Jana Semelková,  Knihy

IDOLY v knize – po černobílých i televizní

Že Aleš Cibulka pátrá v archivech, shání podklady v dobových časopisech, zpovídá pamětníky a shromažďuje spoustu zajímavostí o hercích meziválečné éry dvacátého století, aby veškerý nasbíraný a roztříděný materiál zúročil v kalendářích pro pamětníky a posléze v knihách Černobílé idoly, je nám zřejmé. V posledních letech si k filmové sféře přibral ještě televizní, přesněji českotelevizní, a spustil vydávání kalendářů z archivu veřejnoprávní dnes České, dříve Československé televize. Není divu, že se v roce, kdy naše nejstarší stanice slaví kulatiny, objevila kniha s názvem Televizní idoly a další.

Stejně jako v známých filmových publikacích (už se narodily dvě)se „Idoly“ dělí do dvou částí: na rekapitulační, která shrnuje to nejzajímavější z vydaných televizních kalendářů, pěkně rozčleněné do sekcí a škatulek jako jsou Herečky, Herci, Seriály, Večrníčky, Zpěvačky, Zpěváci a hudebníci, Hlasatelky a hlasatelé, Mistři slova, Ti za kamerou a Kuriozity; a rozhovorovou, kde čtenáři najdou rozprávění se zajímavými osobnostmi většího rozsahu, než je jedna tisková strana.  K druhé části si Aleš přizval spoluautora – Tomáše Piláta. Ten pro nás postupně vyzpovídal Jana Skopečka, Lubomíra Lipského a Ladislava Trojana, známé Tři chlapy v chalupě; Janu Štepánkovou, maminku Raubířů, milovnici jógy a nezapomenutelnou ženu Eduarda Cupáka z Takové normální rodinky; Olgu Čuříkovou, televizní duši legendární Vlaštovky, dnes pořadů pro seniory; kameramana Vladimíra Opletala; režiséra Františka Poláka. K nim přibyl rozhovor Aleše Cibulky s Josefem Zímou. Celou druhou část otevírá ukázka z plánované knihy Daniela Růžičky o Jarmile Šusterové-Horčičkové, někdejší hlasatelce.

Na čtenáře čeká sto sedmdesát šest stran informací, které možná neznali, nebo si je nedali do souvislostí. Kromě osob z televizní obrazovky i z televizního zákulisí kniha připomíná i jiné „Idoly“: nezapomenutelného pana Vajíčka, který uváděl každou televizní reklamu. Jeho obliba dosáhla takových rozměrů, že časem mu autoři museli pořídit i paní Vajíčkovou. Mezi kuriozity patří i znělka, velmi výrazná a dodnes pamětníkům v uších znějící Nedělní chvilky poezie, či grafické oznámení že je: Porucha mimo území ČSSR.

Aleš Cibulka tentokrát s pomocí Tomáše Piláta opět stvořil pohodovou knížku, která se může číst pěkně spořádaně od začátku do konce, nebo se jí může listovat a vyhledávat oblíbené postavy, osobnosti, seriály na přeskáčku – prostě vydrží dlouho, každý čtenář může pospíchat kupředu, případně se vracet, pomalu vychutnávat okamžiky vzpomínek, které jednotlivé informace vyvolávají…  Historie televize a lidí kolem ní je tolik zajímavá a lákavá, nemám rpavdu?

Knížku vydala Edice ČT www.edicect.cz

 Jana Semelková, foto ČT

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]

Share
Komentáře nejsou povolené u textu s názvem IDOLY v knize – po černobílých i televizní

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy