Kultura

Mimozemšťan Alf se znovu navrací na planetu Zemi.

Share

Je to již „hodně“ dávno a lze s jistotou říci, že pro českého diváka se jednalo o jeden z prvních sitcomů, někde v sérii mezi Freshem Princem v hlavní roli s Willem Smithem (od 1990) a Krok za krokem (od 1991), který získal výraznou pozornost českých diváků.

Mimozemský Alf (v USA od 1986, u nás později) ale v dnešní době může již působit jako zpomalená suchá a vyčpělá záležitost. Některé věci by se možná neměly “oprašovat”.

Nedávno jsem zcela náhodou narazila na reprízované díly, ale byť jsem si jeden ryze z nostalgie pustila, zjistila jsem, že „Alfova“ doba v původní verzi již prostě dávno pominula: nudila jsem se a ptala se sama sebe, co mne na tom dříve bavilo. Nicméně dabbing Oty Jiráka, ten zůstane  nezapomenutelný a perfektní.

Kdo byl vlastně Alf? Na první pohled vypadá jako plyšová hračka k přitulení, jakýsi „mravenečník“, přinejmenším kvůli jeho dlouhému nosu, ale Alf žádný mazel není. Zpočátku chtěl sníst místní rodině kočku, pil hodně pivo a říhal. Jeho mimozemské plavidlo z planety Melmac omylem ztroskotalo v garáži u domu kdesi v Kalifornii u jedné čtyřčlenné rodiny s puritánským otcem Willem, matkou Kate, dcerou Lynn a malým synem Brianem. Jejich vztahy byly v každé epizodě napnuté, neboť Alf občas natropil určité nepříjemnosti, ale rodince pohár trpělivosti nikdy nepřetekl a dokázali svému mimozemšťanovi v posledních minutách epizody vždy odpustit a úspěšně ho skrývat před celým světem.

Seriál s Alfem byl velmi oblíbený a vydělal spoustu peněz. S dnešními mnoha návraty, remaky a pokračováními úspěšných filmů a seriálů z analogové sféry (jako Total Recall, Dvojčata, Dallas, Bláznivá dovolená apod.), se nakonec dočkal svého pokračování i nezkrotný mimozemšťan Alf. Od konce sitcomu se figurka občas objevila v nějaké show. Nyní se připravuje celovečerní film a pak opět seriál. Podle loutkaře Paula Fusca se jedná o nejlepší načasování. „Alf může být víc otevřený než kdy předtím,“ říká pro THR, „protože svět je úplně jiný než v 80. letech.“

V zájmu není duplikovat čtvrt století starý seriál, ale vytvářet nové příběhy. Alfa čeká nová rodina a nové důvody jeho příletu. Američané uvidí nové díly  už od 4. června čtyřikrát do týdne. Tak doufám, že se dočkáme “novopečeného” Alfa 21. století také my.

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy