Share

Amy Rickman, Teorie velkého třesku od A do Z. Nakladatelství X.Y.Z ve společnosti Albatrosmedia, a. s. 2012.

Bazinga! Vykřikne Sheldon. Většinou po té, když udělá nějaký ze svých typických žertíků. Co to vlastně v našem jazyce znamená „bazinga“? Dalo by se to přeložit jako „Ha! Dostal jsem tě!“ Tento výraz se objevil ve 23. epizodě 2. série, nazvané Expedice na monopol, a stal se kultovní hláškou celého seriálu. Někteří fanoušci seriálu nosí i trička s nápisem Bazinga!

Byla to či nebyla šílenost vytvořit komediální seriál o čtyřech společensky absolutně neschopných géniích, kteří se spřátelí s přitažlivou, rádoby herečkou, střelenou blonďatou sousedkou? Podle koláčů sledovanosti to šílenost nebyla. I když zpočátku tu mohly být určité pochybnosti. Zejména, když si představíme, že původně vznikaly seriály dva – o géniích a o ztřeštěné blondýně. Nakombinovat to do jednoho projektu vyvolalo absolutně perfektní a fungující reakci.

Jsou seriály, které lidem vlezou pod kůži a stanou se tak zvanými kultovními. Mezi nimi – ať jste si nejste fanoušky – musíte připustit, že jsou například Dva a půl chlapa, Simpsonovi a rozhodně Teorie velkého třesku. Podle statistiky patří právě ten poslední k nejrychleji se rozvíjejících komediálních seriálů na světě. Lidé řvou smíchy u chytrého a přesto vtipného seriálu, který mluví jazykem „geeků“.

Že nevíte, kdo jsou to geekové?

V angličtině existují pojmy jako „geek“ a „nerd“ a nejsou to zrovna lichotivá slova. Možná právě díky Teorii velkého třesku přecházejí také do češtiny. Oba výrazy jsou si velmi podobné.

Nerd je někdo, kdo vyniká svou inteligencí, ale trpí v mnoha dalších ohledech – je podivínský, ostatní děti si s ním nechtějí hrát, bývá šikanovaný. Jeho inteligence bývá často zaměřena technickým směrem – typicky na programování, chemii nebo fyziku.

U geeka naopak inteligence není podmínkou – odlišují ho výhradně jeho zájmy: ty má stejně jako nerd alespoň částečně zaměřené na technické oblasti. Zároveň se ovšem výrazně zajímá o sci-fi, fantasy a komiksy. Díky tomu si geekové vytvářejí určitou komunitu a mají vyšší míru společenské zdatnosti. (65)

Když někoho nazvete geekem nebo nerdem, nesmýšlíte o jeho zájmech a osobě zrovna v pozitivních slova smyslu. Nicméně je jasné, kam dotyčného zařazujete. Sic poslední dobou někteří již překročili hranice jistého pocitu osobní degradace a dokonce se hrdě hlásí ke generaci geeků. Znáte nějakého geeka ze svého okolí?

Teorie velkého třesku je v podstatě seriálem o jakýchsi konkrétních geekech. I když jeho autoři plně netrvají na tomto označení.

„Vždycky jsem měl tak trochu problém s označováním postav takto hanlivým způsobem, protože to jsou geniální postavy. Ale hádám, že „geniální“ není pro média tak zajímavé jako „geekovský“ nebo „nerdovský“,“ řekl Chuck Lorre časopisu Collider. A dodal, že jeho postavy mají „složitou osobnost. Nemůžeme říct, že to jsou „geekové“ nebo „nerdi“ a u toho skončit.“ (66)

Tak jako tak, lidé si hlavní protagonisty a jejich specifické příběhy zamilovali. I samotné dialogy jsou psané profesorem astrofyziky. Každý týden profesor David Saltzber, astrofyzik a stálý konzultant Teorie velkého třesku pozve jednoho ze svých (též geekovských či nerdovských? Nebo prostě jen geniálních) kolegů a studentů a ukáže jim natáčení seriálu. Teorii velkého třesku tedy nesledují jen běžní lidé, ale oblíbili si ho i skuteční fyzikové a profesoři v oboru.

Chcete vědět další perličky a zajímavosti z tohoto seriálu? Mnoho vtipného, peprného i šokujícího se dozvíte z nové knížky Teorie velkého třesku, v češtině vydané nakladatelstvím X.Y.Z. Publikace je tematicky seřazena podle abecedy, což byla výborná volba k typu tohoto seriálu a k charakterům postav – je to vlastně sestavená  kniha formou slovníku, který vás ale nudit nebude. Součástí jsou také barevné fotografie.

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

Nové vydání francouzských lidových písní, tentokrát s notovými záznamy a CD skupiny Chairé

Nové vydání francouzských lidových písní, tentokrát s notovými záznamy a CD skupiny Chairé

21. Listopad 2019

Výbor francouzských lidových písní s libozvučným názvem Zpěvy sladké Francie si v českých knihovnách nalezl své místo už dávno. Mistrovský překlad Hanuše Jelínka, který texty vybral a uspořádal, oslovuje české čtenáře a posluchače napříč několika generacemi. Do svého repertoáru je zařadila i řada hudebníků. Sbírky Zpěvy sladké Francie a Nové zpěvy sladké Francie přinášejí lidové písně s širokou tematikou. Najdeme zde písně z dvorského prostředí, písně milostné i vyloženě žertovné či naopak truchlivé. Asi nejznámější reprezentantkou sbírky je píseň „Dezertér“, ve které voják kvůli nešťastné lásce spáchá vraždu, za kterou má být popraven. Své srdce káže poslat dívce, kterou miloval. Poslední vydání Zpěvů sladké Francie

Festival Animánie při slavnostním zakončení rozdal Animáničky

Festival Animánie při slavnostním zakončení rozdal Animáničky

17. Listopad 2019

14. ročník Mezinárodního festivalu animovaných filmů Animánie dnes končí, mezinárodní porota rozdala 10 festivalových cen Animániček a 10 čestných uznání. Porotci Lucie Sunková (CZ), Luděk Horký (CZ) a Hrvoje Selec (HR) vybírali z rekordního počtu 203 krátkých animovaných filmů, které do soutěže přihlásili děti a mladí tvůrci do 26 let z celého světa. Svoji cenu udělovali diváci i studentská porota. Animánie začala ve čtvrtek 14. 11. a čtyři festivalové dny byly doslova nabité projekcemi, workshopy, setkáními s tvůrci či debatami. V prostorách plzeňského centra Moving station se za čtyři dny vystřídalo více než 1200 návštěvníků festivalu. Animánie je největší mezinárodní soutěžní přehlídkou mladých animátorů v České republice. „Moc nás těší, že počet soutěžních filmů rok od roku

Po Hrdinech přicházejí Učenci!

Po Hrdinech přicházejí Učenci!

17. Listopad 2019

S pokračováním úspěšného humoristického románu přichází Petr Luňák Nakladatelství Dokořán vydává Učence, volné pokračování humoristického románu Hrdinové od Petra Luňáka a Marka Pečenky. Knihu napsal nyní pouze Petr Luňák. Jak sám s nadsázkou říká: „Po krásném dobrodružství s Markem Pečenkou nad románem Hrdinové jsem se vydal na spisovatelskou stezku sám a po večerech i nocích sepsal volné pokračování pod názvem Učenci.“ Hlavní hrdina Richard Míča je nyní již mladý nadějný pedagog a vědec, který tráví svůj jednotvárný život psaním článků o kontrafaktuální historii a úloze náhody v dějinách, až se jednoho dne objeví trochu výstřední profesor jedné z amerických univerzit… Učenci mají typické rysy univerzitního románu a v mnohém připomínají

Nová soutěž o dalších pět výtisků knížky pro děti

Nová soutěž o dalších pět výtisků knížky pro děti

13. Listopad 2019

Ještě nemáte doma knížku Já a Anastázie, Sedmikrásky pro dědečka? Neváhejte, můžete ji vyhrát! Nakladatelství Fragment má pro pět z vás připravené výtisky. Získat je nebylo nikdy snadnější! Pošlete nám do neděle 08.12. do půlnoci na adresu admin@superrodina.cz jakýkoliv hezký dětský obrázek na volné téma. Do předmětu zprávy uveďte "Soutěž o knížky". Ukázka z knížky ilustrace Daniela Skalová Z obrázků vybereme pět, které nás nejvíce zaujmou, a ty odměníme. S odesláním souhlasíte, že vybrané obrázky, a tedy třeba i váš, bude vystaven na webu www.superrodina.cz nebo na facebooku zmíněné publikace. Výherce budeme kontaktovat. Doručovací adresu pak předáme nakladatelství Fragment, které může obratem