Kultura

Sošky zlatých Oscarů byly vydraženy za tři miliony dolarů.

Spread the love
Share

Jen dva dny po konání Academy Awards byl vydražen na aukci v Los Angeles soubor 15 sošek zlatého Oscara za více než tři miliony dolarů. Členové Akademie filmových věd a umění protestovali proti tomuto prodeji. Rovněž ani vítězům není dovoleno, aby své ceny prodávali, leda by je vrátili Akademii za symbolický jeden dolar.

Připojte se k nám na Facebook. Hledáme zajímavé fanoušky, kteří se nebojí říci svůj názor. Sledujte nové informace, užijte si články a soutěže.  Superrodina je na Facebooku

 

Avšak tato ocení, jenž vstoupila do dražby, byla vydána před rokem 1950. Teprve tímto rokem vstoupila v platnost pravidla, zakazující prodej Oscarů.

Pod úderem aukčního kladiva byla například prodána soška za film Bouřlivé výšiny a Občan Kanea. Právě Občan Kanea znamenal letos pro dražitele nejvyšší zisk. Cenu v roce 1941 získal Herman Manikewicz za scénář ke stejnojmennému filmu.

A Oscar byl vydražen za 588 455 dolarů. Nebylo to však poprvé, co se soška za Občana Kanea dostala do aukce. Naposledy byla dražena v roce 1999.

Ve stejném roce došlo také k nejvyšší dražbě jednoho kusu v historii těchto zlatých sošek: tehdy Michael Jackson koupil cenu za nejlepší film z roku 1939, Jih proti Severu, a to za 1,54 milionů dolarů.

V loni například byla prodána soška za Orsona Wellese za 861 542 dolarů.

Při letošní dražbě se také vydražila adaptace Noela Cowarda, Calvacade z roku 1933, za 332 165 dolarů. Tento film je nejstarším držitelem Oscara za nejlepší film.

„Členové a mnoho filmových umělců a tvůrců, kteří vyhráli Academy Awards pevně věří, že Oskaři by se měli vyhrávat, ne prodávat. Bohužel protože smlouvy s vítězi nebyli zahájeny do roku 1950, nemáme žádné legální prostředky k zastavení transformace těchto sošek ve zboží,“ uvádí Akademie.

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy