonstranti opustili půdu velvyslanectví. Mezi zatčenými byl mimo jiné nejstarší syn Martina Luthera Kinga – Martin Luther King III, a někteří kongresmené. Policie George Clooneyho propustila po třech hodinách a  zaplacení pokuty 100 dolarů.

Tato demonstrativní mediálně přitahovaná akce se konala den po té, co americký prezident Barack Obama v Bílém domě jednal o tíživé situaci v Súdánu.

Clooney vyzval súdánskou vládu, aby zprostředkovala humanitární pomoc a přestala náhodně zabíjet nevinné muže, ženy a děti.

Před nedávnem George Clooney odcestoval tajně s malou skupinou do Súdánu (viz video níže), kde se pravděpodobně stal svědkem raketového útoku.

Podle OSN zemřelo kvůli súdánskému konfliktu 300 000 lidí a 2,7 milionů ji bylo vysídleno.

Na internetu se začali šířit podporující hlasy za “občanskou neposlušnost”, objevují se v komentářích pod příspěvky, na Facebooku a twitteru. Někteří lidé Clooneyho obdivují, jiní doufají, že zaměření pozornosti na celebritu více zviditelní súdánskou krizi a dojde ke skutečnému řešení.

Po propuštění říká Clooney novinářům, že humanitární akce do Súdánu musí být zahájena co nejdříve, jedná se o “nejhorší humanitární krizi na světě”. Vláda Chartúmu musí “zastavit náhodné zabíjení svých vlastních nevinných mužů, žen a dětí” a  zastavit jejich pomalé umírání vyhladověním.

Jako svědek súdánské tragédie potvrdil, že lidé se ze strachu schovávají v bezpečí jeskyní. Přitom tito lidé nepatří do jeskyní, jsou to farmáři s nejstarší společenskou kulturou na světě. Ale v zemi vládnou jen vraždy, strach a hlad.

Konflikt začal kvůli ropě, na kterou je devastující jižní Súdán bohatý a loni v červenci se kolem hranice této oblasti rozpoutala válka. Clooney vyzval Spojené státy, aby se společně s Čínou, hlavním odběratelem súdánské ropy, zapojily do humanitární akce a zastavení této krize.

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy