Ženy

Podle Save the Children obsadilo Česko 26. příčku těsně za USA. Matkám by se zde mohlo žít lépe.

Spread the love
Share

Organizace Save the Children vydala novou oficiální zprávu o matkách ze 165 zemí světa. Kde se mají matky nejlépe a kde je to nejhorší?

Originální kompletní zprávu můžete shlédnout zde. Státy jsou rozděleny do třech skupin. V první skupině „vyspělých států“ se nachází 43 zemí, kam spadá také Česká republika,  prvenství oslavilo Norsko, po té Island, Švédsko, Nový Zéland a Dánsko, Francie, Austrálie, Belgie, Irsko.

O desátou příčku se dělí Velká Británie s Nizozemím. Spojené státy obsadily 25. místo. Těsně před nimi na 24. pozici je Bělorusko a na 26. Česko. Slovensko se nachází na 33., Rusko na 37. a poslední pozice z prvního segmentu náleží Albánie.

Nejhůře se mají ženy v Nigérii

Obecně však na celém světě ze všech 165 států mají nejhorší pozici matky v Nigérii. Index zahrnuje statistiku týkající se zdraví žen a dětí, vyhlídky na vzdělání, prosperitu a politickou účast žen v těchto zemích.

Zejména současná potravinová krize způsobila Nigerijkám hluboký propad. Špatně jsou na tom také v Afghánistánu, Jemenu, Guinea-Bissau a Mali. Zpráva také uvádí vysokou úmrtnost matek, nedostatečný přístup k antikoncepci a nízké příjmy ve srovnání s mužskými.

Spojené státy jsou zklamány svým umístěním

Spojené státy si oproti loňsku výrazně polepšily. Postoupily z 31. příčky na 25. Přesto v mnoha denících ve Spojených státech vychází na základě této zprávy kritické texty – proč tato silná a bohatá země není schopna obsadit první příčky?

„Zatímco Spojené státy se posunuly v žebříčku dopředu oproti loňskému 31. místu, stále padáme pod úroveň nejbohatších národů,“ řekla Carolyn Miles, prezidentka a generální ředitelka společnosti Save the Children. Důvodem je například poměrně špatný zdravotní stav matek a jejich nižší politický status.

V České republice podle Save the Children užívá 63 procent žen nějakou formu antikoncepce, ženy se dožívají v průměru 81 let a studují 16 let. Ženy si zde však bohužel vydělají podstatně méně než jejich mužské protějšky.

Rozdíly mezi prvním a posledním místem jsou značné

Rozdíl mezi nejlépe hodnocenou zemí – Norskem a nejhůře – Nigérií je až šokující. Například kvalifikovaný lékař je v Norsku prakticky u každého porodu. V Nigérii pouze u jednoho až třech. V Norsku 40 procent parlamentních křesel drží ženy, v Nigerii 13 procent. Norka se bude zhruba 18 let vzdělávat a žít více než 83 let. V Nigerii dostane dívka jakési vzdělání v délce maximálně čtyři roky a žije pouze 56 let. Navíc mnoha ženám zde umírají děti ještě ve velmi raném věku.

Indie nese kritiku těžce

Dnaindia.com uvádí pro svou zemi: „Zdá se, že Indie není šťastným místem pro ženy, aby se staly matkami, neboť se umístila na 76. místě z 80 hodnocených pro „méně vyspělé“ země, dokonce i pod některé chudé africké země…“

Každé jedné ženě ze 140 v Indii hrozí, že při porodu zemře, což je podstatně vyšší číslo v porovnání se svými sousedy jako je Čína nebo Srí Lanka. V Číně je to jedna žena z 1500, na Srí Lance je to pak jedna z 1100. V Indii je také 43 procent dětí s podváhou do pěti let svého věku – Indie má nejvyšší míru podvýživy ze všech zemí této druhé kategorie. Více jak polovina porodů probíhá bez kvalifikovaného lékařského zásahu, což samozřejmě ovlivňuje zdraví a život matek a dětí.

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy