Share

 

 

Komisař Kurt Wallander neúnavně potírá zločin ve svém rajonu. Jakmile objeví stopu, žene se po ní, doku případ neobjasní. To je o něm známo. On se vlastně oženil s prací, proto ho opustila žena. I s dcerou má vztah mírně řečeno složitější. Jako kdyby se jeden druhému báli otevřít. Jako kdyby se jeden druhého obával, jako kdyby nechtěli odhalit před tím druhým vlastní slabiny, aby nebyli zklamáni.

Přesto či právě proto Linda Wallanderová vystudovala ve Stockholmu policejní akademii a právě se vrací ze studií domů do Ystadu. Zatím bydlí u táty, čeká na den D, kdy nastoupí k policii, i na nový byt. Vlastně si užívá poslední prázdniny v životě. Opět se setkává se svými kamarádkami z období středoškolského – Annou a Zebrou, takže se zpočátku nenudí. Holky si přece mají tolik co vyprávět. Jenže jednoho dne Anna, prý studentka medicíny, záhadně zmizí. I její matka tvrdí, že neví, kde je. Nikdo to neví. Nikdo to neřeší a tak se „případu“ ujme Linda, které stav nedává spát. Je jako táta, cítí stopu a z té už nehodlá odejít!

Právě v tento čas se v okolí Ystadu dějí prapodivné věci – nad jezerem lidé viděli letět hořící labutě, vzplály kostely. Když se v lese najde mrtvola ženy, jejíž poloha představuje určitou symboliku a evokuje konec světa, Linda se svým otcem spojí síly a od té chvíle pátrají jako tým.

Vše se zdá mystické, tajemné, zdá se, že v kraji řádí jakási náboženská sekta. Ale kdo je jejím vůdcem? Otec Anny, který zmizel ve světě před notnými lety? Na tyto otázky zná odpovědi právě jen jeho dcera, ale ta je pryč. Když se zčistajasna objeví ve svém bytě, mlží, tají a po krátké chvíli opět zmizí. Zdá se být podivně zmatená, pod nějakým nátlakem. A pak zmizí i Zebra…

Linda neohroženě pátrá, nehledí napravo, nalevo, nevolá o posily, a dostane se tím do potíží, zbytečných potíží, které ji mohly stát život. Naštěstí táta přišel včas!

Příběh Kurta Wallandera a jeho dcery Lindy od  Henniga Mankella nás zavede mezi příslušníky náboženské sekty, kteří čekají na soudný den. Je to rozsáhlý román o manipulaci s lidmi, kteří touží po lepší budoucnosti, o zneužití víry, o zlu jako prostředku boje s nepravostmi. Svižně napsaný příběh odhaluje, jak nebezpečné je, když nás ovládne manipulativní člověku, jak těžké je vymanit se z jeho vlivu. Současně řeší složitý vztah otce a dcery – lidí, kteří jenom velmi pomalu nacházejí cestu k sobě. Konečně si ti dva dokážou vyjevit, že se vzájemně ctí a že se mají opravdu rádi.

Velmi podmanivý, razantně napsaný příběh ze severu Evropy uchvátí čtenáře a nepustí ho ze svých spárů. Chladný sever umocňuje pohled na zfanatizované a přes mrtvoly jdoucí poblouzněnce, kteří pod vlivem vůdce své sekty hodlají nastolit soudný den pod naučenou domněnkou, že lidstvo už si nezaslouží žít, že je třeba začít od začátku. Silné téma, silné osobnosti, skvělý styl – to je román Než přijde mráz.

Henning Mankell (*1948) pochází ze Stockholmu, vyrůstal však na různých místech ve Švédsku. Působí jako herec, divadelní režisér a manažer jak ve Švédsku, tak především v Mosambiku, kde vede divadelní soubor Avenida a píše stranou evropského ruchu. Jak sám říká: žije jednou nohou ve sněhu, druhou v písku. Na začátku devadesátých let vytvořil postavu komisaře Wallandera a napsal o něm deset knih, které ho proslavily po celém světě. V nakladatelství Host doposud vyšly čtyři knihy této řady, romány Vrazi bez tvářePsi z RigyNeklidný muž, Než přijde mráz a detektivní thriller Číňan.

 

Název: Než přijde mráz

Autor: Henning Mankell

Překladatel: Hana Sojková

Vydáno: 2013

Vydalo nakladatelství: Host

 

Zdroj foto: www.hostbrno.cz

 

Jana Semelková

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]