Glosy

Nevada je první místo na světě, kde jezdí auta bez řidiče

Share

Jeden můj známý patří k těm, kteří s oblibou často gestikulují na okolní auta s náznaky, které vypovídají o jejich mizerných řidičských schopnostech. Můžete jet zbrkle nebo předpisově, vždycky mu něco vadí. Vytočený ze zaměstnání sedne za volant a jeho náladu si musí vychutnat všichni nezaujatí kolem.

Asi ho pošlu do Nevady. Je to totiž první místo na světě, kde byla schválena auta bez řidiče do běžného provozu. Jakmile se tam totiž potká s googlovská Toyotou Prius, jeho gestikulace nebudou opětovány. Auto nikdo neřídí. Jede si samo, vede ho složitý počítačový program a osazenstvo vozidla se může pohodlně věnovat úplně jiným aktivitám, než sledovat provoz či cholerické šílence na vozovce.

Podle odborníků je tento způsob jízdy podstatně bezpečnější a Sebastian Thrun na svém blogu v době vývoje v roce 2010 poznamenal, že projekt má za cíl „předcházet dopravním nehodám, nabídnout  lidem volný čas a snížit emise uhlíku…“

Je to jak ve filmu z budoucnosti. Jakoby „robo-vůz“ řízený video kamerami, rádiovými senzory a laserovým dálkoměrem, sleduje veškerý provoz, má své podrobné mapy, ale pokud vás taková automatika přestane bavit, můžete si vzpomenout na staré dobře časy a převzít řízení do svých rukou.

Zatím tedy jezdí Nevadou jen zkušební vozy se symbolem AU (autonomní vozidla). A Google je první společností, která testuje vlastní vozy.

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy