Share

Filmová hvězda zářící nejen na barrandovském nebi, která neprožila právě filmový příběh. Lída Baarová byla považována za kolaborantku, agentku, blázna a bůhvíco ještě. Jak se její životní osudy skutečně vyvíjely, prozradí audiozáznam Případ Lída Baarová.

1

Lída Baarová se narodila jako Ludmila Babková do rodiny úředníka a operní pěvkyně. Netrvalo dlouho, aby se stala jednou z žádaných představitelek mladých slečen a paní. I když tato hvězda předválečného a válečného filmu natočila sedmdesát snímků, téměř celý svět ji zná ze zcela jiného důvodu. Řečeno filmovým žargonem, Baarová byla po několik let „přítelkyní pana ministra“. Bohužel bez humorného nádechu, který přinesla stejnojmenná komedie.

Ve 30. letech odjela herečka filmovat do nacistického Německa, aby tam zakotvila až do válečných let. Postupem času podlehla záhadnému kouzlu ministra propagandy Josepha Goebbelse. Několik let spolu udržovali tajný a vcelku nebezpečný vztah, který ukončil drsně ministr tím, že se přiznal své ženě. Ta rozhodně nechtěla připustit skandál a intervenovala u samotného Hitlera. Pak se začal pro Baarovou odvíjet úplně jiný příběh, než jaké známe z filmových komedií.

Dostala zákaz filmovat, později utekla z Německa do Itálie, aby se tam koncem války vrátila zpět. Byla vyšetřována americkou armádou, stíhána a rok a půl vězněna za kolaboraci. Všichni se od ní odvrátili. Vše se v lepší obrátilo až díky Janu Kopeckému, jehož si Baarová nakonec vzala. V roce 1948 emigrovala do Rakouska a zbytek života prožila v zahraničí. Zde, konkrétně v letním sídle ve španělském Alicante, vznikla také nahrávka autentického rozhovoru herečky s Josefem Škvoreckým. Případ Lída Baarová je nijak neupravenou a pravdivou zpovědí, amatérsky pořízenou Škvoreckým, který chtěl o Baarové napsat knihu.

baarova-telefon

Syrové vyprávění Lídy Baarové vás na více jak tři hodiny přiková ke křeslu a donutí poslouchat každé zapraskání křesla a zachrastění kostek ledu ve sklenici. Posluchače mrazí z toho, jak neuvěřitelně klidně Baarová vzpomíná na svůj život, tajnou lásku i všechny hrůzostrašné zážitky. Její hlas vůbec nezní jako hlas zlomené ženy, ale hrdé herečky, která dokázala i přes všechno zůstat hvězdou.

Vyprávění Lídy Baarové můžete koupit jako MP3 u Audiolibrixu…

Možná poprvé (a nejspíš naposledy) promluvila Baarová o svém životě bez sentimentu a nelíčeně, aby Škvoreckému dovolila pochopit některé své životní kroky. Dramatický příběh vyprávěný ústy samotné aktérky se vám vryje pod kůži.

Nejnovější příspěvky na webu:

Odhalte s námi nová tajemství Prahy

Odhalte s námi nová tajemství Prahy

21. Listopad 2019

„Město vidím veliké, jehož sláva hvězd se bude dotýkat. Tam v lese je místo, třicet honů odtud vzdálí, Vltava řeka je obíhá. To na půlnoc ohrazuje potok Brusnice hlubokým ouvalem, na polední pak straně skalnatá hora vedle lesa Strahova. Tam, když přijdete, najdete člověka prostřed lesa, an tesá práh domu. I nazvete hrad, jejž vystavíte, Prahou.“ Takto znělo proroctví kněžny Libuše. Kde však má Praha své kořeny? Tok nenápadné Brusnice vytváří údolí, ve kterém stojí nejmalebnější pražská čtvrť Nový Svět. Brusnice po většinu své délky teče v pražské kanalizaci. Její pramen se nazývá Vojtěška a nachází se na zahradě břevnovského kláštera kousek od

Nové vydání francouzských lidových písní, tentokrát s notovými záznamy a CD skupiny Chairé

Nové vydání francouzských lidových písní, tentokrát s notovými záznamy a CD skupiny Chairé

21. Listopad 2019

Výbor francouzských lidových písní s libozvučným názvem Zpěvy sladké Francie si v českých knihovnách nalezl své místo už dávno. Mistrovský překlad Hanuše Jelínka, který texty vybral a uspořádal, oslovuje české čtenáře a posluchače napříč několika generacemi. Do svého repertoáru je zařadila i řada hudebníků. Sbírky Zpěvy sladké Francie a Nové zpěvy sladké Francie přinášejí lidové písně s širokou tematikou. Najdeme zde písně z dvorského prostředí, písně milostné i vyloženě žertovné či naopak truchlivé. Asi nejznámější reprezentantkou sbírky je píseň „Dezertér“, ve které voják kvůli nešťastné lásce spáchá vraždu, za kterou má být popraven. Své srdce káže poslat dívce, kterou miloval. Poslední vydání Zpěvů sladké Francie