Glosy,  Knihy,  Kultura,  Tiskové zprávy

Severské autorky v Praze

Spread the love
Share

Severská literatura je již několik let fenoménem a stala se také letošním čestným hostem květnového veletrhu Svět knihy. Nakladatelství Metafora v Praze uvítá švédskou představitelku magického realismu Majgull Axelssonovou a islandskou královnu krimi Yrsu Sigurdardóttir.

AAAMajgull (foto archiv Metafory)
Majgull Axelsson při své poslední návštěvě Prahy (Svět knihy 2006)

Letos se hlavním tématem pražského knižního veletrhu Svět knihy stanou příběhy všech žánrů z chladného severu. Literární hosté však rozhodně svými zvučnými jmény nenechají chladným ani jediného čtenáře. Nakladatelství Metafora přivítá v květnu hned dvě zástupkyně vysoce ceněné severské literatury.

Již potřetí zavítá do Prahy Majgull Axelssonová, švédská představitelka magického realismu a držitelka prestižní Augustovy ceny. Axelssonová se českému čtenáři představila již v roce 2002, kdy poprvé vyšel román Dubnová čarodějka. Ten se v letošním roce dočká nového vydání, milovníci krásných a složitých životních příběhů se mohou těšit i na horkou novinku, román Nejmenuji se Miriam.

Dubnová čarodějka

Autorka, původním povoláním novinářka, se ráda zabývá palčivými tématy doby a její tvorba tak vyrůstá z příběhů utlačovaných, vykořisťovaných a bezmocných. Její román Dubnová čarodějka je na katedře Skandinavistiky vyučován jako dokonalý příklad magického realismu.

Majgull Axelsonová na Světě knihy vystoupí v rámci panelu na téma „autorky“ a díky #ReadNordic se 11. května, tedy v předvečer veletrhu, představí také návštěvníkům Noci literatury v Brně.

Druhým čestným hostem se stane Yrsa Sigurdardóttir, islandská autorka krimi, která navštíví v květnu Prahu dokonce již počtvrté. Naposled se setkala s příznivci v červnu 2012. Tato první dáma islandského detektivního žánru vystudovala stavební inženýrství a dodnes pracuje na velkých stavbách přehrad a mostů. Psaní se začala věnovat jako autorka dětských knih, aby pozvolna přešla k thrillerům pro dospělé.

Yrsa Sigurðardóttir (foto Kristinn Ingvarsson)
Yrsa Sigurðardóttir (foto Kristinn Ingvarsson)

Autorka se ve svých detektivních románech velmi ráda inspiruje i bohatou islandskou lidovou slovesností a dohání čtenáře k šílenství občasnými duchařskými zápletkami, které však většinou dokáže na konci spolehlivě vysvětlit. Čeští fanoušci jistě znají šestidílnou sérii s právničkou Tórou, z níž byla poslední knihou Plavba smrti. Koncem loňského roku vyšel, opět v nakladatelství Metafora, thriller se zbrusu novými hrdiny s tajemným názvem Pamatuji si vás všechny.

Pamatuji si vás všechny

Yrsa se na Světě knihy představí hned dvakrát. V pátek 13. května od 17 hodin vystoupí v rámci panelu #ReadNordic na téma „krimi“. V sobotu 14. května zavítá na veletrh znovu, aby se od 14 hodin setkala s dalšími čtenáři a pobesedovala s nimi o své práci, nové knize i o Islandu.

Zajímavostí také je, že oběma autorkám bude dopřáno hovořit ve své rodné řeči, besedy budou tlumočeny přímo ze švédštiny a islandštiny.

Další podrobnosti najdete na www.metafora.cz a www.readnordic.cz.

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy