Spread the love

Foto: Armin Linnartz

Merkelová terminátorem? Takhle ji vidí levicový britský časopis The New Statesman. Podle nich je právě kancléřka Angela Merkelová nejnebezpečnějším vůdce na světě, která vede Evropskou unii k druhé Velké ekonomické depresi.

Podle nich je rozhodně nebezpečnější než íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád, izraelský premiér Benjamin Netanjahu a severokorejský vůdce Kim Čong-un. Dokonce tvrdí, že Merkelová je „po Hitlerovi nejnebezpečnějším německým vůdcem.“

Autor příspěvku Mehdi Hasan říká, že Merkelová sice nemůže za finanční krizi, ale „její deficitní fetišismus a posedlost výdajovými škrty zhoršují po celém kontinentě rostoucí dluhovou krizi a hrozí, že bude narušena déle než šest desetiletí trvající panevropská jednota a stabilita.“

Podívejte se na politického Terminátora podle newstatesman.com zde.

Je prý nespravedlivé tvrdit, že Merkelová stojí za těžce pracujícími Němci, kteří jsou již unaveni záchranami neschopných jižních sousedů. Pohrává si a zatím Atény, Madrid a Řím hoří a v celé Evropské unii rostou na síle neonacistické strany. Mehdi Hasan uvádí, že  přitom tak zvaný „líný“ Řek je v zaměstnání v průměru déle o 40 procent než průměrný Němec.

Jenže Merkelová neustoupí: vidí domácí ekonomiku jako rodinu – nepůjčí si a neutratí více, než vydělá, říká Hasan. To má být výčitka, ptám se?

„Merkelová trvá na fiskálním sebemrskačství, je neochotná připustit jakékoliv německé fiskální stimuly nebo rychlou peněžní politiku ze strany Evropské centrální banky“, aby se pomohlo zemím jako je Řecko, kde stoupl počet sebevražd o 40 procent a hrozí propad ještě d  hlubší deprese.

Hasan křičí, že Merkelová musí být zastavena.