Spread the love

Skupina bojující za holohlavé panenky pro onkologicky nemocné děti zaznamenává první výraznější úspěchy. Jedna ze zakladatelek Jane Bingham píše na svých stránkách o svém dojetí: „Osobně jsem viděla a dotkla se panenek. Je to tak vzrušující!“

Ano, holčičky budou mít panenky. Mattel se zpočátku distancoval od emocionálně vzplanuté iniciativy, ale skupina na Facebooku vzrostla do vysokých čísel – nyní má téměř 160 000 fanoušků. Stránky se aktualizují několikrát denně, doprovází je petice a fotografie onkologických pacientů. Lidé píší své příběhy, děti chtějí své panenky.

Připojte se k nám na Facebook. Hledáme fanoušky, kteří se nebojí říci svůj názor. Sledujte nové informace, užijte si články a soutěže.  Superrodina je na Facebooku

A nakonec Mattel ustoupil. Alespoň částečně. Rozhodl, že vydá limitovanou sérii o 10 000 kusech plešatých panenek Barbie, které budou věnovány výhradně dětem s onkologickými problémy, které se toho času nacházejí v nemocnicích ve Spojených státech.

Co je však 10 000 kusů? Je smutné, když si uvědomíme, že nemocných dětí je mnohem mnohem více. A co potom? Kdo rozhodne, kdo si panenku zaslouží a kdo ne?

Jen ve Spojených státech ročně onemocní rakovinou na 12 000 dětí. V České republice z veškeré populace rakovinou onemocní na 60 000 lidí ročně. Naštěstí (i když lze mluvit u rakoviny o štěstí?) je tato nemoc u českých dětí vzácným jevem. Ročně jí onemocní zhruba 350 dětí. Bohužel však několik desítek svůj boj nevyhraje. Naději má podle statistik zhruba 83 % všech dětí a mladistvých se zhoubným nádorem.

Zakladatelka stránky v boji pro plešatou Barbie se obává, že právě tyto nové panenky od Mattela nakonec skončí jen jako sběratelský kousek a jejich cena kvůli limitované sérii vzroste.

Ale jak už bylo dříve oznámeno, firma Bratz se chopila výzvy. Rozhodně hodlá využít této myšlenky a jejich panenky nebudou nijak množstevně omezeny. A navíc! Nebudou to jen panenky „holčičky“, ale i kluci. Bratz vyrobil tři druhy Moxie Girlz a tři Moxie Boyz. A z každé prodané panenky daruje jeden dolar na podporu výzkumu rakoviny.

Panenky jsou detailně propracované. Nemají ani obočí! Protože většina pacientů s rakovinou o ně také bohužel přichází. Součástí balení nejsou paruky. Mluvčí Bratz řekl, že chce ukázat – stejně tak, jak to celou dobu mají v úmyslu zakladatelky facebookovské stránky – že i bez vlasů může být člověk krásný. A opravdu – ty panenky jsou tak hezké.

Vždyť na tom nic není. Nechápu zdrženlivé reakce Mattela. Ať tak či onak, firma, která začne vyrábět plešaté panenky, vždycky i přes humánní účely bude mít z prodeje zisk. Navíc tyto požadavky po plešatých panenkách na americké půdě mají již tak silnou reklamu, a to nejen díky Facebooku, ale i mnoha silným médiím, které se o iniciativě zmínily, psaly články a dělaly rozhovory s jejich zakladatelkami, dále také mnoho blogů a televizních pořadů, jsou to vlastně vyšetřené peníze na propagaci. Všechny ty panenky mohou udělat radost malým onkologickým pacientům a přinést další peníze na výzkum a zisky dalším firmám.

Neplánuje se, že by se panenky prodávaly v Evropě. Alespoň prozatím.

Zakladatelky stránek nechtějí, aby aktivity byly nakonec jen konkurenčním a etickým bojem mezi Barbie a Bratz. Vlastně by se všichni výrobci panenek měli chopit této příležitosti a vytvořit jednu svou verzi bez vlasů. Šanci má každý. Nápad je volný k uskutečnění. A co čeští výrobci?