Jana Semelková,  Knihy

O Vendulce, co chovala draka

Share

Letos na jaře VHRSTI vydal novou knihu péčí Mladé fronty. Tentokrát ji však neilustroval sám, ale svěřil svůj rukopis kamarádu výtvarníkovi Lukáši Fibrichovi. Mnohé z nás to udivilo, zatím „se ilustroval“ vždycky sám, ale musíme přiznat, že VHRSTI volil ilustrátora velmi dobře, Jeho laskavé, nekonfliktní vyprávění Lukáš Fibrich doplnil vtipnými, až dravými ilustracemi, které jsou plné pohybu. Jde tu totiž o draky a s draky není legrace. Draků bychom se přece měli bát.

Příběh je prostý a končí šťastně – tedy svatbou: do knihovny přiletí saň, udělá si z oddělení pro dětské čtenáře sluj, vysedí dráčata a jedno v knihovně zapomene. Toho se ujme Vendulka, starostova dcera, chová ho jako pejska. Jenže přijde období dračí puberty, to draci vyvádějí až hrůza, takže vše málem skončí katastrofou. Naštěstí je po ruce pohledný student Gracián, co pochází z Dračí země, který vše uvede na pravou míru. A také se dozvíme, proč saň si za sluj vybrala zrovínka knihovnu! Ostatně to je asi ta největší záhada celého příběhu.

Jaké nám z příběhu plyne poučení? Že nemáme provokovat něco (nebo někoho), když netušíme, jaké by to mohlo mít dopady – třeba nalákat saň do knihovny; že chceme-li chovat nějaké domácí zvířátko, musíme si prostudovat do podrobností, co potřebuje, aby nestrádalo a abychom je jednou taky bez potíží zvládli – z malého dračího štěněte jednou bude fakt velký a nebezpečný drak; že statečnost neznamená hloupost – někdy je opravdu lepší utéct a nenasazovat zbytečně krk… A ostatní ponaučení si už vyvoďte (jakmile dočtete) sami, myslím, že vám to půjde i bez mé pomoci.

Pěkné počtení i pokoukání vám přeji.

 

Název: O Vendulce a drakovi
Autor: VHRSTI
Ilustrátor: Lukáš Fibich
Vydáno: 2014
Vydalo nakladatelství: Mladá fronta
Zdroj foto: Mladá fronta

 

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy