Share

Vánoce jsou pohádkový čas. A jak jinak si ho zpříjemnit než pohádkami. Jenže, ruku na srdce, ty televizní, které běží na různých programech i několikrát do roka, už jsou dost okoukané. Není nad to sáhnout v čase vánočním po nějaké krásné pohádkové knížce!

Když se rodina sejde u rozsvíceného stromečku a čte si pohádky, nejen, že to vyčaruje kouzelnou vánoční atmosféru, ale čtení navíc utužuje mezilidské vztahy (o vztazích mezi dětmi a dospělými to platí dvojnásob).

Jakou knížku zvolit? Nejlépe nějakou ryze vánoční. Jednu takovou už v roce 2012 vydalo nakladatelství Grada. Dvacet pohádek s vánoční tematikou napsala Zuzana Pospíšilová a o milé ilustrace obohatila Jana Valentovičová.

Láska a dobro k Vánocům patří

Jako psycholožka projevila Zuzana Pospíšilová cit pro dětskou duši a fantazii. Její Vánoční pohádky jsou laskavé a všechno negativní se v nich nakonec v dobré obrátí. Jako třeba v příběhu tiskařského šotka Šotyho, který málem zruší Vánoce tím, že ze sazby při tisku kalendářů na příští rok odstraní vánoční svátky. Vánoce se mu zdají být protivné, protože se lidé obdarovávají, ale na něj si nikdo ani nevzpomene. Když si ho však majitel tiskárny udobří dárky, Šoty si uvědomí, že Vánoce jsou vlastně prima, a všechno zase napraví.

Některým příběhům sice chybí trocha toho pohádkového napětí, to ale docela dobře vyváží poselství dobra a lásky. Například v pohádce Kouzelná kniha, v níž dívenka Peťka dostane od Ježíška krásnou knížku, po jejímž přečtení může mít jedno přání, které se jí splní. A protože je Peťka hodná holčička, přeje si, aby se všichni lidé měli rádi, byli šťastní a usmívali se na sebe. Celý svět se tak rázem změní v báječné místo.

Vánoce – čas kouzel a splněných přání

Dobro čiší i z dalších příběhů. Například Kouzelný šátek vypráví o Terezce, která nemůže chodit, protože ji před časem porazilo auto. Od jakési neznámé paní ale dostane k Vánocům šátek, díky němuž se zázračně uzdraví.

Pohádky Zuzany Pospíšilové jsou i poučné. Jako inspirovaná příslovím „pýcha předchází pád“ je povídání o perníkové vánoční hvězdě, která se před ostatním cukrovím vychloubá svou důležitostí, až nakonec vypadne z krabice a rozbije se. A že se nevyplácí šmejdit po vánočních dárcích, to děti zjistí díky Honzíkově zkušenosti z pohádky Potrestaná zvědavost.

Kromě toho se děti dozvědí, jak k tomu došlo, že jsou sněhové vločky jako z krajky, jak slaví Vánoce veverky nebo proč se dárky pod stromečkem někdy nepohodnou.

Mimochodem, kdybyste letos nesehnali kapra, pak vězte, že je z kádí zachránil třeboňský vodník Pentlička.

Anna Burdová

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]