Share

Protože předškolačka Perkelová pila pivo, potkala Pivoňku. Pohádka P jako pivo? Poučné povídání pro pětiletá princátka, pro padesátileté pivaře, prostě putování po původu piva. Nevídaně vtipná výprava za pivní pěnou nyní přichází v podobě audioknihy.

p-jako-pivo

Bláznivý úvod, řeknete si možná. Až se ale dozvíte, o čem vypráví knížka P jako pivo amerického autora Toma Robbinse, pochopíte záhy, proč autorka článku zvolila podobně hravý, zdánlivě nesmyslný úvod.

Pětiletá Grácie Perkelová má zanedlouho oslavit šesté narozeniny, připadá si velmi dospělá a ráda by dostala neonově růžový mobilní telefon. A kromě toho touží poznat záhadu. Chtěla by zjistit, co to dospělí pijí za divný nápoj, žlutý a šumivý, a proč jim tak chutná. Samozřejmě ji také zajímá, proč se ho, piva, nesmí sama napít. Její strýc Moe, filozof, který rád opisuje všechno sáhodlouhými vysvětleními, Grácii trochu do historie piva zasvětí, ale ne natolik, aby ji to uspokojilo. Strejda Moe dovolí Grácii pivo i ochutnat.

Grácii nedá pivo spát, mluví o něm se všemi a všude, dokonce i v nedělní škole, což se jí dost nevyplatí. A pak přijde trest z hůry, jak si alespoň Grácie myslí, a celý narozeninový den se pokazí. Oslava se nekoná, mobil nedostane a tatínek nepřijde domů, protože odjel se svou sekretářkou kamsi na služební cestu. Nešťastná holčička si chce napravit náladu limonádou, ale v ledničce objeví také plechovku piva. I když předtím říkala, že pivo je hořké a prostě fuj, plechovku najednou vypije. Pochopitelně se jí udělá zle a navíc se jí zjeví podivná osůbka, která není nikým jiným než pivní vílou Pivoňkou.

Pivoňka se nad Grácií smiluje a vezme ji na dobrodružnou výpravu za původem piva, aby konečně předškolačka zjistila, odkud ten podivný nápoj pochází. Co Grácie s Pivoňkou zažije, co nakonec dostane k narozeninám a jak to dopadne s celou její rodinou, to už si musíte přečíst v knížce P jako pivo.

Oldřich Kaiser

Oldřich Kaiser

Vlastně číst nemusíte, protože báječná a vtipná dětská knížka Toma Robbinse vyšla v podobě audioknihy u nakladatelství OneHotBook. Tom Robbins knížku napsal údajně na základě kresleného vtipu, podle nějž by dětská kniha o pivě byla neprodejná. Opak je pravdou. Jiskrný slovní humor, neskutečně přiléhavá přirovnání a výborná malá hrdinka jsou hlavními devizami knížky, kterou budete rozhodně chtít číst se svými dětmi či vnoučaty. P jako pivo navíc vyšla ve skvostném překladu Michaly Markové, jenž je libý dětskému uchu a dospělého pobaví i nějaký ten dospělácký žertík.

Poslechněte si UKÁZKU Z AUDIOKNIHY.

Poslouchat ji budete rovněž společně, protože ke všemu výše uvedenému se přidává bezkonkurenční interpretace knihy hercem Oldřichem Kaiserem. Kaiser je známý svým hlasovým uměním, které naplno ukazuje i v této audioknize. Hravě zvládá všechny postavy od Grácie, přes maminku, tatínka a strejdu Moea až po nezbednou pivní vílu Pivoňku. Každému dává jedinečnou intonaci a dělá tak z veselé pohádky dokonalou audioknihu. Jako již tradičně je audiokniha doplněna i doprovodnou hudbou a zvuky, tentokrát se všechny, velmi přiléhavě, týkají otevírání plechovek, syčení, šumění a jiných pivních projevů.

Vydejte se s Grácií na dobrodružnou výpravu ze starého Egypta mezi zlaté klasy ječmene a šištice chmelu, z nichž se zlatavý moc nakonec dostane do láhve, a Grácie snad konečně zjistí, jak to s pivem je a možná dostane i poučení do života.

P JAKO PIVO, Tom Robbins
Vydalo nakladatelství OneHotBook, v roce 2015
www.onehotbook.cz

Nejnovější příspěvky na webu:

Velmi lidské povídky

Velmi lidské povídky

29. Březen 2018

Muž, jenž podezřívá ženu z nevěry, žena toužící po dítěti, chlapík, který naoko zvládá vše, ale moc dobře ví, že je jen šikovný babral. Ti a mnozí jiné jsou hrdiny povídek v nové sbírce Nelidské zdroje. Monika Petrlová už čtenářům předvedla, že povídka je jejím oblíbeným literárním útvarem. Po dvou úspěšných povídkových souborech – Hafni! a jiné povídky a Mrkev pro vězně – se vrací se třetí sbírkou Nelidské zdroje. Nelidské zdroje se v deseti povídkách zaměřují na dnešní uspěchanou dobu, kdy nás společnost tak trochu tlačí k rychlosti, odtažitosti, z lidí se stávají zdroje a ze všech jsou manažeři, asistenti  či specialisté. Mezilidské vztahy však nikdo

Enrique Barrios: Ami, vnitřní civilizace

Enrique Barrios: Ami, vnitřní civilizace

27. Březen 2018

„Když jsme přijeli, myslel jsem si, že se Ami a jeho kosmická loď navrátí v prvních dnech letního období, ale strávil jsem téměř dva měsíce marným čekáním na skalách, kde jsme se předtím dvakrát setkali. Prázdniny už pomalu končily, zanedlouho jsme se měli vrátit do města a pořád nic. Toto smutné čekání změnilo mé prázdniny ve skličující, nekonečně dlouho trvající okamžiky. Každý den jsem chodil na skály na pláži a dlouhé hodiny, někdy až dlouho do noci, jsem pozoroval oblohu a přál jsem si spatřit známý létající předmět. Při každé světlušce, která nade mnou prolétla, mi srdce poskočilo nadějí, ale vždycky se