ukázka Koně
Knihy,  Renata Petříčková,  Ženy

Melinda Folse: Konečně mám koně

Konecne_mam_koneVěděli jste, že s koněm budete prostě silnější tým? Že s koněm po boku se především ženy stávají silnějšími, ženštějšími? Praktická příručka a zároveň hluboce duchovní poznání a motivace pro splnění si jakéhokoliv snu ve středním věku.  Silnější týmy. Možná i žena je sama sobě schopna stát se „silnějším týmem“.

Přiznám se, že tato kniha ve mne vzbudila množství otázek do takové míry, že jsem na samém konci úplně přehlédla, že v první řadě jde o praktickou příručku pro každého, kdo si rozhodne pořídit si koně. A nebojte se zahraniční autorky, všechno tu je převedeno do českých korun, na české poměry, odborná korektura a úpravy směrem k našinci jsou tu zřetelné, včetně mnoha kontaktů a odkazů na například weby o koních, veterinární kliniky apod.

Ale vraťme se k tomu stádu!

„Stádo koní je příkladem dokonalé týmové práce,“ vysvětluje Kathy. „Ve stádu sice rozhoduje především vůdčí klisna, ta se ale spoléhá na ostatní členy stáda, kteří jí poskytují informace zásadní pro správné rozhodování. I kůň na nejnižším stupni žebříčku hraje v přežití celku zásadní roli.“ Sledovat, jak stádo koní zrcadlí lidský tým, je pro Kathy fascinující.

„Koně jsou upřímná stvoření, která neumějí jednat v rozporu s tím, co cítí,“ parafrázuje Kathy koňského trenéra Marka Rashida. „Lidé oproti tomu často něco cítí, ale jednají úplně jinak. Kůň vám poskytne zpětnou vazbu upřímně, okamžitě a bez předsudků. Drahá auta, oblečení nebo to, že jste v posledních třech letech měli nejvyšší obrat, je neohromí. Vidí vaše „vnitřní já“, a na to reagují.“ Kathy přiznává, že takové nezaobalené zhodnocení může někoho trochu rozhodit, účastníky ale většinou uklidňuje, že ostatní členové skupiny dostávají zabrat úplně stejně.

ukázka z knížky Konečně mám koně

Celá kniha je o tom, jak najít to, co opravdu cítíte! Autorka tomu říká „najít svou vůdčí klisnu“. Je to nejen sebevědomá část  ženské duše, ale také hluboce intutivní, taková, která ví, co dělá, kam směřuje a umí dobře vyhodnocovat signály z vnějšího světa kolem sebe. Stejně jako koně, jako ta první klisna ve stádě, která musí být schopna poznat blížící se nebezpečí už jen z chování toho nejposlednějšího koně na konci stáda.

Životní příběh Melindy Folse, její cesta, její pády, přiznání, těžké chvíle, radosti, první úspěchy a především pocit uspokojení z toho, že i ve středním věku zvládla něco takového – splnit si sen. Nemusí jít zdaleka jen o koně.

Kniha je příručkou k pořízení si koně. Velmi dobrou a velmi přehlednou a čtivou! Snad žádná informace tu nechybí.

Ale je to také kniha, která doslova rozjitří motivaci ke splnění jakéhokoliv snu. O tom, že plnění snů bolí, ale snad víc bolí to, když uzavřete svůj život s tím, že jste se o nic nepokusili. A často

Kromě toho tu nakousneme různá témata. Třeba strach.

„Strach někdy nepramení z něčeho, co se skutečně stalo, ale z představ, že by se něco zlého stát mohlo. Musím předpokládat, že nějak souvisí s naším mateřským pudem, který byl neustále ve střehu a připravený reagovat na sebemenší známku nebezpečí od té chvíle, kdy se nám narodily děti a začaly se samy pohybovat. Po léta jsme sledovaly „obzor“ a pátraly po možných rizicích, takže je jen logické, že to hraje roli i v naší jezdecké cestě středním věkem.“

Ovšem, milé čtenářky, nejedná se jen o jezdeckou cestu, týká se to naprosto všeho – to je na této knize geniální!

A následuje šest cvičení, jak strach porazit – většinou se jedná o ujasnění si, čeho přesně se bojíme a jakými způsoby to po malých krůčcích porazit. A svou roli tu má i každý den 10 minut povinně si představovat někde v tichosti a ve vší barevnosti – jak jsme JIŽ strach porazili a jaký to je pocit. Imaginace má velkou sílu! A zaujala mne ještě jedna věta: „Ať už strach způsobilo cokoli, je třeba mu ukázat, kam patří, a propracovat se zkreslením reality, který způsobil.“

Kniha je jakýmsi organizérem života!

Probere vás skrz naskrz, ať už jste milovníky koní, nebo ne. Možná vás neponoukne k tomu si pořídit na stará kolena koně, ale najdete díky ní nějaký jiný zaprášený dětský sen, který nedošel naplnění a teď… teď by to snad šlo.

Protože když ne teď, tak už pravděpodobně nikdy.

O autorce:

Melinda Folseová je spisovatelka, editorka a copywriterka, která se posledních dvacet let snaží být ženou, co pomocí síly slova vytváří příběhy, které mění svět. Jako malá snila o koních, ale až o mnoho let později se odhodlala svůj sen konečně naplnit. Cestu za ním se rozhodla zachytit i v knize, kterou držíte v rukou. Jak sama říká, napsala ji, protože je to přesně to, co jí chybělo, když se chystala ve 45 letech zpět do sedla. Trochu osobních příběhů, trochu své svépomoci, ale hlavně spousta praktických informací.

Melinda Folseová žije v Texasu v USA se svojí rodinou, do které patří i dva koně, kteří jí každý den připomínají, co je opravdu důležité. www.melindafolse.com

Renata Petříčková

Nejnovější příspěvky na webu:

[pt_view id=”8f01f87e0f”]

Share
Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy