Hobby

Ceny nemovitostí jsou vysoké? Postavte si dům z papíru!

Postavit si nový dům není žádná levná záležitost. Často vás touha bydlet ve vlastním zadluží na patnáct až třicet let. Ve Spojených státech však stojí jeden dům, jehož stavba vyšla na minimum peněz.

Připojte se k nám na Facebook. Hledáme zajímavé fanoušky, kteří se nebojí říci svůj názor. Sledujte nové informace, užijte si články a soutěže.  Superrodina je na Facebooku

Švédský přistěhovalec, vynálezce Ellis Stenman, postavil v minulém století v Massachusetts dům, který nadchne všechny ekology, ale i ty, kteří mají hluboko do kapsy. Budova je totiž zkonstruována z papíru! Pouze trámy, podlaha a střecha jsou ze dřeva.

Ellis Stenman začal domeček stavět z recyklovaných novin za pomocí laků a lepidla v roce 1922. Když se zamyslíte nad „rokem výroby“, uvědomíte si, že myšlenka pracovat s recyklovaným materiálem není vůbec nová. Když v roce 1924 dům dostavěl, využíval ho do roku 1930 jako své letní sídlo.

V současné době je tento „Papírový dům“ oblíbenou turistickou atrakcí, ale také zvěčnělým pomníkem ekologického životního stylu.

Stenman za svého života rovněž proslul vynálezem stroje na kancelářské sponky, proto také není divu, že měl tolik blízko k papíru.

Když začal svůj dům stavět, byla to spíše recese či koníček. Zajímaly ho izolační schopnosti papíru. Nakonec nepostavil jen dům, ale kompletní výbavu, to znamená také židle, stoly, lampičky, klavír: všechno vyrobil z papíru.

Tisíce listů novin dostal od známých a sousedů. Tehdy byly tiskoviny docela drahé. Dneska si dovedu představit dům z mnoha přebytečných a snadno dostupných letáků.

Stenman však prý jednou řekl, že nesnášel každodenní odpad, kdy lidé si jen přečtou noviny a hned je vyhodí.

Podívejte se na video z prohlídky Papírového domu, který zadal jeden návštěvník na YouTube:

Share

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy