Moje tajná válka s Hitlerem
Knihy

Moje tajná válka s Hitlerem: autobiografický příběh Gretel Wachtelové

Moje tajná válka s Hitlerem

Wachtelová Gretel, Strachanová Claudia, MOJE TAJNÁ VÁLKA S HITLEREM, nakladatelství Paseka

1940

Velkoněmecká říše je ve válce. Po německé invazi kapitulovalo Polsko, Nizozemsko, Belgie, Norsko. Paříž je obsazená. Začala bitva o Británii. Toho roku zaznamenal Hamburg 123 leteckých poplachů a stal se terčem britských náletů. Zabito nebo zraněno bylo 700 lidí. Zatemňuje se a potraviny jsou na lístky.

Jmenuje se Gretel představuje čtenářům své válečné vzpomínky.

Když vlak vyjel z nádraží, dozorkyně všechny ženy znuděně pozorovaly. Bylo jasné, že je v tomto vlaku jedno, kdo nešlape chodník. Bylo jí 25 let. Projížděly stanicí, kde pracovaly jen zubožené ženy ve vězeňských mundurech. Tajně jim házela svačinu. Do toho dne ji nebylo snadné vyděsit. Teď ano.

Zastavili před továrnou hlídanou ozbrojenou stráží. Dostala se sem za kázeňský přestupek. Vlastně šlo jen o hloupou větu s dramatickými následky.

Gretel je zmatená a tato krutá zkušenost ji dává možnost vnitřně vyrůst.

Nedobrovolné práci nevěnuje opravdové německé nadšení a přemýšlí, jak se ze všeho vyvléknout Nadějí je sňatek, a tak odpovídá na seznamovací inzerát a poznává Lutze.

Gretel čtenáře provází časovým obdobím od svých 25 let, kdy se z mladé svobodné dívky stává dospělá žena, až do prvního poválečného roku a jejich 31 roků, kdy vnitřně „zestárla“ o více než šest biologických let.

1941

Začíná německá ofenziva v Jugoslávii, Řecku a  Sovětském svazu. Hitler vyzval své generály, aby během bojů v Sovětském svazu přestali dodržovat válečné konvence.

Gretel se provdá za Lutze, ale manželství je katastrofální. Co je horší? Žít peklo v nenáviděném manželství nebo pracovat pro nenáviděný režim? Gretel se rozvádí a navrací k matce.

1942

Na konferenci ve Wannesee bylo nastickým vedením představeno „Konečné řešení židovské otázky“. Hamburg zažívá nespočet poplachů a náletů. Více než 2000 osob je zabito nebo zraněno. Tisíce lidí jsou bez domova.

Ale právě i ty nálety svedly Gretel na místo, kde se skrývaly uprchlíci. V očích Hitlera by jistě potemněla jako špatná Němka, která se rozhodla pomoci těm, jenž režim segregoval a ponížil. Riskuje, pomáhá židovskému lékaři a dozvídá se hrůzy dopadů antisemitské politiky. A musí zpátky do práce.

1943

Povstání ve waršavském ghettu je brutálně potlačeno. Šestá armáda kapitulovala u Stalingradu. V Hamburgu je hlášeno 89 varování před nálety. Nespočet bombových útoků a desetitisíce mrtvých a zraněných lidí.

Svobodný život není pro Gretel vítězstvím, protože musela nastoupit k wehrmachtu. Seznamuje se s kapitánem Karlem Kunertem, jemuž se přezdívá Kavalír, a zjistí, že mají mnohé společné. V srdci nacistické organizace sabotují režim a pomáhají vyděděncům. Je však těžké rozeznat, kdo je přítel a nepřítel. Nemohou to vědět ani polští zajatci, kteří v kuchyni otráví jídlo.

24. července 1943. Největší nálet. Město bylo katastrofálně zdecimováno. Na ulicích leží zuhelnatělá těla. Důvěra lidu ve Vůdce zcela vyprchala. Hitler však dál vykřikuje k národu: „Znovu vybudujeme naše města… Vzejde nová německá éra!“

1944

Rommel spáchal sebevraždu. Nad Hamburgem bylo vyhlášeno 400 leteckých poplachů. 8000 lidí zabito nebo zraněno. Škody na majetku se už nepočítají. Byla zahájena operace Walkýra a nekonečný seznam poprav a sebevražd.

Gretel vzhlížela s obdivem na všechny hitlerovské oportunisty. Obdivovala ty, jež stáli před soudem za nepovedený pokus o atentát na vůdce. Atmosféra však byla paranoidně schizoidní – věčný vnitřní strach padl na všechny: „kdy“ gestapo udeří i do jejich domovů? Stačilo tak málo; třeba jen chybějící portrét vůdce na zdi. A ani Gretel se nevyhne zatčení. Neuvážený žert přivedl gestapo, cejch s číslem na ruku a sběrný tábor pro zločince.

Budoucnost je nevypočitatelná. Ale Třetí říše se vzdaluje na hony k éře Zlatého věku. Vůdce spáchal sebevraždu, vězni odcházejí domů. Od listopadu 1946 je krutá zima. Není jídlo, není čím topit. Lidé se snaží přežít v troskách domů. Labe zamrzlo.

To je jen zlomek informací, při nichž autorka autobiograficky vzpomíná na těžká válečná období a rok 1946.

S Gretel zažíváte jiné nacistické Německo. Není to jen nadšený zfanatizovaný dav, schopný pro svého vůdce udělat cokoliv. Jsou zde také obyčejní lidé, kteří režim nenávidí. Chtějí si žít svůj normální život bez velkých a krutých pseudoideálů, někdy plný mnohých jiných nepříjemností či osudových chyb i bez psychopatického vůdce.

Možná znáte Bílou růži, skupinu mladých Němců, která bojovala proti nacistickému režimu. Gretel nepatřila do žádné organizované skupiny, byla to žena, která nadšení pro Hitlerovo Německo nesdílela a všemocně se ho snažila podkopávat.

Jaký osud, jaké pocity a jaké nástrahy ji přinesl čas a účinky jejich skutků se dozvíte v knížce Moje tajná válka s Hitlerem, kterou vydává nakladatelství Paseka.

 KJARA

Share

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy