Share

zakazane-ovoce-nejlepe-chutna-free-image-pixabay

V roce 2003 se Barbra Streisand horečně snažila o odstranění fotografií své rezidence z veřejně přístupné databáze, žalovala fotografa Kennetha Adelmana a server Pictopica.com z porušení soukromí. Čert vem, co jí k tomu všechno vedlo, snažila se, snažila, až docílila opaku. Zájem o fotografie vzrostl. Učebnicový příklad pro všechny celebrity, jichž si média tolik nevšímají. Zakladatel blogu techdirt, Mike Masnick tuto snahu pojmenoval jako „efekt Barbry Streisandové“ a od té doby boj o to být neviditelný/á a přitom se zviditelnit byl klasifikovaný jako novodobý sociální fenomén.

Barbře se nepodařilo vyhrát 50 milionů dolarů a odstranit letecké snímky sídla v Malibu do zapomnění. A přitom ve skutečnosti nešlo ani o útok paparazzi, nýbrž o kolekci dvanácti tisíc fotografií pobřeží Kalifornie, zdokumentovávající eroze břehů v rámci státního projektu California Coastal Record Project.

Pochopitelně Barbra není jediná, která přilákala „proti své vůli“ pozornost. I děti mohou měnit historii. Např. devítiletá skotská školačka na svém i dříve oblíbeném blogu komentovala stravu školní jídelny. A „paradoxně“ nebo pochopitelně vůči informacím výše, po zákazu úřady se zájem o její blog obratem zvýšil, až stránky malé školačky začaly zajímat i světová média a úřady musely svůj zákaz přehodnotit.

Případů podobného Bábřina efektu bychom našli více, nicméně aktuálně – než upadne v zapomnění a v prach času – řekněme, že v našich krajích k jedněm z nejlépe povedených kousků patří ušatý traktorista Robert Šlachta. Tehdy bloger a aktivista, který vystupuje pod pseudonymem Tomáš Zelený, dostal osmitisícovou pokutu za urážku policie, a to proto, že označil Roberta Šlachtu za „ušatého traktoristu“ a zesměšnil policisty již zaniklého Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Nějak mi to připomíná pohádku S Čerty nejsou žerty. Šlachta s výnosem soudu souhlasil s tím, že s traktorem prý nikdy nejezdil, nýbrž s kombajnem,“ zbytek už pro pobavení nikoho z veřejnosti moc nezajímal.

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]