Glosy,  Ženy

Svět žádá Irán o propuštění nespravedlivě zatčených žen

Share
Zahra Yazdani

 

Není dobré stavět se proti režimu v Iránu. Free Iran na Facebooku dokolečka informuje o zásazích proti lidské svobodě a důstojnosti, o zatčených lidech, kteří veřejně protestovali proti režimu, o intelektuálních elitách a disidentech.

Pegah Ahangarani, 27let , si plánovala cestu do Německa, aby se účastnila  televizního pořadu o turnaji FIFA. Ale v neděli ji zatkla bezpečnostní policie. Informuje o tom páteční vydání Guardianu.

Ahangarani veřejně propagovala opozičního vůdce Mira Hosseina Musávího v iránských prezidentských volbách v roce 2009. Do nedávné doby však měla štěstí – unikala zatčení díky své široké popularitě.

Je již druhou ženou, která byla v posledních týdnech zatčena v souvislosti se světovým pohárem žen v Německu. Významná iránská fotografka a aktivistka  Maryam Maidová, která vedla kampaň za to, aby byl ženám umožněn vstup na stadiony, aby i ony mohly sledovat fotbalové zápasy v Íránu, byla zatčena na konci června před svým odjezdem do Německa. Chtěla zde pracovat na knize o ženách a sportu.

Ahagarani bude chybět také v německém mezinárodním vysílání. Byla totiž pozvána do Berlína. Její zatčení bylo již mezinárodně oficiálně potvrzeno.

Nejsou však jediné, které byly v tak krátké době zatčeny. K dalším patří uznávaná dokumentaristka Zahra Yazdani, novinářka a aktivistka Maryam Bahrmanová a Mansoureh Behkishová.

Maryam Majd

Ahangarani je dcerou uznávaných íránských filmařů, Jamshida Ahangaraniho a Manijeh Hekmatové.

Ahangarani nesouhlasila ani s ženským oblečením, které zakrývá ženy v Iránu od hlavy k patě. V patnácti letech hrála v kontroverzním filmu Dívka v teniskách, kde hrála vzpurnou dívku, jenž chtěla mít chlapce z islámské společnosti. Dívky v Iránu nesmějí mít chlapce, nemají právo rozhodovat, s kým budou žít. Ale mnoho mladých lidí, kteří se bouří proti režimu, tato pravidla už nerespektují.

Pegah Ahangarani

Podle Deutsche Welle, která pozvala Ahangarani do Berlína, je žena v současné době v držení Revolučních gard.

Není známo, zdali má vůbec možnost mít svého právního zástupce. Jedna organizace pro lidská práva, která sídlí v Londýně, vyzvala Irán k propuštění Ahangarani a Mohammadi.

“Článek 19 vyzývá íránskou vládu, aby okamžitě propustila Mohammadi a Ahangarani a další umělce a aktivisty, kteří byli nespravedlivě zadrženi,” řekla Agnes Callamardová, výkonná ředitelka. “Úřady musí objasnit důvody svého zatčení a zajistit, aby ženy měly přístup k právnímu zastoupení.”

V uplynulých letech bylo několik filmařů a herců zatčeno a odsouzeno k dlouholetým trestům odnětí svobody.

 

 

Foto: ontd-football/flixster/farsi

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Skandál s hackováním telefonů pokračuje
Skándály po anglicku – Rebekah Brooks a další podezřelí z hackingu a odposlechů
Japonci prodávají radioaktivní hovězí
Svět žádá Irán o propuštění nespravedlivě zatčených žen
Irán nemilosrdně trestá vše, co zavání Západem
Když se boří náckům ideály…
USA: Zákon na ochranu dětí se obrátil proti matkám
Jaké změny čekají malé britské školáky?
Americkou ekonomikou otřásá vysoká nezaměstnanost
Američtí učitelé pozměňovali studentům testy
Byznys s erotickými hračkami v Číně roste
Michele Hansonová: Nechte na pokoji squattery, Romy a bezdomovce!
Masový hrob odhalil brutální masakr Vikingů.
dTest varuje: Výrobci jogurtů uvádějí neprokázaná tvrzení
Rudější než rudá. Aneb jak se slaví 90 let od založení strany v Číně.
Řidičky v Saúdské Arábii? Trestuhodný čin!
Odhalený plakát Dva a půl chlapa
Odhalený plakát Dva a půl chlapa – rozcestník

 


 

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy