zdraví

Čeká vás vyšetření na cukrovku? Je libo glukózový roztok nebo muffin?

Share

Podle vědecké studie z loňského roku existuje „příjemnější“ způsob, jak provést vyšetření u lidí s podezřením na cukrovku. Tak zvaný „muffin test“ by mohl lékařům napomoci diagnostikovat tuto nemoc i její včasné varovné signály, tj. zjištění, jak tělo využívá glukózu.

Připojte se k nám na Facebook. Hledáme zajímavé fanoušky, kteří se nebojí říci svůj názor. Sledujte nové informace, užijte si články a soutěže.  Superrodina je na Facebooku

V současné době se používá takzvaný orální glukózový toleranční test neboli oGTT. Lze ho provádět u běžné populace s podezřením na cukrovku, ale i u těhotných žen. Ve druhém případě lze pomoci oGTT diagnostikovat těhotenskou cukrovku.

Obvodní lékař nebo gynekoložka vám doporučí tento test v případě, že někdo v rodině trpí cukrovkou, jste-li obézní nebo máte vysoký krevní tlak. Nejčastěji nejprve obvodní lékař odebere krev, a když dvakrát po sobě zaznamená zvýšenou hladinu cukru v krvi, doporučí vám absolvovat oGTT.

Těhotné ženy absolvují oGTT většinou ve 25. týdnu těhotenství. U některých žen se však provádí test ještě v prvním trimestru.

„…ženy u kterých jsou zjištěny alespoň dva rizikové faktory v anamnéze: výskyt diabetu v rodině, porod plodu s hmotností vyšší než 4000g, obezita, diabetes mellitus v předchozí graviditě, přítomnost cukru v moči (glykosurie), předchozí porod mrtvého plodu, hypertenze nebo preeklampsie v předchozích graviditách, opakované potraty, věk nad 30 let,“ uvádí vitalion.cz.

Do laboratoře přijdete nalačno. Zde vám postupně odeberou tři vzorky krve. Zároveň se sleduje moč. První krevní odběr je nalačno, po té vypijete glukózový roztok. Hodinu po vypití je proveden druhý odběr a další hodinu třetí odběr krve. Po posledním odběru se již můžete normálně najíst.

Vědci však říkají, že tento test je pro mnohé lidi nepříjemný . Glukóza je příliš sladká (sic někde v laboratořích umožňují pokapat ji trochou citrónové šťávy) a někomu se z nápoje dělá nevolno a má pocity na zvracení. Na druhou stranu jsou i tací lidé, jimž glukózový nápoj výslovně chutná.

Vědci nyní říkají, že těm pacientům, jimž je glukózový roztok nepříjemný, mohou doporučit vzorek sladkého zákusku, muffinu.

Dr. Michael Traub z Albert Einstein College of Medicine v Bronxu (New York), který pracoval na této studii, říká o standardním vyšetření za pomoci glukózového roztoku: „Ženy opravdu nenávidí tohle vyšetření. Opravdu to není tak příjemný test.“ A dodává, že mnohým lidem je po vypití nápoje nevolno.

„Muffin se více podobá něčemu, co se skutečně jí – a právě proto to může poskytnout adekvátnější test.“

Výsledky po zkonzumování zkušebního muffinu dokázaly, že bylo možné diagnostikovat poruchu glukózové tolerance u testovaných žen a navíc tento zkušební vzorek vyšel levněji než glukózový nápoj.

Někteří odborníci se však brání. Na celém světě nenajdete stejné muffiny, jejich složení se může lišit. Bude prý velmi těžké nalézt „standardizovaný“ muffin po celém světě. Pro lékaře je také pohodlnější glukózový roztok nejen pro jejich delší trvanlivost – nemusí tedy běžet někam do pekárny pro zákusky pro aktuální vyšetřování, ale také, že přesně vědí, co rotoky obsahují.

Studie z podzimu loňského roku zahrnovala 73 žen ve věkovém rozpětí 40 až 50 let. Ráno nalačno dostaly ženy muffin z místní pekárny. Nebyl to jeden typ, ale s různými příchutěmi, s čokoládou, kukuřicí, borůvkami apod. Za dvě hodiny na to Traub se svými kolegy odebral ženám krev a zjišťoval, jak tělo zpracovalo cukr z pečiva.

Menší skupinka dvanácti žen dostala ještě klasický orální glukózový toleranční test.

Výsledky byly prý odpovídající a Traub navíc dodal, že muffin, který ve Spojených státech stojí asi jeden dolar, vyjde podstatně levněji, než pětidolarová láhev roztoku glukózy, a navíc žádná z žen neměla žaludeční potíže, jako mívají po požití roztoku. I když mohou být muffiny po celém světě různé, přesto by testy měly poskytnout konzistentní výsledky.

Někteří specialisté se však smějí, zdali příště nepřijde někdo se zjišťováním diabetes za pomoci vdolků, sušenek nebo želé, jen aby se vtipně odvedla pozornost od skutečných řádných testů.

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy