Hobby

Šátky a šály. Jaká je jejich historie? A bonus navíc: návod na bambulkovou šálu bez jehlic.

Share

Paní Zdeňka Vodnanka Ficková nám poslala své video z YouTube, ve kterém ukazuje návod na bambulkovou šálu zvanou „Hraběnka“. Autorka k pojmenování využila zajímavé slovní hříčky, neboť ke zpracování této “šlechtičny” je potřeba klasický “sedlácký nástroj” . Dejte stranou jehlice a vytáhněte své zahradnické náčiní z kůlny. Hrábě nehrábě, výsledná šála je tak načechraná a honosná, že může v klidu postoupit mezi aristokratické doplňky vašeho šatníku
.

Leč naše západní civilizace “částečně” zanevřela na různé pokrývky hlavy a krku a postavila se zády k různým společensky formálním a náboženským nutnostem, přesto nakonec šály ani šátky z naší kultury nevymizely. Ba naopak – poslední dobou zažívají neskutečný boom. Stávají se stále více vyhledávaným doplňkem a slouží nejen jako ochrana před povětrnostními podmínkami.

Připojte se k nám na Facebook. Hledáme zajímavé fanoušky, kteří se nebojí říci svůj názor. Sledujte nové informace, užijte si články a soutěže.  Superrodina je na Facebooku

 Můžeme mít silné šály pro zimní období, sešité v kruhu, které lze omotat kolem hlavy a krku či šály lehounké pro jarní a letní parádu. Někdy se rozdíly mezi šálou a šátkem téměř stírají, neboť  materiály mohou být mnohdy velmi podobné či shodné.

V zásadě jsme si zvykli rozlišovat šátek jako tkaninu ve tvaru čtverce nebo trojcípého trojúhelníku na rozdíl od šály, která je dlouhého obdélníkového tvaru.

Šátek patří babičce do pohádky a „Hloupý Honza“ v něm má zabalené buchty, v některých muslimských zemí si jimi ženy pokrývají vlasy, pokud nemusí být zcela zahaleny. Židovské ženy nosí šátek tichel, který pokrývá jejich vlasy, židovští muži nosí k modlitbám tallit. V Indii zase mladí sikhové si zakrývají šátkem vlasy předtím, než dospějí a obléknou si turban. Šátek nosí pionýři či skauti a některé polovojenské jednotky, šátky patří do lékárničky jako pomůcka při první pomoci. Některé maminky si nemohou vynachválit „kojící“ šátky, v nichž mají zabalené dítě.

Je však těžké určit, co vzniklo dřív, šátek nebo šála?

Za zcela netradiční šálu lze pokládat například návrh uživatelky Silvia66 na webu etsy.com z roku 2008. Autorka ve svém popisu potvrzuje, že její výrobek absolutně „mění pohled na tradiční šálu“. A doporučuje: „Můžete ji nosit jak k džínám, tak k elegantnímu oblečení. Je to praktické, pohodlné, je to zábavné a módní. Co víc si může žena přát?“ Musím uznat, že tento model je skutečně velmi atraktivní a důmyslně “nezakrývá” a “odhaluje” tajemství některých křivek.

ve starověkém Římě se lidé v chladných obdobích zahřívali šály a v teplých obdobích si do nich otírali pot z čela a tváře. Říkali jim sudarium (nejprvnější sudarium byl však něco jako kapesník, postupně se začalo říkat „sudarium“ i jiným materiálům – větším rouchům a šálám, sloužícím zejména k náboženským účelům).

Lidé je nosili buď kolem krku nebo uvázané kolem pasu. Ženy však brzy zavedly výrobu vlněných nebo hedvábných šálů a tyto se staly se jejich módním doplňkem.

chorvatský voják s vázankou; zdroj: Modzzak

V novověku chorvatští vojáci ve francouzských službách za třicetileté války nosili šátky, podle kterých se odlišovala jejich hodnost (hedvábnou měl důstojník, bavlněnou obyčejný voják) a vzbudili tím u Francouzů nebývalou pozornost. Když se pak později stal šátek pánským módním doplňkem, přezdívalo se mu „cravate“, ve francouzštině to znamená „chorvatský“. Stala se předchůdkyní současné kravaty.

Typickým módním doplňkem se však staly šály až počátkem 19. století.

Šátky a šály v některých oblastech pomáhají krýt ústa a nos jako ochrana před nečistotami v ovzduší. Pořádná zima a fukavec byl také v prvních letadlech a první letci si šálami chránili tvář a krk. Před hokejovým utkáním kolem vás procházejí fanoušci s národními šálami či se šálami svého týmu.

Šály mohou být jednobarevné či různobarevné, se vzory, s potiskem, z různých materiálů, netradičních tvarů. Zdobené šperky, drobné či halící téměř celý živůtek. Jaké šály máte nejraději? Domácí výroby nebo vyhledáváte módní trendy v obchodech či v e-shopech?

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy