Share

Gareth Bale

Kdo se vám vybaví při těchto nápovědách: velšská fotbalová hvězda, hráč za Real Madrid, odstáté uši, dres číslo jedenáct?

Fanoušci kvalitního fotbalu znají odpověď okamžitě: Gareth Bale. Pro všechny kluky a začínající fotbalisty vydalo nakladatelství X. Y. Z. publikaci Gareth Bale, kluk, co roztančil bílý balet. Kniha je doplněna řadou fotografií z dob, kdy byl Gareth ještě malý kluk s výrazně odstátými uši, ale s již precizním fotbalovým výkonem, až do současnosti, kdy je Bale považován za jednoho z nejlepších a nejdražších fotbalistů v historii.

Gareth Bale malý klukČtenář prochází Garethův život už od raného dětství naplněný fotbalem: když mu byly tři roky, jel na svou první dobrodružnou  cestu vlakem na fotbalové hřiště, aby shlédl s otcem zápas svého strýce, Chrise Pikea; následují jeho vlastní první úspěchy, zdravotní problémy, rande…

„Ušoun“ byl vždy velmi horlivý a zároveň v soukromém životě dlouho stydlivý. V šesti letech si umanul, že chce být nejlepším a tvrdě šel za svým snem. V osmi letech překvapil v Newportu při výběru talentů:

Poté, co (Rod) obešel všechna hřiště, zastavil se. Svou pozornost zaměřil na jednoho hocha, který si fotbal zcela zjevně užíval. Na nejvzdálenějším hřišti malý, hubený střízlík hrající levou nohou předváděl hru, na kterou se jeho protivníci jistě budou snažit zapomenout. Pokaždé když se míč dostal hluboko do jeho poloviny, provedl přímý útok neuvěřitelným tempem. Hřiště bylo úzké, ale to ho nezastavilo. Občas kličkoval kolem obránců; jindy do míče prostě kopl a běžel kolem všech, aby ho dostihl. Tak či tak, nikdy se ani na chvíli nezastavil; byl v centru veškerého dění.

„Jaké je tam skóre?“ zeptal se Rod pomezního rozhodčího, který měl s rychlostí hry trochu potíže. Po čele mu stékal pot.

„Už jsem to přestal počítat!“ odpověděl. „Nejmíň 10-0, a to ještě zbývá pět minut.“

Když to dořekl, ten kluk znovu prokličkoval mezi protihráči, a namísto toho, aby nahrál spoluhráči, vystřelil dělovku do spodního rohu. Jeho spoluhráči se rozběhli, aby to s ním oslavili, ale nestačili mu. Takže uměl běhat, kličkovat a taky střílet. „Ten kluk působí dobře,“ pomyslel si. „Výborně, Garethe!“ zakřičel trenér fotbalového klubu Cardiff Civil Service. Roda potěšilo, že to zaslechl, protože si rád k tvářím ihned přiřazoval jména.

(28/29)

fotbalistaKnížka se čte velmi rychle a určitě potěší každého školáka, který by rád šel v Garethových šlépějích. „Můžete mít všechen talent na světě, ale když nemáte ten správný přístup, je docela dobře možné, že se to všechno pokazí,“ řekl tehdy Rod.

Nakonec když jsou za talentem, pílí a správným přístupem vidět takové výsledky, může fotbalista – podobně jako Gareth – psát dějiny fotbalu spolu s vlastním jménem.

Dav šílel nadšením a Gareth mu vyběhl vstříc s rukama nad hlavou. Takový zápas a on v něm skóroval! Arsenal sice náskok o jeden gól snížil pět minut před koncem zápasu, ale Tottenham už vítězství nepustil. Garethova branka byla vítězná – lepší už to být nemohlo. Anebo ano? O tři dny později v utkání proti Chelsea propašoval míč na levou stranu pokutového území. Proletl dovnitř okolo obránce a umístil nízkou střelu do dolního rohu brány… svou pravou nohou! A i tentokrát byl jeho gól vítězný. (119)

Tom Oldfield, Matt Oldfield, Gareth Bale. Kluk, co roztančil bílý balet. Nakladatelství X. Y. Z. 2016.

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]