Share

Mezinárodní den dětí se slaví již 63 let. Svým věkem dávno tomu již, co vykročil z dětských bačkurek, ale na rozdíl od Mezinárodního dne žen na tento svátek jsme vůbec nezanevřeli a slavíme ho se vší parádou. Děti si už v pátek mnohde učení ve školních lavicích moc neužily: vyjížděly na různé výlety a divadelní představení. A o víkendu se to teprve rozjede. Na naše ratolesti čeká spousta atrakcí, sportovních aktivit a zábavy, které se nemohou snad nikdy do sytosti nabažit. A po tom všem skotačení jim pořádně vyhládne. Taky doma stále dokolečka slyšíte: „Mami, já mám hlad!“ Někdy mám pocit, že se někde zasekla gramofonová deska a ty jejich bříška musí být bezedná.

Tak jim k tomuto speciálnímu dni můžete připravit něco, co potěší jejich chuťové pohárky, nakrmí bříška a bude i lahodit oku. Zkuste šneky z listového těsta, borůvkové muffiny a k tomu americkou limonádu.

Oblíbení šneci z listového těsta


Ingredience:

listové těsto (nejlépe již rozválený plát)
kečup
jarní cibulka
šunka
eidam

Rozválené listové těsto pomažeme kečupem, posypeme nasekanou jarní cibulkou, rovnoměrně poklademe plátky šunky a hustě posypeme nastrouhaným eidamem. Zavineme do pevného válečku, který necháme vychladit a nakrájíme na centimetr tlustá kolečka. Šneky narovnáme na plech vyložený pečícím papírem a pečeme při 200 stupních dozlatova.

Borůvkové muffiny s žitnou moukou (na 12 kusů)


Ingredience:

1 hrnek hladké pšeničné mouky
1/2 hrnku celozrnné žitné mouky
1 prášek do pečiva
špetka soli
3/4 hrnku cuku
1 vanilkový cukr
2 vejce
1/2 hrnku mléka
5 lžic oleje
5 lžic rozpuštěného másla
nastrouhaná kůra z 1 citrónu
2 – 3 hrsti borůvek (můžou být i mražené)

Nejprve smícháme všechny sypké suroviny, postupně přidáme vejce, mléko a tuk, nakonec vmícháme borůvky. Těsto rozdělíme do formiček a pečeme při 180 stupních přibližně 20 minut.
Vychladlé polijeme rozpuštěnou bílou čokoládou a zdobíme lentilkami.

Americká limonáda

Ingredience:

oblíbené ovoce (čerstvé nebo kompotované)
jahodový sirup
pomerančový džus
vychlazená jemně perlivá voda

Na dno vysoké sklenice dáme kousky ovoce (např. broskev, jahody, ananas…), zalijeme lžící jahodového sirupu, opatrně přiléváme 1 dcl pomerančového džusu, aby se nepromíchal se sirupem. Nakonec přidáme 1 dcl perlivé vody. Podáváme s brčkem a dlouhou lžičkou.

Soňa Rivera

Další recepty:
Nejnovější příspěvky na webu:

Strakaté pohádky ze šuplíku

Strakaté pohádky ze šuplíku

15. Listopad 2017

Vodníci, princezny, ale i strašidla a chytrá zvířátka jsou hrdiny pohádek Františka Nepila. Díky veselé knížce Strakaté pohádky můžete poznat na dvě desítky nových.   Strakaté pohádky pocházejí z pozůstalosti Františka Nepila. Většina z dvanácti pohádek patří k souboru, jenž sestavil ještě sám autor. Zdena Nepilová a Ivana Hutařová přidaly k osmi původním ještě čtyři, které vznikly ve zhruba stejné době a vyšly v dětských časopisech. František Nepil uměl kouzlit se slovy, hrál si s jazykem, miloval naši krásnou řeč a dobře vyprávěné příběhy. Z jeho fejetonů dodnes dýchá pohoda, klid a jemný humor. Stejné spisovatelské umění se skrývá i v autorových pohádkách. Seznamte se s pejskem, který se naučil od koček lhát

Veselý zvěřinec do kapsy

Veselý zvěřinec do kapsy

14. Listopad 2017

Žirafy, sloni, psi, hadi, opice. Tihle všichni a ještě mnozí další defilují v knize Kapesní zvěřinec. Útlá, drobná knížka se může stát velkým a vtipným dárkem.   Kapesní zvěřinec je přehlídkou nejrůznějších zvířat světa, divokých i zdomácnělých, vystupujících v něžných, humorných básničkách. Knížka, vycházející v nakladatelství Šulc – Švarc, se může stát ideálním dárkem pro sběratele knih Jiřího Žáčka, milou pozorností, kteří si rádi počtou v dobré poezii, ale i pro ty, jimž se prozatím básničky vyhnuly. Možná se lehké Žáčkovy rýmy stanou jejich novou láskou. Jiří Žáček je autorem svěžích a hravých básniček, dětských říkadel a apokryfů, něžných sonetů i písňových textů. Již dávno se zapsal