Knihy,  MB,  zdraví

Konec všem bolestem z přetížení – nalezněte spoušťové body a masírujte je.

Spread the love
Share

Masáže na vaši bolest. Nakladatelství Grada. 2012.

Příčinou vzniku bolesti pohybového aparátu je vždy přetížení (namáhání při sportu, nadváha, špatné sezení u počítače, špatná poloha při spánku apod.). Organismus by se tedy neměl při bolesti dále přetěžovat. Nestačí si vzít tlumící lék a nadále tutéž část těla namáhat. Až odezní analgetika, bolest se znovu vrátí a stav je horší. Tlumící léky bychom měli brát na noc, kdy má tělo čas na regeneraci a hojení.

Nezapomínejme se před sportovními aktivitami zahřát mírnou aktivitou (např. strečink). Naučme se správně sedět, předklánět, nosit břemena a tak dále.

Pomocnými metodami k odstraňování bolesti patří teplo (prohřátí svalu na 15-25 min.), bylinné či analgetické masti a klasická nebo sportovní masáž. Naopak spouštěčem může být chlad, nedostatek tekutin či hořčíku, stres, deprese a podvědomí.

Spoušťový bod (lze i přes oblečení) se ošetřuje tlakovou masáží – stlačí se silně po dobu jedné sekundy a po té na sekundu povolíme. Toto se opakuje několikrát podle potřeby (6 x – 14x). Tlak na tento bod je bolestivý. Správným postupem a opakováním však dojde k úlevě.

Ilustrační obrázek z knihy Masáže na vaši bolest

Jednotlivé části těla mají své body, které se při bolestech tisknou. Spouštěcími body při bolestech hlavy jsou zadní partie na krku, šikmý sval od kliční kosti, směřující za ucho, ale také v oblasti žvýkacích či obličejových svalů. Dalším příkladem budiž spoušťové body při bolestech zad, kde lze využít tlaků na hýždi. Řada bodů se nachází podél páteře i na zadní straně stehen.

V publikaci Masáže na vaši bolest naleznete ve fotografické dokumentaci různé body pro řešení konkrétních bolestivých míst s komentáři a doporučeními.

Důležité je si uvědomit, že masáž spoušťových bodů vede k úlevě, ale ne k prevenci před dalšími problémy. Pokud bude tělo dále přetěžováno, znovu může dojít k bolestem. Nejlepším řešením je tělo zpevnit. Například prevencí před bolestmi zad je posílení břišních svalů.

ilustrační obrázek z knihy Masáže na vaši bolest

V závěru publikace dostanete ještě rady, jak správně sedět – u počítače, při řízení vozu, jak pracovat v předklonu, jak zvedat břemena, jak zdravě spát a tak dále. Třešinkou na dortu je přesný fotografický postup s komentářem ke klasickému jogínskému pozdravu slunci.

Masáže na vaši bolest. Nakladatelství Grada. 2012.

MB

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy