Glosy

Nový imigrační zákon změnil Alabamu v paranoidní oblast

Spread the love
Share

Před pár týdny byl v Alabamě schválen nový imigrační zákon. 28. září se stalo pro mnoho Hispánců, pobývajících nelegálně v tomto americkém státě černým dnem. Nevlastníte ty správné imigrační dokumenty? Pak pácháte trestný čin.

Domov – tmavá cela před světem

Lidé se bojí. Někteří se doma zavírají se zásobami jídla a pití na několik dní. Zatažené závěsy a hlavně nerozsvěcet! Pro některé lidi se vlastní domov stává vězeňskou celou.

Obecně je však známo, kde Hispánci pobývají. Jedná se například o levné ubytovny. Podle svědectví jednoho z imigrantů, jak uvádí Guardian, po schválení zákona policejní vozy několikrát projížděly kolem dané lokality. Uniformovaní úředníci vystoupili z vozu a řekli postávajícím mužům před ubytovnou, aby předložili své doklady nebo vůbec nevycházeli z domu, neboť jim tak hrozí zatčení.

Je to těžká doba a i obyčejní Američané chápou, že zákon není zrovna vzorem humánnosti. Mnozí imigranti již v Alabamě zplodili děti, které chodí do místních škol, mají zde přátele a další příbuzné.

Dneska se nelegální přistěhovalci bojí vystrčit nos ze svého domu, tmavého úkrytu, a činí tak jen jedou za týden, aby nakoupili potraviny v nejbližším supermarketu. A hned zas zpátky za zatažené závěsy bez jakéhokoliv kontaktu s okolím.

Podezřelý se pozná podle barvy kůže

Policie má podle nového zákona žádat dokumenty po každém, kdo se jim jeví jako „podezřelý“. Může se tak stát při běžném dopravním přestupku, špatně zaparkujete auto nebo vám chybí brzdové světlo, ale horší je, že z banálního dopravního přestupku po přezkoumání osobních dokladů se vše přesouvá do složek trestných činů. Policie tak může podezřelého zadržet na dobu neurčitou.

A jak se pozná „podezřelý“?

Snadno – podle barvy kůže.

Ještě ale mají naději. Vzhledem ke kontroverznosti nového zákona přišlo odvolání a čeká se na verdiktNejvyššího soudu Spojených států.

Bez pitné vody…

Přistěhovalci bez papírů v současné době nemohou sjednávat různé obchody se státem – jedná se například o dodávku pitné vody, která jim může být pozastavena. Školy byly také poučeny, aby kontrolovaly imigrační status nových žáků.

„Podezřelé“ děti ve školách dostávají poučné letáky o imigračním zákoně č. HB56, jak postupovat a další důležité otázky a odpovědi. I když děti a jejich rodiče bydlí legálně na území Spojených států, ředitel školy a třídní učitel, který rozhoduje, komu leták přidělit, volí pochopitelně opět podle vzhledu. I legální imigranti mají velký strach z věčného lustrování, ukazování si prstem a přístupu školy k jejich dětem. A tak i oni se chtějí z Alabamy odstěhovat.

Co si počnou nelegálně přistěhovalí rodiče, jejichž dítě už má americké občanství?

Podle zákona rodiče musí být vystěhováni. Dítě však zůstává na území Spojených států.

Hispánci si pokládají otázku: Proč Alabama přistoupila k tak krutému zákonu? Prý je to proto, že jim imigranti berou práci. Hispánci ale křičí – to není o práci! Tohle je rasismus!

Některé firmy preventivně vyhazují nebo nepřijímají nové zaměstnance podezřelé barvy kůže. Navzdory tomu, že se jedná o typ práce, kterou stejně nechtějí běžní Američané dělat. Je to často těžká práce, ke které není potřeba vyššího vzdělání a příjem je nízký.

Někteří Hispánci však nabyli odvahy a demonstrují před Federálním soudem. Drží je víra, že zákon bude stažen a že je přece „nemůžou deportovat všechny.“

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy