Spread the love

Zit_s_lehkosti-obalka-web_2D

Že život nikdy nebude peříčko je nám s přibývajícími léty jasné. Jsem si úplně jistá, že to pravé pojetí „nejistoty a strachu z budoucnosti“ na mě padl ve chvíli, kdy se mi narodily děti. Vzaly s sebou pocit nutné budoucnosti, kterou prostě musím zvládnout ať se děje, co se děje. Je to strach, kterého se asi nikdy tak úplně nezbavíte. Kniha buddhistické mnišky Pemy Chödrön si s tím vším poradila velmi svérázným způsobem. Není to typická psychologická příručka, není to ani úplně ezotericky ujetý text. Je to něco mezi – spoustu termínů vychází z buddhismu, spoustu informací a závěrů vychází také ze samotného života a zkušeností autorky.

Tři základní kroky pro stabilizaci v nejistotě

V knize, která je kabelkového typu, čili tak akorát velká do kabelky, se autorka rozepisuje nad třemi základními kroky, kterými se můžete v nejistotě přece jen něčeho chytit.

A víte, že přetížení, emoční přetížení se projevuje nejen strachem nebo depresí, ale také úzkostí, astmatickými záchvaty a dalšími fyzickými projevy? Zachvátí vás v takové chvíli pochopení a soucit k sobě samým, nebo bezedný pocit selhání a prohry? Většinou to druhé. Ale Pema Chödrön  vám na svých stránkách knihy vysvětlí, že právě ten soucit, to „zastavení se v čase, v té emoci“ je jedinou možnou cestou, jak se s tím vším vyrovnat.

Také jsem si z této knihy vzala fakt, že emoce (negativní, vztek, úzkost, strach) trvá zhruba 1,5 minuty. Pak odeznívá. Když to vydržíme, v tu dobu NIC nedělat, na nic nemyslet, neživit emoce myšlenkami (pak se začneme točit v kruhu), tak emoce samovolně odezní a uleví se nám. Platí to pro záchvat zlosti stejně jako pro nával úzkosti. Nesmíme ji však živit dalšími myšlenkami.

Ukázka:

Co když se teď stane tohle? Co když se teď stane tamto? Rozproudíme v sobě intenzivní  duševní činnost. Do svého útěku od příslušného pocitu zapojíme tělo, řeč i mysl, což daný pocit pouze posiluje a posiluje a posiluje.

Této zvykové odezvě můžeme čelit, jestliže se cvičíme v duchapřítomnosti, tedy bytí přítomni duchem. Jistá žena, která zná postřeh Jill Bolte Taylorové ohledně devadesátisekundového působení emocí, mi v dopise popsala, co dělá, když se dostaví neklid. Píše: „Prostě si dám minutku a půl pauzu.“

A osobně bych řekla, že právě tohle je to typické, do čeho padáme ve stresu, v nevyspání, prostě v tom všem, co nám rodinné radosti a strasti přináší. Myšlenky, myšlenky, myšlenky, které jsou už díky únavě přebujelé a zcela mimo realitu.

Závěrem: co kniha přináší?

OLYMPUS DIGITAL CAMERANaučíte se způsoby, jakými si zachovat klid, jak tu nejednoznačnost a přelévavost lidské existence vůbec pojmout, pochopit a zůstat v klidu. Jak získat důvěru v to, že další krok, který udělám, mi bude ku prospěchu. Je také důležité mít odvahu vykročit do neznáma, naučit se pracovat s bolestí, neobviňovat se a také se jinýma očima dívat na své okolí a pomalu se vše uvolňuje do stavu, kdy sami od sebe vydolujete ve své duši důvěru ve svět, ve kterém žijete.

Nesouhlasím s autorkou snad úplně se vším, ale drtivá většina textu je opravdu vhodná k hlubokému zamyšlení a dokáže vám změnit názory či alespoň o nich přemýšlet jinak. Navíc nevykresluje svět nějak zvlášť krásně a sluníčkově a hodně práce dává na bedra člověku samotnému. Ono to ani jinak nejde. Ale přesto jsem velmi ráda, že se o své učení, které jinak praktikuje ve svém klášteře, podělila knižní formou.

I nezasvěcený čtenář odejde s pocitem, že právě dostal pohlazení po duši a lehké jemné pobídnutí k tomu, aby svůj  život prožil naplno.

O autorce:

Pema Chörön je buddhistická mniška a žákyně Chögyama Trungpy rinpočeho, jednoho z nejvlivnějších buddhistických učitelů 20. století. V současné době působí jako představená a učitelka v klášteře Gampo Abbey na ostrově Cape Breton v kanadské provincii Nova Scotia, prvním tibetském klášteře určeném pro obyvatele Západu. Z mnoha inspirujících knih, které napsala, vyšly v nakladatelství Synergie například tituly Jak meditovat a Místa, která vás děsí.

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, www.synergiepublishing.com

Renata Petříčková

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]