Knihy

Beatrice Chesnut, Uranio Paes: Enneagram

Enneagram Průvodce probuzením

Většinou tak nějak tušíme, jaké jsou naše špatné vlastnosti, ale i ty dobré. Pak se můžeme s chutí začíst do osobnostní typologie enneagram, kde už první symbolické a archetypální, příběhové části dokáží zadrnkat právě na tu strunku, která je pro nás citlivá. Jeden z devíti typů nám má sedět nejvíc, jsou ale i tací, které se najdou ve vícero typech.

Každá kapitola popisuje vlastnosti, myšlenky, obranné reakce, a právě tehdy zjistíte, že tohle jste vy. V příkladech naprosto konkrétních nebo také často i v tom, v čem jste vyrůstali.

Proč jsme každý jiný?

A pak se dozvídáte postupně, jak a proč takto reagujete, proč vnímáte víc hlavou, tělem, srdcem, duší… (každý to má opravdu jinak, nejsme v tomto všichni stejní), a také se dozvíte, co s tím vším dělat. Co zkultivovat, co upozadit a zpracovat, co naopak je velkou výhodou, kterou přehlížíme.

 To šílené „od strachu k odvaze“…

Často jsem se dozvídala, a to mi nebylo příjemné, něco ve smyslu „od zlosti ke smíření“… a těchto cestiček má každý typ několik a každý typ jiné návody. Odněkud někam… od toho obtěžujícího a svazujícího k osvobození. V tu chvíli začnete společně s autory přemýšlet nad tím, jak se proměňuje lidská povaha, jak i špatná vlastnost přináší možnost ji využít.

Tohle si myslím je právě tou SILNOU STRÁNKOU enneagramu obecně, to nejcennější, co nám tento systém dává zpracované.
A často to tu je popisováno jako „probuzení“. Já to však vnímám jako sebepoznání a velký aha moment.

Od historie po drobnosti právě pro vás…

V knize se dozvíte všechno o historii enneagramu, vše o tom, jak princip funguje, všechny nákresy a grafy – a když se proderete touto obsáhlou první částí, čeká na vás konkrétní popis všech devíti typů.

A tady začíná jízda…

Začnete se poznávat. Ale nadšení z toho všeho docela opadá, protože tu nejsou nějaké jednoduché návody na sebezlepšování, ale často to jsou tak hluboké vrypy do duše, že to bolí. Ale návody najdete také, leč někdy je nutné si ty své individuální cestičky, například od strachu k odvaze, najít sami.

Ale může být užitečné vědět, že zrovna váš typ má třeba sklony filtrovat strachy ve snech. Nebo že máte sklony si je hojit na druhých lidech. Rázem si právě toho můžete začít víc všímat a využít toho ve své vlastní práci na sobě.

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing, www.synergiepublishing.com

Renata Petříčková

Share

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy