freddie mercury na tabletu
líbí-nelíbí

Williams Shamir: Freddie Mercury na digitálním tabletu

24. listopad připadl na výročí úmrtí Freddieho Mercuryho. Lidé, komunity, fanoušci, celý svět na něho vzpomínali rozličně.
Izraelský malíř Williams Shamir zvěčnil jeho tvář ve své rychlokresbě a celý proces natočil na video, které uveřejnil na youtube.

„Vždycky jsem si byl docela jistý, že bych někdy chtěl namalovat Freddieho Mercuryho, protože Freddie byl jeden z mých dětských idolů a Queen byla vlastně moje první nejoblíbenější kapela (později nahrazená Nirvanou, která k tomuto dni je stále mou nejoblíbenější kapelou).“

Williams Shamir zdědil malířské vlohy po svém otci. Na svém blogu píše, že byl „uměním přitahován již od útlého věku“. Sledoval svého otce, jak pracuje s paletou, voněly mu olejové a akrylové barvy.

Líbily se mu karikatury a videohry a později portréty. V jedenácti letech začal malovat portréty s akrylovými barvami a od čtrnácti let vydával komiksy v časopisech.

Když mu bylo patnáct let, jeho otec dostal mrtvici a zůstal ochrnutý po dobu pěti let, než zemřel.

Williams Shamir několik let nemaloval vůbec. Vrátil se zpátky ke své tvůrčí práci až ve 24 letech. „Po té, co jsem si uvědomil, že umění je to, co jsem chtěl v mém životě dělat. Brzy na to jsem si koupil tablet“ a vrhl se do nového stylu malování. Digitální obraz se zjevuje okamžitě na monitoru a je zprostředkovatelný celému světu.

Nestačí koupit si jen tablet a stát se v okamžiku umělcem. Pokud nemáte talent a léty propracovanou vlastní techniku, digitální technika vás nespasí. Vím to, taky mám doma digitální tablet.

„Bylo to 25. června 2009. V mé zemi horký letní den.“ Den měl být jako každý jiný, ale Williams Shamir – tak jako celý svět – se dočetl zprávu o tom, že Michael Jackson zemřel. Nemohl tomu uvěřit. „Michael Jackson může (taky) zemřít?“ Bylo pro něho nepředstavitelné, že někdo, „kdo je tak velký“, může být najednou jednoho dne pryč. „Ale Michael Jackson v ten den zemřel. A já jsem byl šokovaný, a cítil jsem se tak smutný, že musel odejít tak mladý, a protože on byl jeden z mých oblíbených umělců.“

Ironií prý bylo, že chtěl už měsíc předtím namalovat jeho portrét. Ale neměl na něho čas. Po této tragické zprávě se rozhodl vykreslit jeho tvář z dob jeho největší slávy v 80. letech.

Nejoblíbenějším interpretem je pro něho Kurt Cobain, nejen jako muzikanta a podle jeho slov také jako skromný člověk. „Tento obraz byl vlastně mým druhým pokusem o digitální obraz a zároveň jsem se snažil zvyknout si na malování s tabletem.“ Prvním digitálním dílkem, vloženým na youtube, byla tvář fiktivní ženy, která však byla později z videokanálu odstraněna.

Williams Shamir nemaluje jen celebrity, jeho všechny práce si můžete prohlédnout na jeho blogu zde. Je to umělec moderní doby – ten, který má talent a umí ho využít, a zároveň pracuje s moderními technologiemi a svou práci dokáže adekvátně prezentovat celému světu.

Přinejmenším je inspirací.

Myslím, že opráším svůj tablet: chuť tu je, sic mi po té, co euforie vyprchá, nejspíš klesne sebevědomí.

 

 

 

Share

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy