Spread the love

Zdroj: wikipedie

Uplynulý týden byl na televizních obrazovkách především ve znamení úmrtí Václava Havla. Veřejnoprávní televize ku této příležitosti odvysílala řadu programů mimo původní plán, které sledovalo značné množství diváků. Smuteční průvod z 21. prosince v přímém přenosu sledovalo na 1 700 000 diváků starších patnácti let. Páteční státní pohřeb s komentářem pak téměř tři miliony diváků.

Tisková zpráva České televize dále uvádí, že „Třem zpravodajským speciálům k úmrtí Václava Havla věnovala Česká televize na programech ČT1 a ČT24 více než 28 hodin vysílacího času (ČT1: 13 hodin 11 minut a ČT24: 15 hodin a 9 minut). Tyto tři speciály zasáhly celkem 4 miliony 354 tisíc diváků starších patnácti let.“


Celé období bylo značně emocionálně vyhrocené. Silné bylo samotné loučení s prezidentem Václavem Havlem, komentáře i reakce lidí a zahraničních médií.

Se smutkem přicházelo i časté srovnání a zřejmé expresivní reakce diváků, přenášené redaktory České televize.

Slevuska-pridej-se-k-namA tak vyjma silných emotivních slov o tom, že byl Václav Havel silná osobnost, která nám bude chybět, která byla hýbatelem revoluce, přicházela i další. O Václavu Havlovi se hovořilo a hovoří jako o prezidentovi, nikoliv jako o ex-prezidentovi. Při projevech osobností jako Madeleine Albright, která vřele překvapila všechny posluchače svou krásnou češtinou, nebo Karla Schwarzenberga lidé tleskali. Jakmile hovořil k lidem současný prezident Václav Klaus, neshledal žádný pozitivní ohlas.

Prezidentství a autorita Václava Klause se tak dostávala do pozadí a kritiky. I mnohé zahraniční deníky a nebo slova Jiřího Pehe v Al-Jazeera zdůrazňovala politický a charakterový antagonismus těchto dvou osobností. Znovu se připomněla slova jako „mafiánský kapitalismus“ či jen upozornění o nástupnictví Havlova odpůrce.

Václav Klaus tak utrpěl další silné šrámy na své pověsti. Od nedávného extempore s prapodivně přesunutou propiskou při tiskové konferenci tohle už bylo nejspíš poslední zrnko do sudu s prachem.

Veřejnoprávní televize by neměla být ovlivňovaná politiky ani žádným dalším lobbingem. Přenášení citlivých komentářů zúčastněných se dá považovat pouze jako informovanost o skutečných projevených slovech v daném okamžiku. Nelze hovořit o zaujatosti. V případě pocitu, že některá slova jsou možná až příliš (ne)citlivá, lze dodat komentář, který by zdůraznil, za jakých okolností tato slova byla vyřčena. Ano, pod emocionálním tlakem pohřbu významné české dějinné osobnosti.

Nicméně jak lze nazvat nečekané přesunutí dnešního programu na čt2, kde místo Prázdnin v Římě byl spuštěn čtvrtý díl Labyrintu revoluce s podtitulem O ekonomiku jde až v první řadě?
468x60
Před pár dny lidé, kteří si koupili tištěnou verzi televizního programu, s touto aktualizací, která doslova rehabilituje Václava Klause v očích veřejnosti, nemohli počítat. Čtvrtý díl Labyrintu revoluce se již nijak neváže k uplynulým událostem, souvisejícím s úmrtím Václava Havla, a nelze ani chápat jeho současné zařazení jinak než jako pokus o očištění Václava Klause v očích veřejnosti.

Jaký měla ČT2 skutečný důvod? Byl to tlak Václava Klause a potažmo vedení České televize k zařazení tohoto dílu? Lze ještě hovořit o neutrálním postoji veřejnoprávní televize? Jaké další pokusy o rehabilitaci můžeme očekávat?