Jana Semelková,  Knihy,  Kultura

Znáte tváře undergroundu? A existuje ještě vůbec český underground?

Share

Na sklonku loňského roku vydal Radioservis knihu inspirovanou pořadem Z historie undergroundu, který vysílal ČRo6 v rámci cyklu Hovory o hledání. Tak se ke svým čtenářům vydaly Tváře undergroundu autorů historika Michala Stehlíka, badatele Františka Stárka Čuňase a redaktorky Českého rozhlasu Ivany Denčeové.

Publikace představuje fenomén českého undergroundu na základě osudů jeho klíčových osobností. Má pod hledáčkem deset představitelů různých undergroundových generací, narozeným v rozpětí let 1938–1983. Unikátní rozhovory s těmito „podzemními celebritami“ tvoří osu knihy. Tu pak doplňuje charakteristika českého undergroundu od šedesátých let. Tato historická exkurze jednotlivými obdobími společně s rozhovory se snaží odpovědět na základní otázku: Existuje ještě český underground?

Mezi zpovídanými jsou nejstarší rocker České republiky Binny Laney (Zbyněk Lán); Alfréd (Otakar Michl); „tulák undergroundem“ Londýn (Zdeněk Vokatý); Skalák (Miroslav Skalický); Silva (Silvestra Chnápková); Chmelák (Jiří Chmel); Mauglí (Petr Kadlec); Lábus (Vladimír Drápal); David Pucherna a Rogo (Tomáš Rogovský). Setkání s nimi jsou příjemná, obohacující, podněcující.

Součástí publikace je bonus v podobě CD na mp3, na němž jsou nahrávky zmiňovaného pořadu. Takže můžete listovat knihou a prohlížet fotografie, jichž je kniha plná, poslouchat cédéčko a pak se začíst či naopak – nejdřív číst a pak přečtené ozvučit poslechem. Je na vás, který postup zvolíte.

 

Co víc dodat? Snad na závěr slova autorů (strana 234): Ivany Denčevové, Michala Stehlíka a Františka Stárka Čuňase. Říkají o publikaci, která mapuje český underground a přibližuje ostatním jeho osobnosti s osvětlením doby, ve které začínali, tvořili a byli umlčováni

Ivana Denčevová:

„Žádné setkání není náhodné. Stejně tak náhodné není ani moje setkání s undergroundem. Všech „zpovídaných jsme se ptali, co jim underground dal a co jim vzal. Tak podobně odpovím i já. Vzal mi letošní dovolenou (míněn rok 2012, poznámka redakce), kdy jsme s Michalem a Františkem připravovali právě tuto knihu. A dal mi… řadu báječných setkání. Báječných zážitků. Báječných lidí. A tak jen mohu věřit, že to touto knihou a pořady o undergroundu nekončí… To by mi totiž bylo asi líto.“

Michal Stehlík:

„Historie se dá nahlížet přes písemné či hmotné pozůstatky lidské činnosti, ale dá se nahlížet také ze vzpomínek a útržků lidské paměti. Tyto pohledy bývají velmi často subjektivní, osobité a v mnohém snad i popírající onu nesmlouvavou mluvu archivních dokumentů. V tomto konkrétním případě „Tváří Undergroundu“ byly však vždy fascinujícím setkáním s lidmi, pro které svoboda představuje jedinečnou a skutečně žitou hodnotu. Léto 2012 tak pro mě už napořád bude naprosto mimořádným a jedinečným obdobím…“

František Stárek Čuňas:

„Asi před pěti lety jsme někde seděli – Magor, Lábus a já – a zeptal jsem se jich, jestli také mají pocit, že začíná něco jako renesance androše. Oba mě ubezpečili, že to není pocit, ale skutečnost. A opravdu, v posledních letech došlo v naší komunitě k novému propojení napříč generacemi, napříč regiony a sounáležitost, která ovšem nesvazuje, se opět stala realitou. Možná je jednou z příčin také stav maistreamu a platí úměra: čím je celá společnost víc v hajzlu, tím je v undergroundu líp a útulněji. Cítím, že otevření a vnímaví lidé, jako jsou Ivana a Michal, mají ze setkání s androšem dojem, který to potvrzuje.“

Vydal Radioservis 2012

Jana Semelková

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy