Share

Amy Rickman, Teorie velkého třesku od A do Z. Nakladatelství X.Y.Z ve společnosti Albatrosmedia, a. s. 2012.

Bazinga! Vykřikne Sheldon. Většinou po té, když udělá nějaký ze svých typických žertíků. Co to vlastně v našem jazyce znamená „bazinga“? Dalo by se to přeložit jako „Ha! Dostal jsem tě!“ Tento výraz se objevil ve 23. epizodě 2. série, nazvané Expedice na monopol, a stal se kultovní hláškou celého seriálu. Někteří fanoušci seriálu nosí i trička s nápisem Bazinga!

Byla to či nebyla šílenost vytvořit komediální seriál o čtyřech společensky absolutně neschopných géniích, kteří se spřátelí s přitažlivou, rádoby herečkou, střelenou blonďatou sousedkou? Podle koláčů sledovanosti to šílenost nebyla. I když zpočátku tu mohly být určité pochybnosti. Zejména, když si představíme, že původně vznikaly seriály dva – o géniích a o ztřeštěné blondýně. Nakombinovat to do jednoho projektu vyvolalo absolutně perfektní a fungující reakci.

Jsou seriály, které lidem vlezou pod kůži a stanou se tak zvanými kultovními. Mezi nimi – ať jste si nejste fanoušky – musíte připustit, že jsou například Dva a půl chlapa, Simpsonovi a rozhodně Teorie velkého třesku. Podle statistiky patří právě ten poslední k nejrychleji se rozvíjejících komediálních seriálů na světě. Lidé řvou smíchy u chytrého a přesto vtipného seriálu, který mluví jazykem „geeků“.

Že nevíte, kdo jsou to geekové?

V angličtině existují pojmy jako „geek“ a „nerd“ a nejsou to zrovna lichotivá slova. Možná právě díky Teorii velkého třesku přecházejí také do češtiny. Oba výrazy jsou si velmi podobné.

Nerd je někdo, kdo vyniká svou inteligencí, ale trpí v mnoha dalších ohledech – je podivínský, ostatní děti si s ním nechtějí hrát, bývá šikanovaný. Jeho inteligence bývá často zaměřena technickým směrem – typicky na programování, chemii nebo fyziku.

U geeka naopak inteligence není podmínkou – odlišují ho výhradně jeho zájmy: ty má stejně jako nerd alespoň částečně zaměřené na technické oblasti. Zároveň se ovšem výrazně zajímá o sci-fi, fantasy a komiksy. Díky tomu si geekové vytvářejí určitou komunitu a mají vyšší míru společenské zdatnosti. (65)

Když někoho nazvete geekem nebo nerdem, nesmýšlíte o jeho zájmech a osobě zrovna v pozitivních slova smyslu. Nicméně je jasné, kam dotyčného zařazujete. Sic poslední dobou někteří již překročili hranice jistého pocitu osobní degradace a dokonce se hrdě hlásí ke generaci geeků. Znáte nějakého geeka ze svého okolí?

Teorie velkého třesku je v podstatě seriálem o jakýchsi konkrétních geekech. I když jeho autoři plně netrvají na tomto označení.

„Vždycky jsem měl tak trochu problém s označováním postav takto hanlivým způsobem, protože to jsou geniální postavy. Ale hádám, že „geniální“ není pro média tak zajímavé jako „geekovský“ nebo „nerdovský“,“ řekl Chuck Lorre časopisu Collider. A dodal, že jeho postavy mají „složitou osobnost. Nemůžeme říct, že to jsou „geekové“ nebo „nerdi“ a u toho skončit.“ (66)

Tak jako tak, lidé si hlavní protagonisty a jejich specifické příběhy zamilovali. I samotné dialogy jsou psané profesorem astrofyziky. Každý týden profesor David Saltzber, astrofyzik a stálý konzultant Teorie velkého třesku pozve jednoho ze svých (též geekovských či nerdovských? Nebo prostě jen geniálních) kolegů a studentů a ukáže jim natáčení seriálu. Teorii velkého třesku tedy nesledují jen běžní lidé, ale oblíbili si ho i skuteční fyzikové a profesoři v oboru.

Chcete vědět další perličky a zajímavosti z tohoto seriálu? Mnoho vtipného, peprného i šokujícího se dozvíte z nové knížky Teorie velkého třesku, v češtině vydané nakladatelstvím X.Y.Z. Publikace je tematicky seřazena podle abecedy, což byla výborná volba k typu tohoto seriálu a k charakterům postav – je to vlastně sestavená  kniha formou slovníku, který vás ale nudit nebude. Součástí jsou také barevné fotografie.

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

Eva Hölzelová: Arina

Eva Hölzelová: Arina

19. Listopad 2017

Je to pohádka? Nebo mýtický příběh? V roli čtenáře budete často tápat, až se nakonec rozhodnete tuhle věc neřešit a ponoříte se do svěžího příběhu odloženého znetvořeného chlapečka Adama, který vyrostl u lesních žen, moudrých a spravedlivých. Převzal od nich jejich moudrost, a přidal mužnou odvahu. Jednoho se musel vydat do světa, protože tak už to bývá. Aby nebyl sám, přidala se k němu i moudrá, lehce svérázná a někdy i prostořeká vlčice Arina. Lidské království ovládla pavoučí královna Arachnita a nepěknou kletbu uvrhla na členy královské rodiny. Dalo by se říct, že jedna pohroma stíhá další a ani s příchodem Adama to není

Lenka Sobotová: Suchý konce

Lenka Sobotová: Suchý konce

19. Listopad 2017

Duševní samomluvy a suchý konce. Někdy máme chuť se začíst do něčeho, co je obyčejné i neobyčejné, zároveň tím, jak to proniká do nitra duše, jak nás to osvobozuje od vlastních myšlenek, protože zjistíme, že jiní lidé mají někdy v hlavě úplně to samé. „Všechno je na korbě, náklaďák naložený do výšky vypadá jako nějaký pojízdný strašidelný hrad z pouti. Druhé auto řízené pobočníkem a naložené sutí včetně dubových parket už odjelo ke sběrnému dvoru.  „A co vy? Přece vás tu nenecháme…“ zarazí se šéf při pohledu na paní domu, bezprizornou postavu s kabelkou přitisknutou k hrudi, nerozhodně stojící na verandě, kterou profukuje vítr, až to

Než si proženeš hlavou kulku, přečti si tuto knihu

Než si proženeš hlavou kulku, přečti si tuto knihu

19. Listopad 2017

Když se ke slovu dostane krizová situace, kdy se dostaneme na samé dno a přicházíme o něco nesmírně cenného, pohled na svět se dramaticky mění. Člověk někdy přijde o všechno. Přijde o práci, rodinu nebo o zdraví. Možná se už nikdy nepostavíte na nohy. Možná už nikdy nedáte dohromady rozbitou rodinu. Možná pak zůstane jediným, co vám zbývá víra, že vše se děje z nějakého důvodu. A že všude je světýlko naděje, které je třeba jen nalézt. A přání se plní. Někdy dříve, někdy později, ale plní. A nic se neděje dříve, než se to má opravdu stát. A o tomhle všem je

Strakaté pohádky ze šuplíku

Strakaté pohádky ze šuplíku

15. Listopad 2017

Vodníci, princezny, ale i strašidla a chytrá zvířátka jsou hrdiny pohádek Františka Nepila. Díky veselé knížce Strakaté pohádky můžete poznat na dvě desítky nových.   Strakaté pohádky pocházejí z pozůstalosti Františka Nepila. Většina z dvanácti pohádek patří k souboru, jenž sestavil ještě sám autor. Zdena Nepilová a Ivana Hutařová přidaly k osmi původním ještě čtyři, které vznikly ve zhruba stejné době a vyšly v dětských časopisech. František Nepil uměl kouzlit se slovy, hrál si s jazykem, miloval naši krásnou řeč a dobře vyprávěné příběhy. Z jeho fejetonů dodnes dýchá pohoda, klid a jemný humor. Stejné spisovatelské umění se skrývá i v autorových pohádkách. Seznamte se s pejskem, který se naučil od koček lhát