Helena Herynková,  Knihy,  Kultura

Kdybych to byla věděla

Share

Filmová hvězda zářící nejen na barrandovském nebi, která neprožila právě filmový příběh. Lída Baarová byla považována za kolaborantku, agentku, blázna a bůhvíco ještě. Jak se její životní osudy skutečně vyvíjely, prozradí audiozáznam Případ Lída Baarová.

1

Lída Baarová se narodila jako Ludmila Babková do rodiny úředníka a operní pěvkyně. Netrvalo dlouho, aby se stala jednou z žádaných představitelek mladých slečen a paní. I když tato hvězda předválečného a válečného filmu natočila sedmdesát snímků, téměř celý svět ji zná ze zcela jiného důvodu. Řečeno filmovým žargonem, Baarová byla po několik let „přítelkyní pana ministra“. Bohužel bez humorného nádechu, který přinesla stejnojmenná komedie.

Ve 30. letech odjela herečka filmovat do nacistického Německa, aby tam zakotvila až do válečných let. Postupem času podlehla záhadnému kouzlu ministra propagandy Josepha Goebbelse. Několik let spolu udržovali tajný a vcelku nebezpečný vztah, který ukončil drsně ministr tím, že se přiznal své ženě. Ta rozhodně nechtěla připustit skandál a intervenovala u samotného Hitlera. Pak se začal pro Baarovou odvíjet úplně jiný příběh, než jaké známe z filmových komedií.

Dostala zákaz filmovat, později utekla z Německa do Itálie, aby se tam koncem války vrátila zpět. Byla vyšetřována americkou armádou, stíhána a rok a půl vězněna za kolaboraci. Všichni se od ní odvrátili. Vše se v lepší obrátilo až díky Janu Kopeckému, jehož si Baarová nakonec vzala. V roce 1948 emigrovala do Rakouska a zbytek života prožila v zahraničí. Zde, konkrétně v letním sídle ve španělském Alicante, vznikla také nahrávka autentického rozhovoru herečky s Josefem Škvoreckým. Případ Lída Baarová je nijak neupravenou a pravdivou zpovědí, amatérsky pořízenou Škvoreckým, který chtěl o Baarové napsat knihu.

baarova-telefon

Syrové vyprávění Lídy Baarové vás na více jak tři hodiny přiková ke křeslu a donutí poslouchat každé zapraskání křesla a zachrastění kostek ledu ve sklenici. Posluchače mrazí z toho, jak neuvěřitelně klidně Baarová vzpomíná na svůj život, tajnou lásku i všechny hrůzostrašné zážitky. Její hlas vůbec nezní jako hlas zlomené ženy, ale hrdé herečky, která dokázala i přes všechno zůstat hvězdou.

Vyprávění Lídy Baarové můžete koupit jako MP3 u Audiolibrixu…

Možná poprvé (a nejspíš naposledy) promluvila Baarová o svém životě bez sentimentu a nelíčeně, aby Škvoreckému dovolila pochopit některé své životní kroky. Dramatický příběh vyprávěný ústy samotné aktérky se vám vryje pod kůži.

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy