zdraví

Léky na spaní mnohonásobně zvyšují pravděpodobnost úmrtí a vzniku rakoviny.

Spread the love
Share
Temazepam, zdroj: Adam/flickr

Velké zahraniční deníky dnes probírají jedno z nejpalčivějších zdravotních témat: jaká je skutečná spojitost mezi prášky na spaní a následnými úmrtími?

Připojte se k nám na Facebook. Hledáme zajímavé fanoušky, kteří se nebojí říci svůj názor. Sledujte nové informace, užijte si články a soutěže.  Superrodina je na Facebooku

Studie, zveřejněná na BMJ Open, prokázala, že léky jako temazepam (na krabičce může být napsáno Restoril) a zolpidem (na krabičce mohou být napsány tyto obchodní názvy: Adormix, Ambien, Ambien CR, Edluar, Damixan, Hypnogen, Ivedal, Lioran, Myslee, Nytamel, Sanval, Somidem, Stilnoct, Stilnox, Stilnox CR, Sucedal, Zoldem, Zolnod nebo Zolpihexal) značně zvyšují riziko úmrtí.

Jen v Anglii bylo v roce 2010 napsáno 2,8 milionů receptů na temazepam a 5,3 milionů na podobný lék s názvem zopiklon. Dále 725 000 receptů na zolpidem a více než 9400 receptů na zaleplon. Všechny tyto léky patří do stejné rodiny diskutabilních léků.

Studie se zaměřila na všechny prášky na spaní, jako jsou benzodiazepiny (temazepam a diazepam), non-benzodiazepiny (zolpidem, zopiklon a zaleplon), barbituráty a sedativní antihistaminika.

Léky s obsahem temazepamu či zolpidemu jsou předepisovány na problémy s krátkodobou nespavostí. A leč si vezmete jen pár prášků po dobu jednoho roku, už značně zvyšujete pravděpodobnost, že předčasně zemřete nebo budete v blízké budoucnosti diagnostikováni se závažnými zdravotními problémy.

Výzkum vedl Daniel Kripke z Kalifornie a zaměřil se na americkou populaci. Tyto léky používá jen ve Spojených státech asi 10 % dospělých.

Odhaduje se, že léky na spaní s temazepamem nebo zolpidem mohly způsobit zbytečná úmrtí mezi 320 000 až půl milionem Američanů jen v roce 2010.

Bylo zjištěno, že i když lidé spolykali za rok méně jak osmnáct pilulek, riziko úmrtí se zvýšilo 3,5krát ve srovnání s lidmi, kteří neužili žádný takový lék. Ti, co užili více těchto léků na předpis, tj. spolykali ročně mezi osmnácti až 132 dávkami, zvýšili u sebe pravděpodobnost úmrtí až čtyřnásobně; mnozí se nedožili ani konce studie. Při konzumaci nad 132 dávek se zvyšuje riziko úmrtí více než pětkrát.

Dalším faktorem je rakovina. U pacientů, kteří brali tyto pilulky, se zvýšila pravděpodobnost o 35 %, že budou diagnostikováni s rakovinou. Vyšší riziko bylo u temazepamemu. Nicméně spojitost s prášky na spaní a rakovinou byla prokázána již u některých předchozích studií.

Problémy s nespavostí se však nemusí řešit jen léky, říkají odborníci. Spíš než brát pilulky by lidé s poruchami spánku měli absolvovat terapie.

Lékaři rovněž přiznávají, že prášky na spaní samy o sobě zkracují život  – mohou způsobovat deprese a ty pak mohou vést k sebevražednému jednání. Také zpomalují naše reakce a neměli by je užívat řidiči. Mohou rovněž vyvolat srdeční problémy.

Lidé, kteří užívají prášky na spaní, trpí častěji problémy s jícnem, peptickými vředy, mají problémy s tlustým střevem a s rakovinou prostaty. Také mohou mít sklony k obezitě a mnoho dalších zdravotních problémů.

Ve Spojených státech je dovoleno tyto léky užívat v krátkodobém horizontu. Nyní je na zvážení, zdali by neměly být zcela staženy ze sítě.

Na druhou stranu vědci přiznávají, že nemohou uvést jasnou příčinnou spojitost mezi úmrtími a těmito prášky na spaní. Nicméně rizika tu jsou. Pacienti by neměli na základě zveřejněné studie přestat brát ze dne na den léky, ale poradit se se svým lékařem na dalších postupech léčby.

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy