Share

To alespoň tvrdí propagátoři Dukanovy diety. Je to hit poslední doby, má nadšené zastánce, má i kritiky. Zda je či není dobrá tato metoda hubnutí, posoudit neumím – nejsem dietolog. Mohu jen odhadnout, zda se dá podle ní jíst a nestrádat. Z pohledu boubelky, vypadá přijatelně a asi se při ní až tak nehladoví. Nezdá se mi ani zanedbaná žádná důležitá složka stravy, takže by neměla přinést zdravotní potíže.

O metodě hubnutí Dr. Pierra Dukana si přečtete spoustu informací na internetu, můžete si pořídit i celou knížku, podle tvrzení na knižní obálce to bude vaše poslední dieta, kterou kdy budete držet, pak už budete krásná/ný do konce života. Francouzi ji údajně drželi v tajnosti roky!

Mně se do ruky dostala knížka, ve které se o dietě dozvíte jen základní informace. Jejím hlavním obsahem je soubor receptur na zdravá, lehká a dietní jídla. A hlavně – lehce zhotovitelná! Je prima, že každá receptura uvádí dobu přípravy a dobu tepelného zpracování, aby si člověk ujasnil, do čeho jde. Jinak kniha vypadá úplně stejně jako každý další soupis návodů, jak uvařit jídlo. Možná někomu (stejně jako mně) budou chybět fotografie hotových pokrmů, aby pak mohl posoudit, zda to, co vzniklo v jeho kuchyni, je totéž, co popisuje receptura. Ale to je opravdu jen malá nedokonalost jinak v dokonale zpracovaných a srozumitelných popisech, jak na to správně jít.

Co víc psát ke knížce receptů? Snad jeden z nich uvést, aby se vidělo, že?

LETNÍ NÁDIVKA – 8 porcí

Příprava: 30 minut –  Tepelná příprava: 1 hodina

Ingredience:

1 kg zelených fazolek
1 mrkev
1 řapík celeru
1 cibule
5 snítek estragonu
½ lžičky oregana
8 plátků šunky (krůtí nebo kuřecí)
4 vejce
1 nízkotučný tvaroh
bílé víno, vinný ocet

Postup:

Zelené fazolky 15 minut vaříme v nezakrytém hrnci ve směsi vody, bílého vína, trochy vinného octa a koření.

Omyjeme mrkev, trochu rozmělníme řapík celeru a oloupeme cibuli. Nasekáme v robotu. Nasekanou směs 10 minut restujeme na mírném ohni na pánvi s nepřilnavým povrchem. Zelené fazolky necháme okapat a nakrájíme je na kousky. Přisypeme je na pánev s nasekanou směsí a za občasného míchání dusíme na mírném ohni, dokud fazolky nepřestanou pouštět vodu. Přidáme nasekaný estragon a oregano.

Formu na biskupský chlebíček (o objemu 2 l) vyložíme papírem na pečení, který musí na delších stranách přečnívat. Do formy rozložíme 6 plátků šunky tak, aby se částečně překrývaly a přečnívaly přes okraje. Na šunku rozprostřeme zeleninu.

Předehřejeme troubu na 180 °C (stupeň 6).

V misce rozšleháme vejce s tvarohem. Osolíme, opepříme a opatrně nalijeme na zeleninu.

Překlopíme přečnívající okraje šunky, pokryjeme zbývajícími dvěma plátky šunky a nakonec zakryjeme kusem alobalu. Pečeme 1 hodinu ve vodní lázni.

Necháme vychladnout a pak uložíme na 4 hodiny do chladničky.

Dobrou chuť.

 

Dr. Pierre Dukan

Dukanova dieta ve 350 receptech

Přeložila Eva Maršíková

Vydalo vydavatelství NOXI, s. r. o., Bratislava, 2013

 

Zdroj foto: www.noxi.sk

Jana Semelková

Nejnovější příspěvky na webu:

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

16. Červen 2018

Famózní úspěch této knihy v zahraničí lze podle mě přičítat dvěma věcem: nádherně a jímavě, leč velmi překvapivě rozbalovaným charakterům postav. A potom příběhu, ve kterém si čtenář každého věku i založení najde to svoje. Od mystiky k akčnosti, od jemných linií příběhu, až po chvíle, kdy jednotlivé řádky zazní jako osudové volání do boje. Dívka, která upíjela měsíc je jednou z obětovaných holčiček, které se každoročně nechávají napospas v černém lese pro zlou čarodějnici. Ne, nikdo se neptá, co se s dětmi stane... Ale jedno je jisté. Z druhé strany lesa je už na cestě čarodějnice, obyčejně má nějakou tu ptačí podobu, aby se jí rychleji cestovalo,

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

16. Červen 2018

Odpočinek sladký jako nadýchaná šlehačka. Mozek odpočívá, duše se usmívá a od jemného vtipu a plné chuti vám radostí poskakuje každá buňka v těle. Jo, tak takové čtivo je vážně na jedničku. A Hans Rath to skutečně umí. Když Bůh praví, že si musíte promluvit, nedá se to odmítnout. Za prvé by to byla škoda, za druhé by to vůbec nešlo, protože vás ten člověk bude neustále pronásledovat. No jo, když jste psychoterapeut, tak je to první volba. Protože možná to je skutečně tak, Bůh šest dní tvořil lidstvo, sedmý den odpočíval a osmý vyhledal psychologa. A volba padla na Jakoba Jakobiho v Berlíně. Jednu