Hobby,  Kreativní koníček,  Pletení z papíru s Laďkou Sodomkovou

Nápady pro tvůrčí povahy jsou neomezené! Slyšeli jste o pletení z papíru?

Spread the love
Share

Papír je úžasný materiál! Měli jsme tu quilling, decoupage, origami. Můžeme na něj psát, malovat, ale to zhola není všechno. Slyšeli jste o pletení z papíru?
Možná jste již zahlédli fotografie či konkrétně různé zajímavé výrobky, které „jakoby byly vytvořené z proutí“; ve skutečnosti se však jedná o „obyčejný“ papír, jenž opět ve spojení s lidskou zručností dokáže divy.

 Superrodina je na Facebooku

Připojte se k nám na Facebook

Náhodně jsem nejprve na  Facebooku a pak na stránkách www.pletenizpapiru.cz  narazila na ruční výrobky paní Sodomkové a nedalo mi to se jí na pár věcí zeptat.

Jak jste se dostala k této činnosti? Proč?

Pletení z papíru jsem se začala věnovat při mé první mateřské dovolené. Je to už 4,5 roku co jsem to zahlédla v televizi takovou malou reportáž. Pak ze zvědavosti následovalo malé pátrání na internetu, a mateřská pro mě byla dlouhá, tak jsem to zkusila. První výtvory, které jsem pletla, byly okrasné obaly na květináče a různé nádoby. V dnešní době, když se zpětně podívám na fotky prvních výrobků, tak se nestačím divit, co jsem byla schopná vyrábět, ale byl to začátek (na ukázku přikládám fotku : -).

Ale doba pokročila a jsem ráda, že jsem toho nenechala. Podařilo se mi techniku vylepšit a docílit toho, že se moje výrobky líbí. Když se ohlédnu zpětně, tak už jsem toho upletla strašně moc: od různých obalů na květináče, odkládací krabice na míru do polic, tácy, různá zvířata, dózy, podnosy atd. Jako takovou malou raritu bych uvedla anakondu. Byla to jedna z časově nejnáročnějších věcí, které jsem pletla. Měla něco málo přes 3 m, a trvalo mi od namotání ruliček až po konečné nalakování kolem 20 hodin práce. Vlastně když si to tak promítnu, tak zvířata jsou nejčastější přání (králíci, sloni, želvy, slípky, žirafy, kočky, prasátka, husy).

Kam chodíte na nápady?

K nápadům se dostávám různě. První a ten největší zdroj je moje fantazie. Neustále přemýšlím, co by se dalo všechno uplést. Nejvíce mě zaměstnávají různé objednávky od známých a od lidí, kteří si moje výrobky prohlédnou na Facebooku. Dále mám dost výrobků spojených s různými svátky, jako jsou Vánoce, Mikuláš, Velikonoce atd. Samozřejmě dalším místem, kde beru inspiraci je internet. Je několik stránek, kde jsou ukázky jiných pletařek a člověk, buď chce dokázat co ostatní, anebo už tak dokonalé věci ještě vylepšit. Dost inspirací mám od fotografek, které mají svou jasnou představu. Naposledy jsem pro jednu fotografku pletla velikonočního králíka, který byl 90 cm vysoký. Je na něm strašně hodin práce, ale výsledek stál za to a věřím, že se dětem u něho bude líbit a budou mít neobvyklou památku.

Co byste doporučila začátečnici, která by byla inspirovaná Vašimi výtvory, čím by měla začít?

Co poradit? No, abych byla upřímná: tak v první řadě je potřeba mít hodně tolerantního manžela a děti, které nechají maminku tvořit, nebo samostatnou místnost, která by i u mě leccos zjednodušila. Tento koníček zabere strašně moc času, je z toho dost velký nepořádek a potřeby na pletení mám úplně všude. Ne nadarmo se nám pletařkám říká recyklantky :-). Důležité a vlastně nejhlavnější je naučit se namotat ruličky, bez toho to nejde, používám na namotání drát na svařování. Je taky důležité mít ostré nůžky, nůž na karton a pak barvy a lepidla, ale je to na další článek, kde bych vám to popsala moc ráda a detailněji.

Monogramy z kousků papíru, i to je quilling.

Quilling – dejte papíru duši. Julia Brodskaja si práci s papírem zamilovala.

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy