Share

Monika Le Fay a Ivan Martin Jirous

 Poprosím vroucně Marii Pannu/ ať ochraňuje Julianu/ Modlitbu tichou pouštím ze rtu/opatruj Františku a Martu.“ (Magorovy labutí písně).

Tento týden probíhá Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě. A diváci zde poprvé mohou spatřit nový film režisérky Moniky Le Fay „04826 Jirous“.

Monika Le Fay začala dokument „04826 Jirous“ připravovat s Jirousovým požehnáním ještě za jeho života. Natáčela s ním doma na Smíchově, na oslavě narozenin Václava Havla v říjnu loňského roku. O měsíc později básník nečekaně umírá; v předvečer svátku svatého Martina, kdy měla být uskutečněno jednání s Akademií věd ohledně jeho nominace na Nobelovu cenu za literaturu.

Vznikl tedy film s těmi, které tu po sobě zanechal – se ženou Juliánou, dcerami Františkou a Martou, synem Danielem a v neposlední řadě i jeho přáteli – Karlem Schwarzenbergem, Ladislavem Heryánem, Vratislavem Brabencem, Miroslavem „Skalákem“ Skalickým, Josefem Janíčkem, nebo Jiřím Kabešem.

Magor sám je ale přítomen také – v podobě dosud nezveřejněných archivů, či audionahrávek, ve kterých čte své Labutí písně. Tuto nahrávku Magorova nezaměnitelného hlasu režisérka použila jako leitmotiv celého filmu.

Ivan Martin Jirous je součástí české kultury, studenti z něj maturují, děti čtou v čítance jeho texty. Dokument Moniky Le Fay Magora vnímá jako básníka, tátu, přítele, partnera, kamaráda. Jako leitmotiv potom používá Magorem čtené Labutí písně, které film člení do jednotlivých částí.

Předpremiéra filmu tuto sobotu 27. 10. 2012 večer na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, vysílání 10. listopadu, v den prvního výročí úmrtí, na ČT 2.

Monika Le Fay

Monika Le Fay – spisovatelka a režisérka.

Natočila kolem 40 filmů, dokumentárních i hraných, napsala několik knih. Za svou tvorbu obdržela řadu cen. Mj. Vánoční příběh (ČT 2007), film podle vlastní předlohy – Cena Oty Hofmana, ocenění kameramana Jaromíra Kačera a herce Karla Rodena na festivalu v Ostrově. Dokumentární portréty z cyklu Třináctá komnata (Dominik Duka, Svatopluk Karásek, Fedor Gál, Martin Dejdar, Hana Androniková aj.). V současné době dokončuje časosběrný dokument o Bořku Šípkovi a film, který vznikal od 18. prosince 2011 do 30. ledna 2012 a mapuje rozloučení s Václavem Havlem.

Monika Le Fay je pravdoláskařka, má dvě děti, jednoho kocoura a tři psy a žije v Praze.

Zaslala Jana Semelková, nakladatelství JaS.