Spread the love

pštros dvouprstý

Obecně se říká, že pštrosi zaboří svou hlavu do písku a spí. Ve skutečnosti však – jak potvrdila kamera, zveřejněná na sciencemag – pštrosi nespí vůbec. Jejich oči zůstávají otevřené, i když se zdá, že si čas od času zdřímnou.

Vědci zajistili a studovali na šest pštrosů z Jižní Afriky, měřili a zaznamenávali jejich vzorce mozkových vln, zatímco pštrosi vykazovali na přístroji spánek. Očekávali, že se na výsledku zobrazí stejné mozkové vlny, jaké známe u jiných ptáků a savců. Zde se objevuje známý cyklus mezi dvěma základními vzory, hlubokým spánkem a rychlými pohyby očí (REM). Ačkoliv pštrosi vykazovali hluboký spánek, vypadali na první pohled vzhůru a zcela soustředění. Až když vstoupili do další cyklu, jejich hlavy se začaly pomalu sklápět dolů. Tento druhý model však nebyl klasický vzorec REM, ale jedinečný hybridní REM a hluboký spánek (podle výzkumné zprávy zveřejněné tento týden v PLoS ONE).

Dosud je známé jen ještě jediné další zvíře, které vykazuje stejný spánkový vzorec. Je jím savec Platypus.

Platypus

Platypus, stejně jako pštros, vykazuje netypické vzorce spánku

Můžeme jen spekulovat, proč k takovému typu spánku došlo u pštrosů. Pštros stejně jako platypus patří ke starým druhům. Fantazii se meze nekladou: Možná mají oba tvorové podobné sny.

Pro pobavení, nalezeno na youtube: tančící pštros

 

 

Dejmislevu2