Share

Zvláštní středověké normy vládnou na některých amerických školách. Jeden den vás může pedagogický personál vychvalovat, vaše fotografie je vystavena na nástěnkách, ale ctěnou celebritou nemusíte zůstat na dlouho: brzy vás školská rada může vyloučit za prohřešek, který se zdá každému normálnímu člověku nesmyslný a trapný.

 Superrodina je na Facebooku

Připojte se k nám na Facebook

Sedmnáctiletý student Gaskins bojoval s leukémií a vyhrál. Rozhodl se, že ty vlasy, které mu přes prázdniny, daruje pro vědecké účely. Snad jejich analýza pomůže zjistit, proč sestra rodinného přítele má také rakovinu. A nejen to, mohou pomoci i dalším dětem a rodinám hledat příčiny a včasné diagnózy.

Jenže ouha – podle školní rady „nový“ Gaskinsův účes porušuje školní politiku. Gaskins však nemá v plánu příčit se konzervativnímu školnímu řádu a být ostříhaný „mimo normu“ neustále. Šlo mu jenom o tento jediný (altruistický) obyčejný lidský skutek.
„Bojoval jsem s rakovinou po celý můj život. Budu bojovat i za tohle,“ řekl Gaskins. Jeho matka ho v jeho úsilí podporuje a vystavila na internetu petici na pomoc svému synovi.

Petice ( zde)
(volnější překlad)
„Můj starší syn, student Madisonské Akademie a ten, kdo přežil rakovinu, byl diagnostikován s leukémií už jako dítě ve dvou měsících. Prošel si téměř pět let chemoterapiemi a víceúčelovými testy a každoročními prohlídkami. Ale jakmile přišel nejen jeho poslední rok na střední škole, ale také jeho poslední rok, kdy byl vyšetřován s rakovinou u dětského lékaře, rozhodl se vrátit a připomenout svou cestu a úspěch a …jeho rozhodnutí je, že chce své vlasy, co mu dorostly, darovat dalším dětem a rodinám, co bojují ve stejném boji, jaký vedl on. Ale škola má politiku oblečení, která zahrnuje i politiku vlasů pro chlapce: udržovat ostříhané vlasy po krk, přes uši a mimo očí. Oslovili jsme školní radu s návrhem na kompromisní pozměňovací návrh k této politice: DAROVACÍ politika, což naznačuje, že navržení studenti podepíší se školou prohlášení, že v tomto případě provádějí výzkum, že jejich vlasy budou čisté a dobře udržované a mít požadovanou délku pro donaci. Děti, které si ostříhají a darují vlasy, dají škole kopii darovacího certifikátu. Školská rada to odmítla. Studentky si mohou nechat své vlasy růst a darovat, ale chlapci nemohou. Žádáme o změnu této politiky. Mého syna vyhodili ze školy za to, že souhlasil s ostříháním vlasů. My jsme prostě žádali o kompromis, aby dovolili nejen mému synovi, ale komukoliv, kdo chce darovat, aby to mohl udělat, aby chlapci měli stejná práva a svobody jako dívčí studentky.“

Na straně matky jsou i charitativní organizace. V pátek byla odeslána online petice do školy a pro školskou radu, která obsahovala tisíc podpisů. Dnes už se jedná o desetitísce hlasů.

Gaskins se nehodlá vzdát, ale také je ochoten udělat jistý kompromis.

Nabídl, že počká s ostříháním vlasů do května. V této době by měl na škole maturovat, a po té by skončilo všechno tohle trapné martyrium.