Share

Příběh, jenž se mohl klidně přihodit. Román, který zní neskutečně, ale tak nějak se třeba všechno stalo. Trafikant rakouského spisovatele Roberta Seethalera přináší pohled na události předválečných let i zvláštní vztah.

Píše se rok 1937 a mladý Franc přichází do Vídně, aby zde u Otty Trsnjeka pochytil co nejvíce z trafikantského povolání. Franc je učenlivý, má dobrý pozorovací talent, a tak se záhy sžívá se svými zákazníky a stává se jejich trafikantem, možná i zpovědníkem. Jeden ze zákazníků je jiný než ostatní. Není jím totiž nikdo jiný než slavný profesor Sigmund Freud.

Franc se postupně s Freudem spřátelí, dochází k němu pro radu a vyslechnutí. Freud se však nestává ani v nejmenším hlavní postavou, jak by se mohlo zdát i podle obrázku na přebalu. Zůstává stále v pozadí, jako poradní hlas, jako moudrý chápající pán.

Román Trafikant je veden v několika rovinách vyprávění. Stejně jako bývá zmatený pohled mladého a nezkušeného člověka na svět, je překotné i jeho vyprávění o životě. Prožije si své první problémy s láskou a neodbytně začínají dotírat i všem známé události konce čtyřicátých let 20. století.

Nadcházející válka se vtírá do životů, Vídeň připadne Hitlerovi, a Francovi se mění svět pod rukama. Mladý muž si není vůbec jist tím, čím si dříve byl tak jist, nic není stejné jako dřív. O slovo se hlásí strach a nejistota. Jestli dokáže Franc vše bez ztráty kytičky ustát, vám již prozradí autor Robert Seethaler a jeho kniha.

Velmi čtivě podaný děj, zajímavé historické realistické přesahy a živý pohled na předválečnou Vídeň, to jsou hlavní devizi Trafikanta. A rozhodně stojí za to poodkrýt roušku té nebezpečné doby, o níž bylo již napsáno bezpočet knih, z trochu nového pohledu. Proto se nestyďte a skočte si k Francovi pro cigarety nebo noviny ze široké nabídky. Franc vám k tomu poví i svůj příběh.

TRAFIKANT, Robert Seethaler
vydalo nakl. Argo, v roce 2014
www.argo.cz

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]