Share

 

Lenka KořínkováDělená strava si udržuje podle Lenky Kořínkové setrvalou oblibu. Dokonce bych řekla, že poslední dobou nachází zcela nové příznivce i díky rozmachu dalších stravovacích směrů. Z receptů Lenky Kořínkové lze snadno do jídelníčku aplikovat cokoliv, ať už zkoušíte paleo stravu nebo třeba raw food.

Lenka o této knize říká, že je další z těch, které učí lidi jíst vášnivě a chutně, přesto netloustnout a necítit se po jídle unaveni.

Mám s těmito jídly jednu velmi zajímavou zkušenost ohledně dětí. Máte doma nejedlíka? Nebo dítko, které protivně neustále vynucuje krmení sladkostmi? Zbystřete, tohle stojí za pokus. Lenka Kořínková stvořila totiž něco, co může pomoci i těmto maminkám těchto dětí…

I když je to kniha, která se netají typickým Lenčiným rukopisem, veselostí, rozverností a hravostí. Uplatňuje jí ve svých receptech, u kterých jakobyste Lenku v jejím střapatém a rozevlátém oblečení úplně viděli poskakovat kolem sporáku a kuchyňské linky. Hravé vaření. Hravé až dětinské – pro chvíle, kdy si chcete uvolnit mozek, vrátit se do naprosté jednoduchosti a vyčistit si mozek POUZE JEDINOU A PLNĚ ZAUJATOU ČINNOSTÍ.

Dělená strava rovná žaludek, trávení a metabolismus

Pokud dělenou stravu zatím neznáte, zkuste to. Její účinek je rychlý a dobře viditelný. Nejen na hubnutí, ale i na celkový pocit v těle. I na duši. Dělená strava pracuje na principu toho, že tělo špatně tráví živočišné a rostlinné bílkoviny či škroby najednou. Takové maso s knedlíkem je pro organismus mor. A tak si tady můžeme dovolit co chceme, jídelníček se nijak neomezuje, ale všechno musíme správně rozdělit a střídat cca po jednom dni.  Odlehčí se trávení a tím pádem i metabolismu.

Když jsem vařila děleně svým dětem, nebo alespoň občas nějaké jídlo, zpozorovala jsem, že celkově snědly jídla více, měly zdravější hlad a notně vymizela chuť na rafinovaný cukr a sladkosti.

Vaření podle Lenky Kořínkové

Výhodou dnes již je, že existuje spousta kvalitních a chuťově nenápadných náhražek mléčných výrobků, rýžové, sojové, ovesné, mandlové mléko nebo i smetany, náhražky masa, škvarkové pomazánky. V mnohých si děti ani neuvědomí, že nemají pravé maso nebo smetanu. Jednoduchá změna a jejich tělo začne pracovat také jinak, výkonněji, lépe začne využívat živiny a nastartuje je k zdravému vývoji.

Nemusíte to dodržovat striktně, ale v obdobích, kdy se to s nimi s jídlem řítí z kopce, je dobré sáhnout po tomto jednoduchém triku.  Jednoduché a účinné.

V této kuchařce najdete bezpočet receptů, od pikantního masa, variace na nejrůznější polévky až po sladkosti, které mne lákají asi nejvíce. Lenka Kořínková v receptech upozorňuje na drobná úskalí, která s sebou mohou nést různé náhražky nebo absence rafinovaného cukru a používání cukru hroznového nebo medu. Někdy se pak třeba těsto chová jinak nebo je třeba použít jiný postup při výrobě. Je jen škoda, že tu je málo obrázků, třeba by potom vaření víc bavilo i děti.

Moje Nejlepší Recepty Lenky Holas Kořínkové je báječná kniha pro maminky, která stojí za pokus a vyzkoušení u dětí, které mají s jídlem problém. Jednoduše, co člověk, to zcela jiné tělo a některým dětem nemusí vyhovovat těžké kombinování, které „normálně“ jíme. Tato změna může být občasně změnou k lepšímu a k odlehčení žaludku.

Protože styl SPLK je o veselosti a hravosti:

Milí lidé, co ještě dodat? Skvělé recepty, skvělá metoda, jak zhubnout, udržet si štíhlost i ozdravit tělo a duši… a k tomu všemu já, jak ujíždím někam pryč, za svobodou…, s tím vším věděním, co jsem v téhle knize a ve svých ostatních předala, a v barevných botách… Miluju svobodu, a S.P.L.K. je jednou z mých výbav, která k mé svobodě rozhodně patří… Protože nechci být otrokem tloušťky, únavy, pocitu stárnutí… a ani žádných tradic… na ty kašlu… Cesty, barevné boty a S.P.L.K., tak to vidím. Užijte si i tuhle knihu, pobavte se s ní… a zase někdy příště… Lenka

O autorce:

Lenka Holas Kořínková:  Moje Nejlepší Recepty je její v pořadí desátá kniha o dělené stravě, které se věnuje již více než 23 let.  Narodila se 2. 3.1956 v Opavě a s hudebním vzděláním se uplatnila jako zpěvačka či komediální herečka.  Po osmi letech v emigraci v Austrálii se vrátila do Čech, kde se opět pokusila o návrat na mediální scénu, ale svůj většinový čas věnuje knihám o dělené stravě a výuce angličtiny, ve které využívá svých zkušeností z pobytu v Austrálii.

Vydalo nakladatelství Eminent, 2014, www.eminent.cz

 

Renata Petříčková

Nejnovější příspěvky na webu:

Život je právo, ne povinnost

Život je právo, ne povinnost

13. Únor 2018

První premiérou v roce 2018 v Městském divadle Mladá Boleslav bude inscenace Teď mě zabij, současného kanadského dramatika Brada Frasera. Režie se ujal umělecký šéf Petr Mikeska. Hra je příběhem otevírajícím téma sexuality hendikepovaných a nabízí citlivý pohled do intimního života lidí s postižením. Dalším silným tématem hry je eutanazie. Premiéra se uskuteční 23. 2. 2018 od 19:00 na Velké scéně. Hra Teď mě zabij je příběhem jedné rodiny, která žila šťastně až do osudového okamžiku. Ten zamíchá kartami a navždy změní životy všech členů a jejich přátel. Nehody se totiž stávají a musíme jim čelit, ať chceme nebo ne. To důležité je ale

Ztratila všechno, našla mnohem víc

Ztratila všechno, našla mnohem víc

26. Leden 2018

Místo svatby smuteční obřad. Aimee se měla vdávat a teď kráčí za rakví svého snoubence. Ale co se vlastně stalo a proč musela přijít o Všechno, co máme? Aimee poznala Jamese, když byli oba malé děti. Jejich mnohaleté přátelství postupně přerostlo v hlubokou životní lásku. Touha a náklonnost logicky vykrystalizovala v žádost o ruku a zasnoubení. Jenže James dva měsíce před svatbou zmizel kdesi v Mexiku, a pak jeho bratr Thomas pouze vyzvedl mrtvé tělo. Aimee tedy nakonec ve svůj plánovaný svatební den oplakává milovaného muže na jeho pohřbu. Plna zoufalství utíká před zármutkem, toužící zavřít se v tichu a klidu, pryč od všech blízkých.