Glosy

George W. Bush jako válečný zločinec?

Amnesty International vyzvala kanadské úřady, aby obratem zatkly bývalého amerického prezidenta George W. Bushe za válečné zločiny.


Do blízkosti Vancouveru dnes ve čtvrtek dorazí George W. Bush a Bill Clinton na plánovanou schůzku. Jejich návštěva však neproběhne v poklidné atmosféře, nýbrž se očekávají velké protesty. Bývalí státníci mají pokračovat v summitu v Surrey, kde by měli diskutovat s dalšími experty ve světě financí. Možná se však budou muset potácet s nepříjemnými zkušenostmi a hlavně nařčeními vůči George W. Bushovi, který podle Amnesty International za svého působení v Bílém domě porušil mezinárodní právo a nařizoval mučení. Kritika spadá  zejména k waterboardingu.

Jedná se o techniku mučení, která slouží k tomu, aby se z vězně dostalo přiznání či další důležité informace. Co do hluboké historie lze říci, že waterboarding nepatří mezi novátorské mučící způsoby, aplikované jen americkými loajálními úředníky vůči podezřelým z teroristických útoků. Waterboarding uplatňovala už v patnáctém století španělská inkvizice. Britové v 70. letech 20. století a Američané v současné době tuto techniku jen oprášili. To jsou však informace, které se dostaly na veřejnost. Kolik dalších waterboardingů a v kolika zemích „ve jménu spravedlnosti“ či jen „moci a síly“ bylo uskutečněno, to se nikdy přesně nedozvíme.

Amnesty International ukazuje prstem na George W. Bushe jako na viníka. Bývalý viceprezident Spojených států Dick Cheney ho však brání. Podle něho waterboarding není nic víc než „přínosný zdroj informací“. Právníci si rovněž hodně rádi vychutnávají na přesných definicích, co je a co ještě není mučení. A právě waterboarding podle některých expertů lze ještě považovat za relativně „humánní“ vymáhání informací z nepřítele.

„Při waterboardingu je osoba přivázána ke stolu nebo dřevěné desce. Tazatel má pomocníka, jehož úkolem je lít vodu přes ručník či celofán na nos a ústa oběti, což stěžuje dýchání a navozuje pocit topení se (k utopení však nedochází).“(wikipedie)

S waterboardingem se setkali například vězni na základě Guantanamo.

Kanada se staví vůči zatčení George W. Bushe negativně. Obamova administrativa s těmito postupy také nesouhlasí. Amnesty International chce získat na svou stranu veřejnost přes sociální média a internet. Na Facebooku například zde.

Summit se koná ve městě Surrey, ležící jižně od Vancouveru. Žije zde asi 370 000 obyvatel. Vstupenka na summit vyjde na 600 dolarů. Účast je možná maximálně pro 500 lidí. Bývalí američtí prezidenti budou mít otevřený hodinový prostor pro diskusi o různých tématech, zejména o současné ekonomické situaci v Severní Americe. Média nebudou mít přístup.

Podle všeho však akce Amnesty International není zde brána příliš vážně.

Share

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy