Mezinárodní den hidžábu. Nemuslimové v 50 zemích si oblékli šátky a vyšli do ulic.
Věděli jste, že existuje světový den hidžábu? Vychází na 1. února. V tento den si nemuslimské ženy mohou vyzkoušet, jaké to je obléknout si tradiční muslimský šátek a zahalit se ve společnosti. Myslíte si, že tento postoj může vést k větší náboženské a kulturní toleranci a porozumění?
Již je tomu dávno, co jsem poznala některé ženy, které si prostě chtěly obléknout muslimský šátek. Nikoliv však z náboženských důvodů, ale protože se jim jevil jako vkusný doplněk k jejich oděvu. Tak jako jiné ženy si s oblibou uvazují šátky v jogínském stylu, nebo hledají další pokrývky hlavy, které by zahalením zvýšily tajemství a přitažlivost.
Dříve bylo zcela obvyklé, že se na ulici nesmělo vycházet bez klobouku. V našich zeměpisných šířkách ale tato tradice dávno vymizela. Často až k samotné nelibosti. Pamatuji si, jak jsem – ač to zní komicky – na dospělosti ocenila také to, že mne již nemohl nikdo nutit nosit zimní čepici. Vnímala jsem to vždycky jako příšernou újmu: připláclé zpocené vlasy na čele nabité statickou elektřinou.
Sic jsou již čapky znovu v módě.
Nyní přichází možnost nasadit si muslimský šátek i navzdory tomu, že s tímto náboženstvím nemáte nic společného. Stejně jako řada mladých lidí nosí na krku kříž s ukřižovaným Ježíšem, v životě nebyla v kostele a ani nepatří mezi věřící.
Den Hidžábu se rozvinul zejména přes sociální sítě (na Facebooku například zde, jiná skupina ho slaví 4. září.). Hovoří se o Newyorčance Nazma Khan, která svou myšlenkou přitáhla lidi různého vyznání a vytvořila tak pouto ve více jak 50 zemích světa.
V naší zemi máme svobodnou volbu, ale muslimské ženy v řadě zemí si nemohou vybrat. A právě proto se pro mnoho lidí stal hidžáb symbolem útlaku. Je viditelný a na první pohled zřejmý: když spatříme ženu v šátku, spojíme si její osobu se vším, co je nám známo o islámu, a často to díky zprostředkovaným informacím nehodnotíme v pozitivním světle. Spatřujeme omezování, nesvobodu, útlak, ženu, která nemůže opustit domov bez doprovodu manžela, jež má omezené dědické právo, jíž jsou po rozvodu odebrány děti a podobná příkoří.
Na svých webových stránkách jedním z důvodů, proč by si nemuslimka měla obléknout v tento den hidžáb, uvádějí příběh sedmnáctileté Ely. Zkusila se zahalit z důvodu diskriminace. Ale obrácené. Nikoliv diskriminace ženy v islámské společnosti, ale diskriminace muslimky v nemuslimské společnosti. Chtěla pochopit a vidět z první ruky, jak se takové ženy cítí v západní společnosti. Den předtím se svým přítelem jako normální američtí lidé se setkávali se vstřícným postojem majoritní společnosti. Nyní zahaleni viděli, jak dokážou být neviditelní. Lidé je přehlíželi, jako by neexistovali, neoslovovali je, žádná prodavačka se jim nevěnovala.
„A potom, v obchoďáku, jedna holčička (vypadala tak na čtyři roky) se zeptala své mamky, jestli můj přítel a já jsme teroristi.“ Rodina reagovala tak, že raději rychle z obchodu odešla, než by tam byla pohromadě s muslimy.
Elu to značně znepokojilo: Odešli jen proto, že měli na hlavě šátek. Matka učí malé dítě, že muslimové jsou nebezpeční a zlí.
Na jiných serverech uvádějí muslimské ženy své zkušenosti. Například Newyorčanka z Bronxu, která se přistěhovala z Bangladéše v jedenácti letech, říká, že ve škole jí přezdívali „Batman“ nebo „Ninja“. Po jedenáctém září se však automaticky stala „teroristkou“. Tehdy jedinou možností, jak se zbavit diskriminace, spatřovala v odložení šátku.
Ale nejde jen o Spojené státy. Omezení ve Francii, rozpory v Německu, ale i v jiných zemí. A právě z těchto zemí a mnohých dalších se přihlásila řada nemuslimů k této nenásilné akci. Inspirovali je zejména příběhy muslimů, kteří emigrovali do západních zemí, hovořící o strachu a diskriminaci.
Názor si mohli tedy díky této akci udělat. A jak jsou na tom ženy v islámu?
Doufám jen, že také ony budou mít někdy tuto možnost volby: zahalit se do hidžábu, kdy samy uznají za vhodné. V některých zemích je to již nyní běžné, neplatí to však bohužel všude.
[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]