Knihy,  Tiskové zprávy

Amnestie pro piráty? Aneb přežije česká odborná knížka?

Spread the love
Share

„Je horší ten, kdo připraví tisíce lidí celkově o miliony, anebo ty tisíce malých, kteří okradou ve svém součtu o miliony jen jednoho?“

Nelíbí se mi ani velikost současné amnestie, ani humbuk kolem ní. Z novin a televize to vypadá, že se to nelíbí většině z nás. Novinářům a veřejnosti prý především vadí, alespoň v médiích je to tak prezentováno, osvobození velkých hospodářských zločinců. Těch, kteří stát, daňové poplatníky či tisíce jednotlivců připravili o miliony korun. Nyní se asi řada z nich vyhne trestní odpovědnosti, možná i té hospodářské a nebudou muset nikomu nic platit.

Jak je to však u malých zločinců? Jsou malí, a tedy si jich nemáme všímat? Vždyť každý z nás má nějakou slabost a občas udělá nějakou tu nekalost, špatný skutek. Je horší ten, který připraví tisíce lidí celkově o miliony, anebo ty tisíce malých, kteří oberou ve svém součtu o podobnou částku jen jednoho? Jak se může ten jeden proti tolika ostatním bránit? Je to opravdu v praxi uskutečnitelné?

Tak je to například s autorskými právy. Tisíce pirátů si stahuje nelegálně knihy, filmy, hudbu a neplatí za to. Tisíce lidí tyto nelegální kopie autorských děl umisťují na servery, kde si je další lidé mohou stáhnout. Jak se má takový autor třeba velmi pěkné knížky bránit proti tisícům? Je horší jeden špatný „šikovný“ člověk mezi dobrými, anebo tisíce drobných špatných „méně šikovných“ lidí mezi námi? Co nato zákon? Co nato veřejnost? Odpustí veřejnost těm malým a tomu velkému nikoli? Jistě, tak to přece chodí, to je nám všem asi jasné.

Čeští nakladatelé i autoři čelí problémům malého trhu. Nyní autorům a nakladatelům ještě ubírá prostor pirát! A to ne jeden, tisíce, statisíce malých pirátů. Obrovská část veřejnosti, která chce ušetřit, aby jí zbylo více na konzumní výrobky či jiné služby, na které je zvyklá a které nelze „koupit“ zadarmo. Knihy jsou a budou kvůli pirátům dražší, protože se méně prodávají. Ti, co za ně platí, pak platí i za ty, co je kradou. Má každý náš autor dnes udělit amnestii tomu, kdo ničí jeho práci, jeho živobytí a tedy i budoucnost české knížky?

Ať se rozhodneme jakkoli, prosím, respektujme to, že se za knihy platit musí. Knížky legálně kupujme a plaťme za ně také proto, aby autor a nakladatel mohl pro nás napsat a vydat i další pěknou knihu. Veďme k tomu i naše děti, studenty, novou generaci. Upravme proto i novelou autorský či jiný zákon tak, aby byl autor skutečně ochráněn před piráty. Jinak si budeme muset knížky psát každý sám a znalosti předávané dnes v učebnicích a odborných knihách si po malých kouskách budeme přeposílat po internetu či dokonce ústně převypravovat, jako tomu bylo ve středověku.

Navíc se nakladatelé spojili a ode dneška zavedli nový typ zabezpečení své knižní produkce, kdy každému, kdo si stáhne nelegální kopii knihy, uhnije za každé kliknutí jeden prst a bude navěky odpojen od sítě!

Roman Sviták, Grada Publishing, a.s., www.grada.cz

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]

books legální fotografie z fotobanky www.pixmac.cz

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy