Kultura,  Tipy na výlet,  Tiskové zprávy

Praha otevře domy široké veřejnosti

Světoznámý festival architektury Open House, který probíhá již v 32 městech Evropy, Ameriky a Austrálie, přichází letos i do České republiky. O víkendu 16. a 17. května budou mít lidé v Praze možnost zdarma navštívit více než tři desítky architektonicky významných budov a prohlédnout si zevnitř stavby, kolem nichž denně chodí po ulici.

logo-open-house-praha

 

Otevřeny mají být budovy s historickou a architektonickou hodnotou. Organizátoři nyní jednají s více než třemi desítkami subjektů. „Do festivalu se zapojí například Kramářova vila a Invalidovna, o něž má veřejnost při každém otevření velký zájem. Jednáme ale i o zapojení méně známých objektů, například plynojemu v Praze 8 nebo laboratoře vysokých napětí na Elektrotechnické fakultě ČVUT,“ prozradil koordinátor festivalu Michal Tošovský. V nabídce prvního ročníku budou historické budovy (např. budovy Národní galerie jako klášter sv. Anežky nebo palác Kinských), moderní stavby (třeba Dům odborových svazů, nebo palác Metro) i soudobé budovy (např. Main Point v Karlíně, Florentinum nebo Tančící dům).

„Festival Open House zpřístupňuje budovy nebo jejich části, které jsou po většinu roku veřejnosti uzavřeny. Přitom tyto budovy tvoří tvář města a určují naše trasy, jimiž se mezi zástavbou pohybujeme. Chceme lidem přinést možnost zajít také jednou dovnitř a posílit tak zájem veřejnosti o své okolí,“ uvedla koordinátorka festivalu Andrea Šenkyříková z neziskové organizace Otevřená společnost, která licenci festivalu pro Českou republiku získala.

Budovy budou otevřeny zdarma v sobotu 16. a neděli 17. března od 10 do 18 hodin. K akci bude vydán tištěný katalog, jenž bude dostupný i na webové stránce akce. Zde se účastníci dozvědí, kde je vstup zcela volný, kde budou návštěvy probíhat v organizovaných skupinách a kam je kvůli omezené kapacitě nutné se předem zaregistrovat. Infocentrum bude umístěno v hotelu Fusion v Jindřišské ulici; některé z jeho designově různorodých pokojů si zájemci budou moci v rámci Open House také prohlédnout.

„První ročník Open House ve Vídni vloni v září navštívilo přes třicet tisíc lidí, což značně překročilo očekávání organizátorů.  V Praze bude otevřen poloviční počet budov, ale ambice máme také vysoké,“ řekl Michal Tošovský. Festival vznikl v roce 1992 v Londýně jako snaha o posílení vztahu laické veřejnosti k místu a městu. Zakladatelka Victoria Thornton za svůj úspěšný počin získala Řád britského impéria a v rámci festivalu přijede také do Prahy. Záštitu nad Open House Praha převzala architektka Eva Jiřičná, která stála u počátků londýnského festivalu v roce 1992 a byla jeho součástí více než 20 let.

OPEN HOUSE PRAHA, 16. – 17. května, Praha
Více informací na www.openhousepraha.cz.

 

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]

Share
Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy