Knihy,  Tiskové zprávy

Na dovolenou s papírovou knížkou nebo s e-knihou?

Nabídka e-knih na českém trhu se meziročně téměř ztrojnásobila. Stejně vzrostla i poptávka čtenářů. Skladnost čtečky nabité digitálními bestsellery lidé ocení zvlášť o dovolených. Za cenu jedné vázané knihy pořídí několik elektronických, aniž by se museli bát, že překročí váhový limit přepravce. Jejich pořízení je díky specializovaným portálům dílem okamžiku.

Jedno z největších českých nakladatelství, Fragment, rozšiřuje svou nabídku o elektronické verze knih od roku 2011. Tehdy uvedlo bezmála 70 e-publikací. Od té doby roste výběr digitálních titulů o desítky kusů ročně. „Ke konci roku 2012 jsme na trh uvedli 112 e-knih, do konce dubna letošního roku jich bylo už 155 a neustále přidáváme další,“ uvedl Pavel Nýč, spolumajitel Nakladatelství Fragment.

„Zájem čtenářů o e-knihy se rychle zvyšuje, stejně jako nabídka digitálních titulů, v meziročním srovnání až trojnásobně. Do budoucích pěti let očekáváme nárůst podílu digitálních knih na trhu ze současného jednoho procenta na 10 a více procent. Oba produkty, jak papírové knihy, tak e-knihy, mají na trhu své místo vedle sebe a postupně se budou vzájemně doplňovat,“ míní Pavel Nýč. Příznivý vývoj trhu elektronických publikací potvrzuje i zástupce prodejního serveru Palmknihy.cz Jiří Vlček: „Meziroční posun je velmi výrazný, téměř trojnásobný.“ Zatímco na konci května 2012 portál Palmknihy.cz nabízel 1696 titulů od 60 různých nakladatelů, dnes si může návštěvník vybrat ze 4943 digitálních knih od 140 nakladatelů.

Podle Pavla Nýče ve většině případů kopíruje popularita e-knih své tištěné předlohy. Největší zájem eviduje Nakladatelství Fragment u celosvětově úspěšných edic Odkaz Dračích jezdců, Hunger Games a Upíří deníky, z českých autorů vedou žebříčky prodejnosti e-knih Staré pověsti české – pro děti a Ivan Mládek – Fejetony. „Zajímavou výjimkou je titul L. N. Tolstoj – Anna Karenina – ve zkrácené verzi pro studenty. Na knižním trhu tento titul nijak zvlášť neprorazil, ale jako e-kniha patří k nadprůměru,“ prohlásil Pavel Nýč. Důvodem může být právě zaujetí mladé generace moderními technologiemi a možnost rychlého stažení digitální knihy do chytrého telefonu, tabletu nebo čtečky.

Velkou výhodou e-knih je jejich okamžitá dostupnost, nikdy se nestane, že by e-kniha „nebyla skladem“. Pokud je čtenář v dosahu internetového připojení, může získat e-knihu kdykoli a kdekoli, třeba právě na dovolené. Ve všem ostatním – obsahu, úpravě stránek, formátování – se však e-tituly neliší od původních tištěných knih. „Cenově vyjde elektronická kniha o 20 až 60 procent levněji než její tištěná předloha,“ vyčíslil Pavel Nýč z Nakladatelství Fragment.

Kdo rád čte a chystá se na dovolenou, jsou pro něj digitální knihy ideálním řešením – objem ani váhu zavazadla e-knihy nijak neovlivní. Už minulé léto podle průzkumu společnosti Mag Consulting nahradila klasické knihy těmi elektronickými třetina cestovatelů, kteří jsou zvyklí na dovolené číst. S přihlédnutím k výše uvedeným údajům o meziročním nárůstu nabídky i poptávky po e-titulech budou papírové knihy už letos na plážích, chatách, v letadlech a autobusech nejspíš v menšině.

TZ NEED4CONNEXIONS

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]

Share
Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Na dovolenou s papírovou knížkou nebo s e-knihou?

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy