Share

Amy Rickman, Teorie velkého třesku od A do Z. Nakladatelství X.Y.Z ve společnosti Albatrosmedia, a. s. 2012.

Bazinga! Vykřikne Sheldon. Většinou po té, když udělá nějaký ze svých typických žertíků. Co to vlastně v našem jazyce znamená „bazinga“? Dalo by se to přeložit jako „Ha! Dostal jsem tě!“ Tento výraz se objevil ve 23. epizodě 2. série, nazvané Expedice na monopol, a stal se kultovní hláškou celého seriálu. Někteří fanoušci seriálu nosí i trička s nápisem Bazinga!

Byla to či nebyla šílenost vytvořit komediální seriál o čtyřech společensky absolutně neschopných géniích, kteří se spřátelí s přitažlivou, rádoby herečkou, střelenou blonďatou sousedkou? Podle koláčů sledovanosti to šílenost nebyla. I když zpočátku tu mohly být určité pochybnosti. Zejména, když si představíme, že původně vznikaly seriály dva – o géniích a o ztřeštěné blondýně. Nakombinovat to do jednoho projektu vyvolalo absolutně perfektní a fungující reakci.

Jsou seriály, které lidem vlezou pod kůži a stanou se tak zvanými kultovními. Mezi nimi – ať jste si nejste fanoušky – musíte připustit, že jsou například Dva a půl chlapa, Simpsonovi a rozhodně Teorie velkého třesku. Podle statistiky patří právě ten poslední k nejrychleji se rozvíjejících komediálních seriálů na světě. Lidé řvou smíchy u chytrého a přesto vtipného seriálu, který mluví jazykem „geeků“.

Že nevíte, kdo jsou to geekové?

V angličtině existují pojmy jako „geek“ a „nerd“ a nejsou to zrovna lichotivá slova. Možná právě díky Teorii velkého třesku přecházejí také do češtiny. Oba výrazy jsou si velmi podobné.

Nerd je někdo, kdo vyniká svou inteligencí, ale trpí v mnoha dalších ohledech – je podivínský, ostatní děti si s ním nechtějí hrát, bývá šikanovaný. Jeho inteligence bývá často zaměřena technickým směrem – typicky na programování, chemii nebo fyziku.

U geeka naopak inteligence není podmínkou – odlišují ho výhradně jeho zájmy: ty má stejně jako nerd alespoň částečně zaměřené na technické oblasti. Zároveň se ovšem výrazně zajímá o sci-fi, fantasy a komiksy. Díky tomu si geekové vytvářejí určitou komunitu a mají vyšší míru společenské zdatnosti. (65)

Když někoho nazvete geekem nebo nerdem, nesmýšlíte o jeho zájmech a osobě zrovna v pozitivních slova smyslu. Nicméně je jasné, kam dotyčného zařazujete. Sic poslední dobou někteří již překročili hranice jistého pocitu osobní degradace a dokonce se hrdě hlásí ke generaci geeků. Znáte nějakého geeka ze svého okolí?

Teorie velkého třesku je v podstatě seriálem o jakýchsi konkrétních geekech. I když jeho autoři plně netrvají na tomto označení.

„Vždycky jsem měl tak trochu problém s označováním postav takto hanlivým způsobem, protože to jsou geniální postavy. Ale hádám, že „geniální“ není pro média tak zajímavé jako „geekovský“ nebo „nerdovský“,“ řekl Chuck Lorre časopisu Collider. A dodal, že jeho postavy mají „složitou osobnost. Nemůžeme říct, že to jsou „geekové“ nebo „nerdi“ a u toho skončit.“ (66)

Tak jako tak, lidé si hlavní protagonisty a jejich specifické příběhy zamilovali. I samotné dialogy jsou psané profesorem astrofyziky. Každý týden profesor David Saltzber, astrofyzik a stálý konzultant Teorie velkého třesku pozve jednoho ze svých (též geekovských či nerdovských? Nebo prostě jen geniálních) kolegů a studentů a ukáže jim natáčení seriálu. Teorii velkého třesku tedy nesledují jen běžní lidé, ale oblíbili si ho i skuteční fyzikové a profesoři v oboru.

Chcete vědět další perličky a zajímavosti z tohoto seriálu? Mnoho vtipného, peprného i šokujícího se dozvíte z nové knížky Teorie velkého třesku, v češtině vydané nakladatelstvím X.Y.Z. Publikace je tematicky seřazena podle abecedy, což byla výborná volba k typu tohoto seriálu a k charakterům postav – je to vlastně sestavená  kniha formou slovníku, který vás ale nudit nebude. Součástí jsou také barevné fotografie.

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

16. Červen 2018

Famózní úspěch této knihy v zahraničí lze podle mě přičítat dvěma věcem: nádherně a jímavě, leč velmi překvapivě rozbalovaným charakterům postav. A potom příběhu, ve kterém si čtenář každého věku i založení najde to svoje. Od mystiky k akčnosti, od jemných linií příběhu, až po chvíle, kdy jednotlivé řádky zazní jako osudové volání do boje. Dívka, která upíjela měsíc je jednou z obětovaných holčiček, které se každoročně nechávají napospas v černém lese pro zlou čarodějnici. Ne, nikdo se neptá, co se s dětmi stane... Ale jedno je jisté. Z druhé strany lesa je už na cestě čarodějnice, obyčejně má nějakou tu ptačí podobu, aby se jí rychleji cestovalo,

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

16. Červen 2018

Odpočinek sladký jako nadýchaná šlehačka. Mozek odpočívá, duše se usmívá a od jemného vtipu a plné chuti vám radostí poskakuje každá buňka v těle. Jo, tak takové čtivo je vážně na jedničku. A Hans Rath to skutečně umí. Když Bůh praví, že si musíte promluvit, nedá se to odmítnout. Za prvé by to byla škoda, za druhé by to vůbec nešlo, protože vás ten člověk bude neustále pronásledovat. No jo, když jste psychoterapeut, tak je to první volba. Protože možná to je skutečně tak, Bůh šest dní tvořil lidstvo, sedmý den odpočíval a osmý vyhledal psychologa. A volba padla na Jakoba Jakobiho v Berlíně. Jednu

Kerstin Simoné: Thovt, projekt lidstvo

Kerstin Simoné: Thovt, projekt lidstvo

16. Červen 2018

Kerstin Simoné mne jako autorka zaujala natolik, že jsem si o ní musela hned něco vyhledat. Něžná blondýnka ponořená až do hlubin jakéhosi poznání boha Thovta, odhalující skryté pravdy a moudrost? No, na toto téma napsala množství knih a vydala také cédéčka s meditacemi. Pořádá semináře nejen v Německu, kde žije, ale také v Rakousku a Švýcarsku, a předává tím nejrůznější nauky dávno zapomenuté, nebo záměrně potlačované společností. Možná se to dá pochopit i z této knihy, Thovt, projekt lidstvo, která pojednává o historii lidstva, jeho vývoji a o skrytých schopnostech, které nám zatím byly skryty. Velká část čtiva je obecně známých pravdách, které rozebírá právě

Velmi lidské povídky

Velmi lidské povídky

29. Březen 2018

Muž, jenž podezřívá ženu z nevěry, žena toužící po dítěti, chlapík, který naoko zvládá vše, ale moc dobře ví, že je jen šikovný babral. Ti a mnozí jiné jsou hrdiny povídek v nové sbírce Nelidské zdroje. Monika Petrlová už čtenářům předvedla, že povídka je jejím oblíbeným literárním útvarem. Po dvou úspěšných povídkových souborech – Hafni! a jiné povídky a Mrkev pro vězně – se vrací se třetí sbírkou Nelidské zdroje. Nelidské zdroje se v deseti povídkách zaměřují na dnešní uspěchanou dobu, kdy nás společnost tak trochu tlačí k rychlosti, odtažitosti, z lidí se stávají zdroje a ze všech jsou manažeři, asistenti  či specialisté. Mezilidské vztahy však nikdo