Tipy na výlet,  Tiskové zprávy

Na dovolenou za Hrou o trůny

Minulý víkend skončila čtvrtá sezóna Hry o trůny, seriálového eposu zpracovaného podle předlohy J. R. R. Martina. Na pokračování jedné z nejoceňovanějších produkcí současnosti si budeme muset počkat dlouhých 10 měsíců; přesně tolik času potřebují tvůrci na dokončení další série. Aby vám čekání rychleji ubíhalo, sestavil vyhledavač hotelů trivago.cz přehled destinací, kde se seriál natáčí, a které rozhodně stojí za návštěvu. A kdo ví? Třeba se při troše štěstí potkáte se svými oblíbenými seriálovými hrdiny naživo.

Island

Rozlehlá ledová pole severoevropského Islandu využili filmaři k zobrazení světa za Zdí. Kombinace zimy a vulkanické aktivity přitom přesně vystihuje původní jméno knižní předlohy, Píseň ledu a ohně. Podobným přízviskem je koneckonců titulován i samotný Island, jakožto jedno z mála míst, kde se na světě snoubí aktivní vulkány s monumentálními ledovci.

 

Pěst prvních lidí

Skutečný název: Národní park Vatnajökull

Národní park pojmenovaný po ledovci Vatnajökull zabírá celých 8 procent rozlohy Islandu. Vulkanická hornina zde ostře kontrastuje s nekonečností sněhobílé planiny. Nelze se proto divit, že si tvůrci seriálu tuto unikátní oblast vybrali pro natáčení scén z okolí Pěsti prvních lidí.

Království za Zdí

Skutečný název: jezero Mývatn, jeskyně Grjótagjá

Řada zimních scén se točila v okolí jezera Mývatn na samém severu ostrova. Ráz této krajiny ovlivňuje zejména tmavé vulkanické sloupořadí nazvané Dimmu Borgir (v překladu Černé hrady). Nedaleko jezera se pak nachází sopečný kráter Hverfjall, jehož okraj je dostupný i pro pěší turisty.

Romantické duše jistě rády zavítají do jeskyně Grjótagjá. Právě zde porušil John Sníh svou přísahu, když podlehl svodům krásné Ygritte. Hlavním důvodem pro návštěvu jeskyně jsou především horké podzemní prameny, které začaly vyvěrat po několika erupcích mezi lety 1975 a 1984. Na koupání je voda sice příliš horká, nicméně již od osmdesátých let se postupně ochlazuje. Očekává se, že minerální lázeň si zde lidé budou moci dopřávat již během několika let.

Chorvatsko

Oblíbená letní destinace mnoha českých turistů posloužila tvůrcům Hry o trůny při natáčení hned několikrát. Hlavně díky svému příjemnému klimatu a architektuře v jihoevropském stylu představovalo Chorvatsko mnoho lokací imaginárních kontinentů Westeros a Essos.

Královo přístaviště

Skutečný název: Dubrovník

Pravděpodobně nejzobrazovanějším místem seriálu je starý dubrovnický přístav, kde se natáčejí všechny scény z Králova přístaviště, hlavního města Sedmi království, a vznešeného města Qarthu. Místní opevnění filmařům slouží jako základ pro Rudou baštu, tedy královský palác se Železným trůnem sestaveným z tisíce mečů. Královské zahrady pak ztělesňuje Trsteno, jedno z nejstarších arboret v Evropě. Překrásné zahrady zde doplňuje výhled na Jaderské moře.

Severní Irsko

Téměř všechny exteriéry hradů a tvrzí, které se ve světě J. R. R. Martina nacházejí na sever od Králova přístaviště, se filmují v Severním Irsku. Na vlastní oči tu můžete spatřit Zimohrad, Železné ostrovy či nekonečnou planiny bojovného národa Vaes Dothrak.

Zimohrad

Skutečný název: Castle Ward

Hrad, který nese seriálové jméno Zimohrad a patří majestátnému rodu Starků, se nachází pouhých 50 kilometrů od Belfastu. Historie stavby se datuje do roku 1570, avšak do popředí zájmu se dostala až spolu s uvedením Hry o trůny na televizní obrazovky.

Vaes Dothrak

Skutečný název: Mourne Mountains

Nedaleko hradu Ward se nachází Mourne Mountains, nejvyšší vrchovina Severního Irska známá pro nedotčenost své přírodní krásy. Tento travnatý terén posloužil scénáristům seriálu jako nikdy nekončící planiny zelené země bojovných Dothraků.

Železné ostrovy

Skutečný název: Ballintoy Harbour

Přístavu Ballintoy na nejsevernějším výběžku Irska fanoušci seriálu neřeknou jinak než Železné ostrovy. Právě zde se natáčejí všechny scény odehrávající se na panství rodu Greyjoyů. Zamračená a věčně deštivá obloha, pitoreskní přístav a kamenitý terén dodávají místu nehostinnou atmosféru, která se nijak nevzdaluje od té popsané v knihách i v televizním seriálu.

Maroko

Pro natáčení v severní Africe se lokační experti rozhodli, aby dostatečně zdůraznili rozdílnost dvou kontinentů, které v imaginárním světě J. R. R. Tolkiena rozděluje Úzké moře. Marocká města zobrazují děj příběhu na kontinetu Essos, především v Zálivu otroků.

Astapor

Skutečný název: Essaouira

Pokud byste rádi navštívili otrokářskou velmoc Astapor, vizuálně nejblíže mu bude Staré město marockého přístavu Essaouira. Město má díky invazi portugalských vojsk na přelomu patnáctého a šestnáctého století unikátní architekturu, která kombinuje arabské a jihoevropské prvky. Mnoho z těchto jedinečných staveb dotváří také tajemnou atmosféru seriálového Astaporu. Ke zklamání fanoušků je ale nutno dodat, že pyramida se zlatou harpyjí k nim nepatří. Ta byla vytvořena pomocí speciálních efektů.

Yunkai

Skutečný název: Aït Benhaddou

Starobylé město Aït Benhaddou patří ke skutečným skvostům Maroka. Město sestává z několika vrstev hradeb, které centrum města učinily prakticky nedobytným. V současnosti žije většina obyvatel v nedaleké vesnici a město, které v seriálu vdechuje život tajemnému Yunkai, slouží především turistům.

Fotografie: Wikimedia commons CC-BY-2.0

Autor: yeowatzup

TZ trivago.cz

 

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]

 

Share
Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Na dovolenou za Hrou o trůny

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy