Share

Zpěvák se zajímavým osudem a medovým hlasem. Držitel mnohých ocenění, muž, jenž měl tu čest nahrávat v legendárním studiu na Abbey Road. Miro Žbirka se nyní dělí o svůj životní příběh velmi Zblízka.

image_17535_19_v1

Miro Žbirka, řečený Meky, je v současné době stálicí české i slovenské pop-music a bezmála žijící legendou. Svou kariéru započal ve skupině Modus, kde se setkal s různými hudebníky, včetně své dlouholeté kamarádky Mariky Gombitové. Po pěti letech s Modusem se rozhodl vydat na sólovou dráhu, na níž zůstává dodnes.

Během své téměř padesátileté kariéry odehrál desítky, možná i stovky, koncertů doma i v zahraničí, zahrál si v muzikálu a natočil na tři desítky autorských alb. To nejnovější s názvem Miro měl možnost natočit ve slavných londýnských studiích Abbey Road. Na toto album si Meky přizval i celou řadu svých oblíbených muzikantů.

15073542_927575204039750_90587315626769872_n

Nyní dozrála doba a Žbirka se rozhodl podělit také knižně o svůj životní příběh. Kniha Miro Žbirka: Zblízka vznikla na popud a nápad šéfredaktora a muzikanta Honzy Vedrala. Toho idea knihy popadla při hovorech s Mirem Žbirkou právě na Abbey Road.

Memoáry jsou osobní výpovědí a nepřikrášleným vyprávěním slavného (a přitom stále stejně a skvěle „obyčejného“) zpěváka. Autorovi svěřil nejdůležitější události a zážitky soukromého života, ale kniha je především skvostným obrazem kariéry, doby a hudby Mira Žbirky. Z výpovědí nejen samotného Mekyho, ale také jeho souputníků a kolegů, skládá barevnou a hudebně bohatou mozaiku české i slovenské scény od 60. let k dnešku. Poznejte důležité lidi, kteří nesmazatelně ovlivnili zpěvákův život, jak fungoval hudební průmysl dříve a dnes, jednoduše odhalte, jak vypadá Miro Žbirka zblízka.

Foto ze křtu knihy (foto Martin Straka)

Foto ze křtu knihy (foto Martin Straka)

Sám autor, hudební publicista Honza Vedral, považuje Mekyho příběh za jeden z nejúžasnějších příběhů česko-slovenské populární hudby. A tahle skvěle zpracovaná kniha čtenářům dokáže, že je tomu přesně tak. Vyprávění je doplněno množstvím doprovodného materiálu, ať už fotografií či přebalů Mekyho desek.

Ať už jste milovníky jeho hudby či nikoliv, jeho život vás osloví. Vřele doporučuji připravit si ke čtení knihy Miro Žbirka: Zblízka, vydané nakladatelstvím Slovart, kompletní diskografii, protože během rozkrývání skrytých příběhů se vám bude chtít do desek zaposlouchat.

Nejnovější příspěvky na webu:

Festival Animánie při slavnostním zakončení rozdal Animáničky

Festival Animánie při slavnostním zakončení rozdal Animáničky

17. Listopad 2019

14. ročník Mezinárodního festivalu animovaných filmů Animánie dnes končí, mezinárodní porota rozdala 10 festivalových cen Animániček a 10 čestných uznání. Porotci Lucie Sunková (CZ), Luděk Horký (CZ) a Hrvoje Selec (HR) vybírali z rekordního počtu 203 krátkých animovaných filmů, které do soutěže přihlásili děti a mladí tvůrci do 26 let z celého světa. Svoji cenu udělovali diváci i studentská porota. Animánie začala ve čtvrtek 14. 11. a čtyři festivalové dny byly doslova nabité projekcemi, workshopy, setkáními s tvůrci či debatami. V prostorách plzeňského centra Moving station se za čtyři dny vystřídalo více než 1200 návštěvníků festivalu. Animánie je největší mezinárodní soutěžní přehlídkou mladých animátorů v České republice. „Moc nás těší, že počet soutěžních filmů rok od roku

Po Hrdinech přicházejí Učenci!

Po Hrdinech přicházejí Učenci!

17. Listopad 2019

S pokračováním úspěšného humoristického románu přichází Petr Luňák Nakladatelství Dokořán vydává Učence, volné pokračování humoristického románu Hrdinové od Petra Luňáka a Marka Pečenky. Knihu napsal nyní pouze Petr Luňák. Jak sám s nadsázkou říká: „Po krásném dobrodružství s Markem Pečenkou nad románem Hrdinové jsem se vydal na spisovatelskou stezku sám a po večerech i nocích sepsal volné pokračování pod názvem Učenci.“ Hlavní hrdina Richard Míča je nyní již mladý nadějný pedagog a vědec, který tráví svůj jednotvárný život psaním článků o kontrafaktuální historii a úloze náhody v dějinách, až se jednoho dne objeví trochu výstřední profesor jedné z amerických univerzit… Učenci mají typické rysy univerzitního románu a v mnohém připomínají