Share

Mezinárodní den dětí se slaví již 63 let. Svým věkem dávno tomu již, co vykročil z dětských bačkurek, ale na rozdíl od Mezinárodního dne žen na tento svátek jsme vůbec nezanevřeli a slavíme ho se vší parádou. Děti si už v pátek mnohde učení ve školních lavicích moc neužily: vyjížděly na různé výlety a divadelní představení. A o víkendu se to teprve rozjede. Na naše ratolesti čeká spousta atrakcí, sportovních aktivit a zábavy, které se nemohou snad nikdy do sytosti nabažit. A po tom všem skotačení jim pořádně vyhládne. Taky doma stále dokolečka slyšíte: „Mami, já mám hlad!“ Někdy mám pocit, že se někde zasekla gramofonová deska a ty jejich bříška musí být bezedná.

Tak jim k tomuto speciálnímu dni můžete připravit něco, co potěší jejich chuťové pohárky, nakrmí bříška a bude i lahodit oku. Zkuste šneky z listového těsta, borůvkové muffiny a k tomu americkou limonádu.

Oblíbení šneci z listového těsta


Ingredience:

listové těsto (nejlépe již rozválený plát)
kečup
jarní cibulka
šunka
eidam

Rozválené listové těsto pomažeme kečupem, posypeme nasekanou jarní cibulkou, rovnoměrně poklademe plátky šunky a hustě posypeme nastrouhaným eidamem. Zavineme do pevného válečku, který necháme vychladit a nakrájíme na centimetr tlustá kolečka. Šneky narovnáme na plech vyložený pečícím papírem a pečeme při 200 stupních dozlatova.

Borůvkové muffiny s žitnou moukou (na 12 kusů)


Ingredience:

1 hrnek hladké pšeničné mouky
1/2 hrnku celozrnné žitné mouky
1 prášek do pečiva
špetka soli
3/4 hrnku cuku
1 vanilkový cukr
2 vejce
1/2 hrnku mléka
5 lžic oleje
5 lžic rozpuštěného másla
nastrouhaná kůra z 1 citrónu
2 – 3 hrsti borůvek (můžou být i mražené)

Nejprve smícháme všechny sypké suroviny, postupně přidáme vejce, mléko a tuk, nakonec vmícháme borůvky. Těsto rozdělíme do formiček a pečeme při 180 stupních přibližně 20 minut.
Vychladlé polijeme rozpuštěnou bílou čokoládou a zdobíme lentilkami.

Americká limonáda

Ingredience:

oblíbené ovoce (čerstvé nebo kompotované)
jahodový sirup
pomerančový džus
vychlazená jemně perlivá voda

Na dno vysoké sklenice dáme kousky ovoce (např. broskev, jahody, ananas…), zalijeme lžící jahodového sirupu, opatrně přiléváme 1 dcl pomerančového džusu, aby se nepromíchal se sirupem. Nakonec přidáme 1 dcl perlivé vody. Podáváme s brčkem a dlouhou lžičkou.

Soňa Rivera

Další recepty:
Nejnovější příspěvky na webu:

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

16. Červen 2018

Famózní úspěch této knihy v zahraničí lze podle mě přičítat dvěma věcem: nádherně a jímavě, leč velmi překvapivě rozbalovaným charakterům postav. A potom příběhu, ve kterém si čtenář každého věku i založení najde to svoje. Od mystiky k akčnosti, od jemných linií příběhu, až po chvíle, kdy jednotlivé řádky zazní jako osudové volání do boje. Dívka, která upíjela měsíc je jednou z obětovaných holčiček, které se každoročně nechávají napospas v černém lese pro zlou čarodějnici. Ne, nikdo se neptá, co se s dětmi stane... Ale jedno je jisté. Z druhé strany lesa je už na cestě čarodějnice, obyčejně má nějakou tu ptačí podobu, aby se jí rychleji cestovalo,

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

16. Červen 2018

Odpočinek sladký jako nadýchaná šlehačka. Mozek odpočívá, duše se usmívá a od jemného vtipu a plné chuti vám radostí poskakuje každá buňka v těle. Jo, tak takové čtivo je vážně na jedničku. A Hans Rath to skutečně umí. Když Bůh praví, že si musíte promluvit, nedá se to odmítnout. Za prvé by to byla škoda, za druhé by to vůbec nešlo, protože vás ten člověk bude neustále pronásledovat. No jo, když jste psychoterapeut, tak je to první volba. Protože možná to je skutečně tak, Bůh šest dní tvořil lidstvo, sedmý den odpočíval a osmý vyhledal psychologa. A volba padla na Jakoba Jakobiho v Berlíně. Jednu