Glosy

Ochránci přírody znemožnili v Británii dovoz zvířat pro vědecké účely. Ne na dlouho. Ale jak se skutečně žije zvířatům v laboratořích?

Aktivistům, kteří bojují za práva a ochranu zvířat, se podařilo znemožnit, aby britské letecké a  trajektové společnosti převážely zvířata na území Velké Británie za účelem jejich testování v laboratořích.

Připojte se k nám na Facebook. Hledáme zajímavé fanoušky, kteří se nebojí říci svůj názor. Sledujte nové informace, užijte si články a soutěže.  Superrodina je na Facebooku

Extrémisti si prý vybrali za cíl firmy, které přepravují myši a další zvířata do laboratoří, uvedl bývalý ministr Lord Drayson.

Podle The Times tak pozastavili přepravu zvířat společnosti jako Stena Line, DFDS Seaways a P&O Ferries a další. Zvířata nelze transportovat ani v tunelu pod Lamanšským průlivem. Rovněž také britské letecké společnosti – včetně British Airways –  odmítají převoz zvířata pro vědecké účely.

Podle Guardianu dovezená zvířata představují jen zlomek těch, které se používají v místních laboratořích, ale vědci tvrdí, že potřebují přístup ke geneticky modifikovaným kmenům ze zahraničí.

Podle Draysona se tak zmrazil vědecký výzkum na vysokách školách. Eventuální nové léky, na něž by se mohlo díky testům přijít, tak nebudou objeveny a nikomu tím pádem nezachrání život. Jedná se prý o “zmražení” výzkumů léčby nemocí jako je Alzheimerova choroba, srdeční choroby a rakovina.

Podle BBC Radio 4 se extrémistům podařilo najít slabiny v systému a zastavili díky svým úspěšným zásahům vědecký pokrok.

Británie má nyní v úmyslu najít způsob, jak by se různá dopravní odvětví mohla spojit dohromady a podpořit přepravu zvířat pro vědecké účely. Británii jde také o to, aby štafetu ve vědeckém výzkumu nepřevzala jiná země a britské laboratoře a kapacity zůstaly ležet ladem.

Je to zvláštní paradox – na jedné straně chceme chránit zvířata a chápeme, že je značně nehumánní s nimi jednat jako s „věcmi“, které však trpí pro tak zvané vyšší cíle. Podle ochránců zvířat každoročně takto zahyne na 115 milionů zvířat, z toho v České republice se ročně provádí testy na zhruba 300 000 zvířatech, z toho asi 100 000 zvířat jsou ptáci (uvádí server pokusynazviratech.cz).

Pro pokusy nejsou používány jen laboratorní myši, jak mají někteří lidé zafixováno, ale také psi, králíci, ryby, kočky, opice a další.

V českých podmínkách se laboratorními výzkumy zabývá společnost BioTest, s. r. o. V jejich prostorách se nacházejí myši, morčata, potkani, psi a z primátů makak. Výzkumy slouží podle informací na stránce k vývoji vakcín k nemocem v oblastech kardiologie, onkologie, neurologie, diabetes a další.

Podobně takto pracuje i německá Covance, na něž se zaměřili ochránci zvířat a ukazují děsivé “životní” podmínky makaků: jak jsou prováděny pokusy, jak trpí a umírají. Doporučuji jen silným jedincům. Pro mnohé může být značně traumatizující.

BUAV: Next Of Kin (CZ – Subtitles) from Vivisekce info on Vimeo.

Mnoho dalších podobných videí naleznete na YouTube.

Nastává zde otázka: jsou skutečně testy na zvířatech nutné?

Je skutečně nutné takto s nimi zacházet?

Běžný člověk pohledy na taková utrpení těžko snáší. Má civilizace a vědecký výzkum skutečně takovou cenu?

Na druhou stranu: onemocní-li vaše dítě leukémií a může ho zachránit lék, který přišel na svět i díky takto krutému zacházení se zvířaty, je to odpovídající cena za život syna nebo dcery? – Ta otázka je úmyslně takto postavena, neboť každý rodič by udělal maximum pro své děti.

Podle ochránců přírody však existují i jiné alternativní způsoby, jak provádět testy. Navíc mnoho léků, které se jevilo jako přínosné, nyní ukazují svou stinnou stránku. Mnoho výzkumů bylo také pozastaveno a nedokončeno, přesto kvůli nim zemřelo značné množství zvířat.

 

Rovněž si můžete přečíst dokument: „Proč nejsou pokusy na zvířatech nutné“ zde.

 

Share

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy