Spread the love

V pondělí 4. března 2013 během závěrečného Galavečera smíchu, který již podeváté natáčela Česká televize, byly ve Východočeském divadle slavnostně rozdány ceny XIII. ročníku GRAND Festivalu smíchu. Galavečer v režii Jana Brichcína uváděli Petra Janečková a Aleš Cibulka.

Pardubičtí diváci měli během minulého týdne možnost zhlédnout sedm nejlepších komedií, které v roce 2012 vznikly na jevištích českých a moravských divadel. Dalších osmnáct výborných komediálních představení zájemce čekalo v doprovodném programu. GRAND Festival smíchu je právě svým zaměřením zcela unikátní, protože se věnuje výhradně komediálnímu žánru, jenž je na jiných festivalech opomíjen.

Mezi nejkvalitnější komediální inscenace předešlého roku byly vybrány současná dánská komedie Řemeslníci pražského Švandova divadla na Smíchově, lehkovážná komedie pro seriózní publikum Jak důležité je mít ostravského Národního divadla moravskoslezského, crazy variace slavné francouzské komedie Figarova svatba Klicperova divadla Hradec Králové, muzikál pro činoherce Bedřich Smetana: The Greatest Hits pražského Divadla ABC, krutá komedie o lásce Láska a peníze Divadla v Dlouhé z Prahy, jedna z nejslavnějších frašek Brouk v hlavě příbramského Divadla Antonína Dvořáka a známá francouzská komedie Blbec k večeři domácího Východočeského divadla Pardubice.

Soutěžní komedie hodnotila odborná porota, která zasedala ve složení divadelní recenzentka Jana Paterová, šéfredaktor Divadelních novin Jan Kolář, dramaturg České televize a pedagog DAMU Zdeněk A. Tichý a režisér Otakar Kosek. Alternativou odborné poroty byla studentská porota a své hlasy odevzdávali i sami diváci.

Podruhé v historii festivalu byla vyhlášena Cena Genia smíchu, která je oceněním za mimořádný přínos v herectví, režii či jiné oblasti divadelnictví komediálního žánru v posledních letech. O držiteli této ceny, jejíž název je odvozen od sochy Genia akademického sochaře Bohumila Kafky umístěné v průčelí historické budovy Východočeského divadla, rozhoduje Akademie Genia smíchu složená z kritiků, divadelních publicistů, teoretiků, ale i režisérů a dramaturgů.

Radek Smetana,VČD

 

Výsledky festivalu:

 

Komedie roku 2012

P. A. C. de Beaumarchais – David Drábek

Figarova svatba

Režie David Drábek

Klicperovo divadlo Hradec Králové

Nejlepší ženský herecký výkon festivalu

Pavla Tomicová v roli Hraběnky v komedii Figarova svatba v režii Davida Drábka

Klicperovo divadlo Hradec Králové

Nejlepší mužský herecký výkon festivalu

Jiří Zapletal v roli Hraběte v komedii Figarova svatba v režii Davida Drábka

Klicperovo divadlo Hradec Králové

Cena odborné poroty

P. A. C. de Beaumarchais – David Drábek

Figarova svatba

Režie David Drábek

Klicperovo divadlo Hradec Králové

Cena studentské poroty

P. A. C. de Beaumarchais – David Drábek

Figarova svatba

Režie David Drábek

Klicperovo divadlo Hradec Králové

 

Komedie diváků

Jiří Janků – Petr Svojtka

Bedřich Smetana: The Greatest Hits

Režie Petr Svojtka

Městská divadla pražská, Divadlo ABC, Praha

Akademie složená z kritiků, divadelních publicistů a teoretiků udělila

Cenu Genia smíchu 2013

 za mimořádný přínos v divadelním komediálním žánru

Lubomíru Lipskému.

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]