Share

prirodni-kosmetika

Dr. Christina Kraus, Přírodní kosmetika pro každý den. Grada 2016

Chceme vypadat krásné, mladé, zdravé, přejeme si, aby naše pleť byla svěží, pevná a působila přirozeným dojmem. Často jsme pro to ochotny udělat cokoliv – popravdě řečeno, pokud rozpočet dovolí. Zpočátku možná zanedbatelné experimenty ve dvaceti, ale sílící snaha s přibývajícím věkem. Proč nechceme přijmout vrásky, šediny a povadlou kůži? Důvody mohou být různé.

Osobně nemám nic proti tak zvaným zkrášlujícím vráskám – ty, které vypadají přirozeně a přicházejí nejčastěji s věkem. Nestojím však o vrásky únavy a dehydratace: vyčerpaná a vystresovaná tvář, to je to, co nechci. Vizáž by měla přirozeně korespondovat s povahou. A pokud jste aktivní, plní energie a vtipu, proč by pak obličej měl tvrdit něco jiného?

Ať je to tedy strach ze stáří, touha prodloužit si mládí, či vypadat prostě jen svěže, zdravá přirozená pleť rozhodně dodá sebevědomí. A nejde pochopitelně jen o obličej: dbáme také o své vlasy a o pokožku těla.

Pečujeme o své zdraví, ale na pleť nakládáme nánosy chemie

A nakupujeme. Nakupujeme spoustu prostředků, skrývajících bezpočet toxinů. Sledujeme úžasné téměř hypnotizující reklamy na dokonalost samu! Ale kdybyste pečlivě studovaly etikety, nestačily byste se možná divit. Otočte krabičku svého krému a podívejte se: obsahuje váš kosmetický přípravek tyto složky?

1) Konzervační karcinogenní látky jako parabeny (označovány např. jako benzylparaben, butylparaben, propylparaben, methylparaben, ethylparaben, isobutylparaben) a produkty z ropy jako fenoxyethanol/ phenoxyethanol (mimochodem v Japonsku už zakázané, v ostatních zemích je povolena maximální koncentrace 1%).

2) karcinogenní produkty z ropy (označovány jako petrolatum, xylen, toluen, minerální olej, tekutý parafín)

3) Dioxiny – hormonálně aktivní látky, taktéž spojované s rakovinou.

4) Nikl – potenciálně karcinogenní, nehledě na řadu alergických reakcí

5) Pěnidla SLS a SLES (Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate), nacházející se v zubních pastách, sprchových gelech, šamponech

6) Formaldehyd – karcinogen, spojovaný s leukémií, rakovinou kůže a slinivky, nejčastěji součástí laků na nehty, bývá označován jako (DMDM hydantoin, Imidazolidinyl urea, Diazolidinyl urea, Quaternium-15, Bronopol, 5-Brom-5-nitro-1, Hydroxymethyl)

ilustrační obrázek

ilustrační obrázek

Proč tělo zásobovat jedy? Přece každý chce pro sebe to nejlepší!

Pokožka není jen na ozdobu. Má mnohem důležitější funkce, je to obalem, efektivní bariérou před vnějšími vlivy, reguluje tělesnou teplotu a vyrábí vitamín D. Kůže je největším smyslovým orgánem, jejím prostřednictvím vnímáte bolest, tlak, teplotu, vibrace a dotyky. Absorbuje látky z okolního prostředí, které se pak mohou dostat do krevního oběhu. Můžete jíst zdravě, vyhýbat se chemicky zpracovaným potravinám, ale co kůže? Proč na sebe nanášet tolik umělých, nepřirozených, v řadě případů škodlivých látek?

tinktura-free-picture-pixabay

ilustrační obrázek

Kdybyste mohli skončit se všemi chemicky zpracovanými kosmetickými přípravky…

„Jak by se vám líbilo provádět od nynějška peeling své pleti například pomocí máku, cukru, soli nebo jojobových kuliček namísto těch plastových? Koupat se budete v mléce a okvětních plátcích růže a ne ve vůních z laboratoře. A pro svůj vnější obal budete používat živé, aktivní substance, které zároveň poslouží vaší vnitřní pohodě.“ (lékárnice a zakladatelka společnosti Greenglam, Dr. Christina Kraus v publikaci Přírodní kosmetika)

Proč si tedy nevyrobit vlastní kosmetiku? Ve své podstatě: jste kuchařkou v kuchyni, teď jen přidáte nové recepty pro svou vnější krásu.

Není na tom nic složitého, protože zdroje jsou všude kolem nás. Základem jsou rostliny, mohou to být sušené listy, části rostlin rozemleté na prášek, např. tymián, březové listí. Některé přísady si budeme muset koupit, jako třeba jíl , himalájskou sůl, k dostání v lékárně.

Kdo má možnost nasbírat si rostliny sám v lese nebo na louce, měl by toho využít. Namíchat si krém s vlastnoručně vyrobenými bylinnými oleji a z vlastnoručně nasbíraných přísad je báječný pocit. Naplní nás to radostí, hrdostí a spokojeností.

Rady pro začátečníky:

Nesbírejte ve vysoké vlhkosti (ne po dešti, ne příliš brzy ráno, když padla rosa). Mnoho bylinek a květů lze používat hned po natrhání. Čerstvé lístky otrhejte, rozmixujeme v mixéru s velkým množstvím olivového oleje. V mnoha produktech (masky, peelingy) používejte prášek ze sušených částí rostlin. Nepostradatelný je med, voda, mléčné výrobky a další v domácnosti běžně dostupné přísady. K nejvzácnějším a nejcennějším přísadám na přírodní kosmetiku patří éterické oleje (nejsou to pravé oleje, ale směsi z prchavých a v tucích rozpustných látek. Získávají se většinou pomocí destilace vodní parou z různých částí rostlin, ale také ze semen pryskyřic. Určitě není dobré v začátcích experimentovat, ale naučit se správným postupům. Zásadní návody a informace naleznete srozumitelně popsané v této nové publikaci od Dr. Chr. Kraus.

ilustrační obrázek

ilustrační obrázek

Věděli jste? aneb některé dobré rady z Přírodní kosmetiky:

Mléčné výrobky obsahují tuky, které jsou velmi podobné tukům vlastním pleti, zklidňují a vyživují. Spolu s molekulami mléčné bílkoviny vytvářejí tyto tuky pečující ochranný obal, který zklidňuje a chrání jak hedvábný zámotek.

Kyselina mléčná působí jako jemný kyselinový peeling a uvolňuje zrohovatělé části. Pleť je oživená a získá svěží vzhled. Kyselina mléčná navíc stabilizuje pH hodnotu pleti, a tím i přirozenou ochrannou bariéru proti kyselinám.

Mléko obsahuje vitamíny A, D, E a mnoho vitamínů B. Díky tomu se velmi dobře hodí jako péče proti stárnutí. Obsažené molekuly mléčného cukru a minerály fungují jako malé přírodní dodávky vlhkosti a zakládají v pleti její zásobu. Smetana a mléko působí jako přírodní emulgátory, čehož lze využít i při koupeli: kdo nechce, aby na hladině vody plaval čistý koupelový olej, přidá trochu mléka nebo smetany. Pokud je přidáme do koupele samotné, dodají pokožce nádhernou hebkost. Kleopatra věděla, proč se koupe v oslím mléce!

Podmáslí a jogurt obsahují téměř 50krát více kyseliny mléčné než plnotučné mléko, a proto jsou perfektní pro exfoliační masky a peelingy.

O autorce

Christina Kraus pochází ze Švédska, ale už několik let žije v Německu. Její kosmetika je v její nové domovině velmi vyhledávaná. Dalo by se říci, že jejm mottem je: „Příroda nabízí tolik možností, nic dalšího už nepotřebujete.“ Je matkou dvou synů. Se svým manželem vede dvě lékárny v Augsburgu, založila online obchod www.greenglam.de, v roce 2013 otevřela sklad o rozloze 270 metrů čtverečních v centru Augsburgu, aby mohla uspokojit požadavky svých zákazníků. Lidé stále více vyhledávají přírodní produkty a Dr. Christina Kraus jim je může nabídnout. Nyní nabízí i návody ve své publikace v Česku vydanou v nakladatelství Grada.

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

Život je právo, ne povinnost

Život je právo, ne povinnost

13. Únor 2018

První premiérou v roce 2018 v Městském divadle Mladá Boleslav bude inscenace Teď mě zabij, současného kanadského dramatika Brada Frasera. Režie se ujal umělecký šéf Petr Mikeska. Hra je příběhem otevírajícím téma sexuality hendikepovaných a nabízí citlivý pohled do intimního života lidí s postižením. Dalším silným tématem hry je eutanazie. Premiéra se uskuteční 23. 2. 2018 od 19:00 na Velké scéně. Hra Teď mě zabij je příběhem jedné rodiny, která žila šťastně až do osudového okamžiku. Ten zamíchá kartami a navždy změní životy všech členů a jejich přátel. Nehody se totiž stávají a musíme jim čelit, ať chceme nebo ne. To důležité je ale

Ztratila všechno, našla mnohem víc

Ztratila všechno, našla mnohem víc

26. Leden 2018

Místo svatby smuteční obřad. Aimee se měla vdávat a teď kráčí za rakví svého snoubence. Ale co se vlastně stalo a proč musela přijít o Všechno, co máme? Aimee poznala Jamese, když byli oba malé děti. Jejich mnohaleté přátelství postupně přerostlo v hlubokou životní lásku. Touha a náklonnost logicky vykrystalizovala v žádost o ruku a zasnoubení. Jenže James dva měsíce před svatbou zmizel kdesi v Mexiku, a pak jeho bratr Thomas pouze vyzvedl mrtvé tělo. Aimee tedy nakonec ve svůj plánovaný svatební den oplakává milovaného muže na jeho pohřbu. Plna zoufalství utíká před zármutkem, toužící zavřít se v tichu a klidu, pryč od všech blízkých.

  1. Klára says:

    Peeling si dělám 1-2x měsíčně a používám od manžela přírodní olej Bigbao a je supr, můžu doporučit, mám krásnou a vyhlazenou pleť.

Comments are closed.